Europese primeur: in parlement van IJsland zijn vrouwen in de meerderheid Ruime meerderheid Zwitsers steunt het homohuwelijk c Horeca is alleen niet te spreken over overbelaste CoronaCheck-app 3 Sinds dit weekend is Nederland weer een beetje terug naar 'normaal' en dat verliep best gesmeerd. Er waren geen grote incidenten of rellen. Gedoe met de CoronaCheck-app zette wel kwaad bloed bij ondernemers. De vrees bestond dat het publiek met de invoering van het coronabe- wijs drukke plekken als de bios, het theater, de pretparken of de horeca zou mijden. Maar daar was dit weekend duidelijk geen sprake van. Door het mooie weer zaten de terrassen goed vol. Bij De Efteling was het op de eerste dag dat er af scheid werd genomen van de 1,5-metersamenleving zelfs zo druk dat bezoekers voor het eerst in ruim anderhalf jaar hun auto's in het weiland moesten parkeren en de pendelbus moesten pakken. Er waren dit weekend vooral veel blije gezichten te zien, zoals op het festival Gelderpop, waar duizenden muziekliefhebbers eindelijk weer een feestje konden vieren. Volgens de organisatie verliep het gemoede lijk. ,,Na 1,5 jaar stil te hebben geze ten was het prachtig om al die men sen weer samen te brengen." De meeste gasten vonden het niet erg om een coronabewijs te laten zien. ,,Ze komen hier om het gezel lig te hebben en weten wat nodig is. Het moet nou eenmaal'', zei eigena resse Sabrine Wezendonk van gastropub Uffie's in Zutphen. Eieren Voorafhadden horecaondernemers gedreigd om niet te controleren, maar in de praktijk werd de soep niet zo heet gegeten als opgediend, zegt voorzitter Ruud Kuin van de Nederlandse Boa Bond. ,,Het lijkt erop dat veel ondernemers eieren voor hun geld hebben gekozen.'' De boa's en de politie hielden op een afstandje de boel in de gaten. ,,We hebben bijna nergens op hoeven treden, behalve bij een gelegenheid in Nijmegen.'' Die horecagelegenheid, Moeke, ging zaterdag op slot omdat de on dernemer volgens de politie on danks meerdere waarschuwingen niet controleerde op het coronatoe gangsbewijs. De uitbater, horecaty coon Laurens Meyer, spande een kort geding aan om de sluiting aan te vechten. Voor de rechter uit spraak kon doen, besloot de ge meente het sluitingsbevel in te trekken. Buiten Op dat enkele incident na verliep het volgens de Nederlandse Boa Bond 'soepel'. Het mooie weer hielp daarbij. Veel mensen konden buiten plaatsnemen, waar horeca ondernemers niet hoeven te con troleren op een coronabewijs. Al leen voor toiletbezoek, maar daarbij hebben sommige ondernemers wel een oogje toegeknepen. ,,Die regel is praktisch onuitvoerbaar", zei een ondernemer. Jan Struijs van de Nederlandse Politiebond is tevreden. De hulp verzoeken die binnenkwamen, wa ren vooral van horecaondernemers die oudere gevaccineerde mensen aan de deur hadden zonder QR- code. ,,Die mensen zijn niet zo han dig met een telefoon en weten niet waar ze een printje met een code kunnen halen.'' Het eerste weekend mag dan met dank aan het mooie weer en de in zet van horecaondernemers ge moedelijk zijn verlopen, lang niet alle ondernemers zullen tevreden terugblikken. Sommigen waren al niet gelukkig dat zij hun gasten moesten controleren op een co- ronabewijs, groot was ook de frus tratie dat de CoronaCheck-app dit weekeinde kuren vertoonde. Door dat veel mensen tegelijkertijd een QR-code probeerden op te halen raakte het systeem zaterdagavond overbelast. Daar kwamen nog eens cyberaanvallen bovenop. Bij veel uitgaansgelegenheden ontstonden al vrij snel lange rijen. Zoals in Nijmegen. ,,Wat een ama teurisme. ik moet me aan alle regels houden om niet dicht te hoeven en