Alom gejuich om spoedig einde van leenstelsel student Geneesmiddel voor pijnlijke gewrichten 9 buiten haar oevers trad 'Door gebruikers beoordeeld met een 9,4*' Hij sprak een inwoner die zijn zo gekoesterde postduiven voor zijn ogen zag verdrinken. Een man die in zijn kelder een verzame ling eerste drukken van Simon Carmiggelt bewaarde, alle voor zien van een handtekening van de schrijver. Kwijt, weg. ,,Dat zijn dingen die belangrijker zijn dan een bank of een tv.'' Symboliek Prevoo vertelt over zijn 'naamge ver': Daniël Prevoo, poortwach ter van Valkenburg in 1585. „Valkenburg was toen een ves tingstadje. Een aantal mensen werkte voor de kasteelheer: de belastinginner, de vuilophaler, de schoolmeester en dus ook de poortwachter, mijn voorvader. Die stond letterlijk aan de poort. Hij hield de mensen tegen die ongewenst waren, en zorgde tegelijk voor een gastvrij onthaal voor de mensen die wel welkom waren.'' De symboliek is niet te missen: ruim vier eeuwen later doet ach ter-achter-enzovoort-kleinzoon Daan hetzelfde. Hij bewaakt de openbare orde in de gemeente, die tegelijk zoveel mogelijk deuren openzet voor toeristen - jaarlijks ruim een miljoen. ,,Het is een mooi verhaal voor op een verjaardag, met een goed glas bier.'' Maar Prevoo ziet er ook een diepere laag in. ,,Ik ben ervan overtuigd dat er dingen op je pad komen die je zelf nooit kunt bedenken. De een schrijft dat toe aan toeval. De ander zegt: het valt je toe. Het is juist géén toeval, dus. Ja, goed, is het karma? Wie zal het zeggen.'' Als moderne poortwachter was hij niet in staat het water te gen te houden, toen dat eenmaal Ook ik ben niet van steen, niet van staal. Alles wat mij verteld wordt, wat ik zie, moet ik een plekje geven kwam. Als leider van de troep zag hij de ellende die dat ople verde van heel dichtbij. De bur gemeester slaapt er slecht van, vertelt hij. ,,Zo'n ramp is een traumatische gebeurtenis. De be dreiging van het water, en daarna alles kwijtraken. Daar stap je niet zomaar overheen. Er zijn heel veel mensen die niet thuis zijn. Ze wonen op een vreemde plek, met vreemde spullen.'' Prevoo, permanent drager van een driedagenbaard en in zijn vrije tijd saxofonist van cover band de Remasters ('We spelen americana, maar alleen goeie, die je niet op de radio hoort'), can- celde zijn vakantie. Naar feestjes gaat hij sinds de watersnood niet meer. ,,Dat kost energie, en die energie heb ik nodig om niet om te vallen. Als ik vrij ben, een paar uur of een dagje, ben ik thuis. Afgelopen weekend heb ik in de tuin gestaan. Om weer te aarden, letterlijk. Met je poten in de klei, contact met de natuur. Dat vind ik fijn.'' Strijken Hetzelfde met strijken. ,,Dat doe ik anderhalf uur per week, over hemden vooral. Meditatief? Nee, contemplatief, dat is wat anders. Het geeft tijd om even rustig na te denken. Ook ik ben niet van steen, niet van staal. Alles wat mij verteld wordt, wat ik zie, moet ik een plekje geven. Op zo'n moment denk ik na over de problemen die mij bereiken. Kan ik ergens helpen, kan ik van bete kenis zijn? Of laat ik het aan ie mand anders?'' Voorlopig zijn de Valkenbur gers nog wel even zoet met de malheur die hen trof. ,,Dit gaat nog wel een jaar duren. Voor alle schade is uitgekeerd en alles her steld is. De Nederlandse samen leving is allang weer met andere dingen bezig, dat weet ik. Als het plaatje weg is, verdwijnt ook vaak de interesse. Ik zie het als mijn verantwoordelijkheid om de problematiek zichtbaar te houden. Dit verhaal moet ge woon verteld worden. Het water is weg, maar de ellende niet.'' ,,Dit was een heel mooie nacht voor studenten'', zei Van Engelshoven (D66) gisterochtend vlak voor de wekelijkse ministerraad. