'Bert, Nico en Hans repeteerden. Ik vroeg: hebben jullie nou nog steeds GEEN ZANGER?' het kinderdrumstel van zijn oudste zoontje. Ik herinner me dat we op de rand van het podium stonden met achter ons, op een verhoging en verborgen achter een doek, de instrumenten van Raymond van het Groenewoud. Je voelde het echte werk in je rug. Het ging niet slecht, er waren echt wel mensen die aandachtig naar ons luisterden. We hielden er ook een drummer aan over, want Daniël Derks kwam na het optreden naar ons toe. 'Wat jullie doen, dat kan beter,' zei hij. En dat was ook zo, al heeft Daniël niet heel lang bij ons gedrumd.' 'Dat was toeval. We speelden in de jaren 70 alle vier in Stampei. Ik had daar rond 1980 niet zo'n zin meer in. Er zaten een paar jazz- jongens in die band, we waren allemaal liefeebbers van Frank Zappa en deden veel te moeilijk. Ik dacht: laten we eerst maar eens de essentie van rockmuziek doorkrijgen voordat we zulke ingewikkelde muziek gaan maken. Dat was dus klaar. Hans en ik woonden met onze broer Harald en een vriend op een woonboot in Amsterdam. Daar hoorde ik Nico, Bert en Hans repeteren, zonder zanger. Na verloop van tijd heb ik eens geïnformeerd: jongens, jullie hebben nog geen zanger en tekstschrijver? Zij dachten al die tijd: waar blijft-ie nou? Weet je wat het leuke was, de buren vonden het prima. Nooit klachten gehoord over de klereherrie, terwijl we uren per dag repeteerden, ook 's avonds. En dat geluid draagt ver over het water.' De definitieve vorm kreeg De Dijk in 1983, toen Stelder was vertrokken en drummer Antonie Broek zich bij de band voegde. 'Hij bemoeide zich meteen met ons geluid en dat was goed. Antonie is later niet voor niets ook onze producer geworden. Hij zag de verbanden tussen de partijen van drums en bas en orgel en gitaar. Hij kwam al snel met Pim Kops op de proppen, onze toetsenist. Met Pim was de band compleet.' De vijf zijn nog altijd de kern van De Dijk, dat sinds jaar en dag gesteund wordt door blazers en gitaristen. In veertig jaar trad de band meer dan drieduizend keer op. 'Paradiso denk ik. Daar hebben we 79 keer gestaan, dat is laatst eens uitgezocht. En van Tivoli in Utrecht hebben we een oorkonde voor 75 optredens gehad.' MEZZA 15 Waarom begonnen jullie een band zonder drummer? Weet je waar jullie het vaakst hebben gespeeld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 95