De meeste gasten vonden het niet erg een coronabewijs te laten zien dan werkt op de eerste avond gelijk de app niet'', foeterde horecaonder nemer Khalid Oubaha, eigenaar van meerdere cafés. Bezoekers mochten, in overleg met de politie, naar binnen zonder coronatoe gangsbewijs. Het werd een korte eerste stap avond: om middernacht moest de horeca de deuren alweer sluiten. Het zal bij een deel van het stappu- bliek tot ergernis hebben geleid, maar tot rellen of grote ongeregeld heden, zoals net na de invoering van de avondklok, leidde het niet. ,,Al met al hebben we een goede start gehad'', besloot Struijs van de politievakbond. Geen enkel ander Europees land heeft tot dusver een parlement gehad met een vrouwelijke meer derheid, concludeert persbureau AFP na het raadplegen van cijfers van de Wereldbank. Zweden komt daar met een parlement dat voor 47 procent bestaat uit vrouwen wel dichtbij. Buiten Europa komt het vaker voor dat landen meer vrouwelijke dan mannelijke parlementariërs tellen. Volgens de interparlemen taire Unie is Rwanda momenteel koploper op dat gebied. Daar is 61 procent van de parlementariërs een vrouw. In Cuba is dat 53 pro cent, in Nicaragua is dat 51 procent en in de Verenigde Arabische Emi raten 50 procent. Het is overigens onduidelijk ofde premier van IJsland straks een vrouw is. De drie partijen tellende coalitie onder leiding van de pro- gre ssieve premier Katrin Jakobsdót- tir kreeg bij de verkiezingen van zaterdag opnieuw een meerder- heid, maar over het politieke lot van de minister-president moet nog worden besloten. De partij Links-Groen van Jakobsdóttir krijgt volgens voorlo pige uitslagen minder zetels dan de rechtse coalitiepartners, de Onaf hankelijkheidspartij en de Progres sieve Partij. Die zouden mogelijk kunnen proberen om Links-Groen in te ruilen voor een andere partij. IJsland kent overigens geen wet die een quotum voor vrouwen bij de parlementsverkiezingen voor schrijft. IJsland was ook het eerste land dat in 1980 democratisch een vrouwelijk staatshoofd verkoos. Zwitserse kiezers hebben zich gisteren met grote meerderheid (64,1 procent) uitgesproken voor het homohuwelijk. De kiezers moesten stemmen over het voorstel van de regering om het huwelijk 'voor iedereen' open te stellen. Partners die het zelfde geslacht hebben konden zich al aanmelden voor een gere gistreerd partnerschap, maar dat brengt niet dezelfde rechten mee als een huwelijk. Stellen van hetzelfde geslacht krijgen nu na hun huwelijk de mogelijkheid kinderen te adopte ren. Getrouwde lesbische part- ners kunnen dan ook kinderen krijgen via spermadonatie. Tegenstanders van het rege ringsvoorstel hadden 50.000 handtekeningen verzameld en dwongen zo een referendum af. Zwitserland is het dertigste land ter wereld dat het homohu welijk goedkeurt. In Zuid-Ame- rika is het in zes landen toege staan, in Afrika alleen in Zuid- Afrika. In Azië wordt homoseksu aliteit weliswaar gedoogd, maar is het homohuwelijk in geen enkel land gelegaliseerd. In grote delen van de wereld, vooral in Afrika, is homoseksualiteit nog strafbaar. GO MAANDAG 27 SEPTEMBER 2021 Uitgaan zonder 1,5 meter en mét coronapas verloopt soepel Natasja de Groot Den Haag In Tilburg werd weer ge stapt als vanouds. Bezoekers tonen hier hun QR-code. FOTO JULES VAN IPEREN - Sabrine Wezendonk, gastropub Uffie's P13: België zweert bij CO2-meter REYKJAVIK IJsland krijgt vermoedelijk als eerste land in Europa een parle ment dat voor meer dan de helft uit vrouwen bestaat. 33 van de 63 zetels gaan na de verkiezin gen naar vrouwelijke politici. BERN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3