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer steunde gisternacht een motie van CDA en Christenunie waarin wordt uitgesproken dat er een einde moet komen aan het leenstel sel. De Kamer wil weer een basis beurs voor studenten. Alleen de VVD stemde tegen de motie. ,,Er is nu een heel brede meerder heid in de Kamer die zegt: we moe ten van het leenstelsel af', zegt Van Engelshoven. ,,Het is aan een nieuwe coalitie om dat ingevoerd te krijgen. Dit is zo'n ingrijpende stel selwijziging, dat moet een nieuw kabinet doen.'' Het leenstelsel werd in 2015 inge voerd. Maar al gauw bleek dat de vaak torenhoge studieleningen zor gen voor kansenongelijkheid, pres- tatiedruk en toenemende psychi sche klachten onder studenten. Studentenorganisatie ISO is en thousiast over de aangenomen mo tie. ,,Het is fantastisch nieuws'', zegt voorzitter Lisanne de Roos. ,,Een reden tot groot feest voor stu derend Nederland. Een volgend ka binet kan nu simpelweg niet meer om de invoering van een nieuw studiefinancieringsstelsel heen: dit is de genadeklap voor het leenstel sel.'' Compensatie Of huidige studenten dan gecom penseerd gaan worden voor hun le ningen, is nog onduidelijk. De kos ten daarvan kunnen in de miljar den lopen. Het is nog niet bekend wat er in de plaats komt voor het leenstelsel. Een deel van de Tweede Kamer wil een basisbeurs terug voor iedereen, anderen pleiten voor een inko mensgrens. Alleen studenten met minder draagkrachtige ouders zou den dan recht hebben op de basis beurs. Advertentie Gewrichtspijn Natuurlijk geneesmiddel Een gebruiker aan het woord Persoonlijk advies GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 Demissionair minister Ingrid van Engelshoven (Onderwijs) is ver heugd over de motie die de Tweede Kamer gisternacht heeft aangenomen over afschaf fing van het leenstelsel voor stu denten. ,,Ik hoop dat er snel een nieuw kabinet is dat daar een besluit over neemt.'' Peter Winterman Den Haag Ongeveer 2 miljoen Nederlanders hebben dagelijks te maken met gewrichts pijn. In Duitsland en Zwitserland wordt de plant Harpagophytum procumbens veelvuldig gebruikt om deze pijn te verlichten. Extracten van deze plant bevatten namelijk stoffen die helpen om gewrichtspijn te verminderen. Gewrichtspijn komt vaak voor in handen, vingers, polsen, rug, nek en knieën. Lichaamsdelen die we bij zo'n beetje iedere beweging ge bruiken. Met pijnlijke gewrichten is iedere beweging onprettig en dit kan de kwaliteit van leven beïn vloeden. Extra ondersteuning en verlichting van de pijn kan dan gewenst zijn. Atrosan tabletten van A.Vogel is een natuurlijk geneesmiddel bij mil de gewrichtspijn en bevat 480 mg Harpagophytum. Dit verlicht de pijn en helpt om soepel te blijven bewegen. "Ik gebruik de Atrosan tabletten nu ongeveer 4-5 weken vanwege ge wrichtspijn in mijn knieën. En ik heb er baat bij. De pijn is minder. Ik blijf het daarom doorslikken," aldus een gebruiker. Atrosan tabletten mogen langdurig gebruikt worden. A.Vogel B.V. info@avogel.nl Mail info@avogel.nl voor persoon lijk advies over natuurlijke onder steuning bij gewrichtspijn en het gebruik van Atrosan tabletten. Atrosan' tabletten Bij milde gewrichtspijn en reumatische pijn Bi| milde jewrkhispi|n >n 'eumatiscne p-i" Verkrijgbaar in 60 tabletten (maandverpakking) en 120 tabletten. Traditioneel kruidengeneesmiddel. De toepassing is uitsluitend ge baseerd op traditioneel gebruik. Lees voor gebruik de bijsluiter. KOAG-nr. 11-0121-6145 *bron: avogel.nl Daan Prevoo gaat niet meer naar feestjes sinds de watersnood. ,,Dat kost energie, en die energie heb ik nodig om niet om te vallen.'' fotomarcel van hoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9