Gratis peren plukken in Grijpskerke loopt storm i m 4 Wethouder gaat op stap in de Bloemenbuurt in Vlissingen Wendy Wagenmakers Vlissingen Wie er niet hoeft te zijn, rijdt er via de Bloemenlaan of de Beatrixlaan straal aan voorbij. Maar wie goed kijkt, ziet een prachtig wijkje in de straatjes daartussen. Zo'n wijkje met arbeiderswoningen, waar de Schelde vroeger mensen huisvestte. Waar mensen al hun hele leven wonen. Waar mensen soep bren gen naar de buurman die zich niet zo lekker voelt. En waar ook wel eens mindere dingen gebeuren, ja. Want het is niet alleen maar ho sanna in de Bloemenbuurt. De wijk heeft binnen Vlissingen niet de al lerbeste reputatie. Maar hoe komt Moet je nou toch kijken wat een leuke huizen hier eigenlijk staan dat nou eigenlijk? Zijn de grootste ergernissen niet gewoon gemakke lijk op te lossen? Wat als we het de bewoners nou eens zelf vragen, dachten ze bij de gemeente. En dan eens niet op het stadhuis, tijdens een inloopavond, maar gewoon, door langs de deuren te gaan. Galm Ding-dong! ,,Hallo! Wij zijn van de gemeente Vlissingen!" Meneer Hendriks staat een beetje verbaasd te kijken naar al die gele hesjes voor zijn deur. Of hij nog ideeën heeft om zijn buurt te verbeteren. ,,Pfoeh. Daar vraag je me wat. Eigenlijk woon ik hier heel erg fijn. Al 27 jaar. Het enige waar ik van baal, is die galm in de straat. Als hier een scoo ter voorbij rijdt, hoor ik mijn tele visie niet meer." Geluidsoverlast, staat genoteerd. Het is een klacht die vaker klinkt. Maar verder? Wateroverlast, zeggen twee mensen in de Irislaan. Wordt aan gewerkt, reageert wethouder Els Verhage. Iedereen dumpt zijn afval maar in de ondergrondse con tainer, klaagt een man in de Bea- trixlaan. Wordt binnenkort opge lost. Tevreden wandelt de wethouder door de Anjelierenlaan. ,,Moet je nou toch kijken wat een leuke hui zen hier eigenlijk staan." De wet houder houdt halt voor een dame die van haar fiets stapt. De vrouwen kennen elkaar van het koor. De een sopraan, de ander alt. Elkaar lang niet gezien. ,,En wit een leuke hui zen", herhaalt Verhage. Tuintjes De vrouw, die Marian van Leeuwen blijkt te heten, kijkt de wethouder aan. ,,Maar heb je die tuintjes ge- zien? Dat snap ik dus niet hè, dat ze mensen een huis met een tuin ge ven terwijl ze niks met zo'n tuin doen. En wij zitten ermee!" Ze ver telt dat ze in de wijk is opgegroeid. Nooit meer weggegaan. ,,Maar het gaat achteruit." Ze wijst naar een mooie voortuin met een appel boom erin. ,,De trots van de buurt! Deed iedereen dat maar." Stralend verder Daar komt toevallig de bewoonster aangefietst. Prachtige voortuin, complimenteert de wethouder. De bewoonster bloost. ,,Weet je wat wij zouden willen? Een tuintjesdag. Zodat we ook buren kunnen helpen met hun tuin." Tuintjesdag, staat genoteerd! Even later beent de wet houder stralend door richting de Crocuslaan. ,,Dit vind ik nou mooi. Mensen die écht meedenken, de gemeente die naar hén toe komt." Maar wat gebeurt er met alle sug gesties? Die nemen we mee, ant woordt Verhage. ,,We hebben alles genoteerd. Komt helemaal goed." Wendy Wagenmakers Grijpskerke ,,Je doet je wijsvinger onder de steel, je legt je duim erop, een klikje naar boven en voill" Joyce Luteijn heeft een prachtige Doyenné du Comice in haar handen. Zonder blaadjes. ,,Want die zijn nodig voor de volgende bloei." En Luteijn kan het weten, want zij is een van de vele Grijpskerkena- ren die jarenlang peren heeft ge plukt aan de Steengrachtsweg. De boomgaard, in de jaren zeventig twee keer zo groot als het dorp zelf, was lange tijd in beheer bij haar zwager. Nu doet de dorpsraad het. Die heeft het hele dorp uitgenodigd om gratis peren te komen plukken. Het is dat we nu al zo leuk wonen... Dat hebben ze geweten. Mensen komen met tassen, emmers, krat ten en kruiwagens om te vullen. ,,Vanochtend stond er zelfs al ie mand met een aanhanger", lacht Joyce Luteijn van de dorpsraad. ,,Dat is dan weer niet helemaal de bedoeling. Maar voor de rest is ie dereen welkom." Mooie gelegenheid voor de dorpsraad om zich bekend te ma ken bij de bewoners. En om de plannen te ontvouwen voor de boomgaard. ,,Het is de bedoeling dat er een voedselbos komt, met een crossbaan en een volkstuin. Al les erop en eraan. En tiny houses om in te wonen. Als dorpsraad kun nen we niet wachten." De dorpsraad niet alleen. Het mag dan druk zijn met perenpluk kers, voor het bord met planschet- sen zijn mensen ook niet weg te slaan. ,,Een voedselbos, meen je dat nou?", reageert mevrouw Prenger verheugd, met een bescheiden tasje peren in haar hand. ,,Het is dat we nu al zo leuk wonen..." maandag 27 september 2021 'Hallo, wij zijn van de gemeente' Als we dan toch de riolering ver nieuwen, dacht de gemeente Vlissingen, dan kunnen we de rest van de Bloemenbuurt ook wel gelijk meepakken. En de ver keersveiligheid, zeggen bewo ners. En de voortuintjes. En de meeuwen. En de hondenpoep. - Els Verhage, wethouder Een veld met hónderden peren bomen, aan de rand van Grijps kerke. Kunnen jullie daar wat mee, vroeg de gemeente aan de dorpsraad. Dat lieten die zich geen twee keer vragen. - Mevrouw Sprenger Joyce Luteijn van de dorpsraad. foto wendy wagenmakers In de Crocuslaan, midden in de Vlissingse Bloemenbuurt, komen bewoners samen om over hun buurt te praten. Links, met het gele jasje, staat wethouder Els Verhage. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24