M Beleef het ultieme kerstgevoel 17 JUNK VOORAL ALS MENS ZIEN delingen, afkickklinieken in Nederland en Portugal. Saleh zag er 'dertig tot veertig' van de binnenkant. Bij een praatgroep leerden de twee Nederlanders met een Marokkaanse achtergrond elkaar kennen. Eigen verantwoordelijkheid Aan het vocabulaire van het tweetal valt dui delijk op te maken dat ze nogal wat trajecten doorliepen met hun problemen. Amhali knikt heftig instemmend als Saleh het heeft over zijn eigen verantwoordelijkheid bij drugsgebruik: ,,Ik vond dat de problemen al tijd bij anderen lagen en niet bij mezelf. Maar ik weet nu: als ik naar een ander wijs, wijzen er drie vingers naar mij.'' Amhali is het gesprek zelf begonnen met de definitie van een verslaving: ,,Dat is zodra willen moeten wordt. Komt uit een boek, hoor, maar is hele maal waar. Als je iets moet, of het nou roken, drinken, gokken, gamen of seks is, dan ben je verslaafd.'' Door zijn openheid over z'n eigen versla vingen wordt Amhali een boegbeeld voor lotgenoten, zeker uit gesloten culturen. ,,Zo Mensen zijn niet alleen maar verslaafden. Ze zijn ook vaders, moeders, buren - Najib Amhali zie ik mezelf totaal niet, ik hoop alleen men sen te helpen. Zeker met onze afkickkliniek. Ik krijg zoveel reacties op sociale media, mensen willen allemaal even met me zitten, met me praten. Maar dat krijg ik natuurlijk niet voor elkaar. Op deze manier hoop ik die mensen wel te kunnen helpen. Reda en ik raakten aan de praat bij onze praatgroep, we bleken dezelfde ergernissen te hebben over afkickprogramma's waar we aan hadden deelgenomen. Overal haal je wel iets uit, maar we misten meestal een echt persoon lijke benadering, een kijkje naar de sociale omstandigheden. Hoe gaat het met je gezin? Heb je schulden? Hoe ga je op je werk? Dat is allemaal óók belangrijk. Mensen zijn niet alleen maar verslaafden. Ze zijn vaak ook va ders, moeders, werknemers, buren, noem maar op. Daar willen we ook oog voor heb ben.'' Amhali hoort sinds de coronatijd meer en meer verhalen over gokverslavingen, ook wel van bezoekers aan zijn shows waarmee hij nu weer in de theaters staat. ,,Laatst kwam er nog een echtpaar naar me toe, zij zijn gigan tisch veel gaan gokken, online. Is allemaal vrijgegeven, hè. En het rottige van gokken is: je gaat maar door. Als je te veel drinkt, val je om. Te veel coke hou je ook niet eindeloos vol. Maar gokken gaat tot het gaatje. Tot je alles hebt verkocht. Alhoewel: dan begin je vaak te stelen.'' Saleh verkeerde ruim drie jaar geleden naar eigen zeggen 'in staat van ontbinding', toen hij de weg naar het herstel echt inzette. ,,Mijn dochter wilde me niet meer zien, ik woog nog 63 kilo, ik spuugde bloed op. Ik heb negen keer op de intensive care gelegen, nu zeiden de artsen: je lichaamsfuncties begin nen uit te vallen. Dat was voor mij het teken om te stoppen. En het kan, hè, iedereen kan herstellen. Ego opzij zetten, de ene voet voor de andere en gaan. Nooit opgeven, hoe groot een terugval ook is. Ik heb nu een betere band met mijn dochter, ze is 14, dan ooit tevoren. En mijn moeder kan weer rustig sla pen.'' Shit Amhali: ,,Dat raakte me het meeste aan Reda, toen ik hem sprak: dat hij een kliniek op wilde zetten, zodat de moeders weer rustig kunnen slapen. Dat trof me zo, omdat mijn moeder dat ook jaren niet kon, toen ik met al die shit bezig was.'' Saleh: ,,Ik groeide op in Amsterdam-Oost en begon al als 11-jarige met drugs. Dat ik dat aan mijn moeder op moest biechten, dat vond ik zo pijnlijk. Maar ik heb het wel gedaan. Dat zeg ik: je ego moet opzij.'' Zelfs in dit gesprek is de grap bij Amhali nooit ver weg. Want hoe gaat dat in zo'n praatgroep waar hij en Saleh elkaar ontmoet hebben? Net als in films? ,,Ja, ik zei: 'Hallo, ik ben Najib' en dan reageerde iedereen met: 'Hallo, Najib'. Ik snap ook niet dat ze het groepen voor anonieme verslaafden noemen als iedereen zijn naam moet zeggen. Soms zei ik: 'Hallo, ik ben Nico.' Dan reageerde de groep: 'Nee man, jij bent Najib'.'' Bestel nu op pzc.nl/kerstconcert PC MAANDAG 27 SEPTEMBER 2021 Najib Amhali: „Mijn moeder kon jaren niet slapen terwijl ik met al die shit bezig was.' GRATIS GESCHENK PAKKET k t.w.v. 70,-> Geniet van een onvergetelijk kerstconcert met het beroemde Bach Choir Orchestra of the Netherlands samen met pianist Jan Vayne. Het koor brengt tedere muziek met melancholische klanken tot kerstkLassiekers van wereldberoemde componisten. Tijdens dit concert weten de musici de ware kerstgedachte aan u over te brengen. vr 10 dec Elburg za 11 dec Den Haag zo 12 dec Amsterdam vr 17 dec Leusden za 18 dec Rotterdam zo 19 dec Kampen ma 20 dec Apeldoorn di 21 dec Zwolle WO 22 dec Groningen do 23 dec Den Bosch vr 24 dec Utrecht Grote Kerk 19:30 Grote Kerk 19:30 Concertgebouw 19:30 AFAS Theater 19:30 Laurenskerk 19:30 Bovenkerk 16:30 Grote Kerk 19:30 Grote Kerk 19:30 Martinikerk 19:30 Jh. Bosch Artcenter 19:30 Janskerk 13:30 De getoonde ticketprijzen zijn exclusief 6,95 servicekosten per bestelling. Voor Het Concertgebouw Amsterdam en Leusden geLdt een toeslag van 5 per ticket, inclusief consumpties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17