H H 10 INTERVIEW GERT-JAN SEGERS Bij het debat over de Miljoenennota bleek er toch nog leven te zitten in de oude coalitie. Toch zit Gert-Jan Segers van de ChristenUnie vandaag niet aan tafel bij informateur Remkes. die als D66-leider de Christen Unie uitsloot bij de kabinetsfor matie. ,,Uit de grond van mijn hart: Het. Is. Gewoon. Niet. Waar. Ik heb Sigrid Kaag opgebeld om dat te zeggen. Ik voel ook geen boosheid richting D66." ,,Er is één moment geweest dat ik boos ben geweest: toen ik op 16 au gustus in jullie krant las dat zij zei 'we hebben geen zin om met de ChristenUnie te gaan'. Terwijl ik was uitgenodigd om het over de proeve van het regeerakkoord te hebben. Toen dacht ik: wat doe ik hier nog? Dat heb ik bij de infor mateur ook gezegd. Dan zet ik er een punt achter. Maar D66 maakt gewoon een legitieme politieke keuze. Dat doen ze niet omdat ze mij geen aardige man vinden of zo." ,,Dat moet tussen ons blijven. Er is Ik heb ook emoties. Het maakt dat ik deze baan ook niet alle dagen alleen maar een feest vind natuurlijk ook persoonlijk onge mak. We hebben niet tegen minis ter Kaag en minister Bijleveld ge zegd: u moet weg." Maar u wist dat Kaag deze con clusie kon trekken. In april had ze immers na een aangenomen motie van afkeuring tegen pre mier Rutte gezegd dat zij zou zijn opgestapt. ,,Nee, dat wist ik niet. De context is ook niet vergelijkbaar. Kaag was verantwoordelijk voor het beleid van het kabinet, maar was nog maar net ingestapt. De Kamer was veel minder uitgesproken over haar dan over Rutte. Als wij had den gewild dat ze zou aftreden, hadden we voor de motie van wantrouwen gestemd. En dat heb ben we niet gedaan." ,,Ik heb ook emoties. Het maakt dat ik deze baan ook niet alle da gen alleen maar een feest vind. Het is makkelijk om aan de zijlijn te staan en heel hard 'boe' te roepen, maar als wij 'boe' roepen, maakt het wél uit." ,,We hebben heel sec naar het Af- ghanistandebat gekeken. Wanneer lag welke informatie op tafel, wan neer heeft de Kamer aan de bel ge trokken, wat is daarmee gedaan en hebben we mensen in de steek ge laten daar? Dat is het enige wat we hebben overwogen." ,,Dan doe ik mee met het inlezen van motieven waarvan ik niet weet wat ze zijn. Ik moet iemand nemen zoals ze is. Dat heb ik te be oordelen. Het is ook mooi als ie mand de vrijheid voelt om zo open te spreken over haar geloof." ,,Dat is een waardeloos element in ons bestel, zo'n dubbelfunctie. Er zijn demissionair ministers die moties hebben ontraden waar ze als Kamerlid voor hebben ge- ChristenUnie en D66 stonden schouder aan schouder bij het klimaatbeleid, het sociale beleid, asiel stemd. Maar Carola heeft geen oordeel gegeven en was niet zelf bij de stemming. Als het tot onge mak bij de andere partijen had ge leid, dan hadden we in het uiterste geval onze bewindspersonen te- ruggetrokken. Maar dat signaal hebben we niet gehad." Klopt het dat er deze zomer een soort deal lag tussen de Chris tenUnie en D66 over medisch- ethische onderwerpen zodat die u beiden niet in de weg zitten? Segers kijkt verwonderd: ,,Ik heb zelf geen gesprekken met D66'ers gehad van 'hey, hoe zouden we dit kunnen fiksen?' Het is wel bij Mariëtte Hamer aan bod gekomen, bij haar heb ik ook twee keer met Sigrid Kaag gezeten. Ik heb bij dat gesprek gezegd dat de discussie juist gevoerd moet worden, dat het in niemands belang is om alles op de macht tegen te houden. Een blokkerende minderheid te zijn. Dat sommige debatten ook - in de openheid - politiek en maatschap pelijk vervolg moeten krijgen." hristenUnie-lei- der Gert-Jan Se- gers zorgde bij de Algemene Politieke Be schouwingen voor een won derbaarlijke wederopstanding van de coalitie. Hij had de rol van de ChristenUnie als regeringspartner in kabinet-Rutte III eerder nog doodverklaard. Maar bij het debat over de Miljoenennota smeedde zijn partij met VVD, D66 en CDA een plan om de begroting voor maar liefst 2 miljard euro te ver timmeren. De coalitie is dood, leve de coalitie. Toch houdt Segers vol: de Chris tenUnie is geen coalitiepartij meer. ,,We zijn een partij met mi nisters in het kabinet. Maar we voelen nog wel verantwoordelijk heid. Als vier fractievoorzitters hebben wij met Wopke Hoekstra (minister van Financiën, red.) in één hok gezeten. Daar doe ik niet geheimzinnig over. Wij spraken in augustus ook al over de begroting, en dit was een soort tweede ronde. Maar het is anders nu dan voor gaande jaren, onze verhouding tot de voormalige oppositie is ope ner." Het contrast was niettemin groot. Twee weken geleden keerde de ChristenUnie zich drie keer te gen het kabinetsbeleid: tegen de zin van het kabinet werd een mo tie voor hogere zorgsalarissen aan genomen, de ChristenUnie stemde tegen de coronatoegangs pas en steunde twee moties van afkeuring tegen ministers Sigrid Kaag (Buitenlandse Zaken, D66) en Ank Bijleveld (Defensie, CDA). Beiden stapten op. Segers: ,,Het kwam allemaal samen op één mo ment." ,,Ja. Het was een heel heftige dag. Eén van die keuzes zou al een heel groot ding zijn. En nu waren er drie van dat soort momenten." „Inhoudelijk hebben we het afge wogen. Zijn het goede keuzes? Dat vind ik wel eens lastig in Den Haag: dat er achter alle keuzes die wij zo goed en gewetensvol moge lijk proberen te maken, mensen al tijd andere motieven ontwaren." Segers heeft alle verwijten en commentaren gezien of gehoord: dat het een 'soort wraakoefening' of 'rancune' zou zijn tegen Kaag, MAANDAG 27 SEPTEMBER 2021 GO 'Ik voel richting D66 geen Hanneke Keultjes Laurens Kok Nooit? Dat telefoontje met Kaag, hoe reageerde zij? En toen stapte Kaag op. U dacht niet: wat hebben we gedaan?! Had u een andere keus gemaakt als u het gevolg had geweten? Kaag sloot haar woorden af met 'Gods zegen'. Zag u dat als sneer naar de ChristenUnie? Ook uw fractiegenoot Carola Schouten stemde voor de motie die het kabinetsbeleid afkeurde, terwijl ze als demissionair minis ter in datzelfde kabinet zit. Wat doen de ChristenUnie-bewinds lieden nog in zo'n kabinet? U zei in de campagne: ik stap Den Haag Is dat dan toeval? U weet ook: dit straalt uit. Is dat dan nog onderwerp van gesprek: moeten we dit zo wel doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10