m c Daan Prevoo was net drie maanden burgemeester van Valkenburg toen de Geul 8 Een half jaar is Daan Prevoo nu burgemeester van Valkenburg aan de Geul. Met de overstromingen van juli kreeg hij meteen een enorme ramp voor zijn kiezen. Nu maakt hij de balans op. Over zijn voorvaderen, het belang van een thuis en contemplatief strijken. ,,Dit gaat nog wel een jaar duren.'' Zo kan het leven van een kersverse burgemeester dus lopen. Een half jaar na zijn aan treden staat Daan Prevoo (58) in zijn werkkamer op het gemeente huis van Valkenburg als een vol leerd schade-expert uit te leggen hoe vocht ongezien houtrot kan veroorzaken. ,,Kijk: op dit kozijn zitten misschien wel vijf lagen verf. Vanbuiten ziet het er netjes uit, is er niks aan de hand. Maar ondertussen trekt het vocht onder de verf door het hout naar boven, en gaat het kozijn rotten.'' Niet dat de kozijnen in zijn burgemeesterskamer, met uitzicht op de Cauberg, rot zijn: het is maar een demonstratie. Het gemeente huis staat op veilige hoogte, en dus ging het wassende water hier half juli niet naar binnen, toen de Geul - doorgaans een bescheiden beekje - buiten haar oevers trad. Hoe anders was dat op talloze andere plaatsen die Prevoo de afgelopen maanden bezocht. De overstroming liet een spoor van vernieling achter. ,,Er zijn in onze gemeente bijna drieduizend wo ningen en bedrijven getroffen. Veel mensen zijn de boel nog steeds aan het drogen. Aan herstel, renovatie in inrichting zijn ze nog niet toegekomen." Prevoo, voorheen gedeputeerde in Limburg voor de SP, groeide tij dens de rampweek in juli uit tot het gezicht van de watersnood. Dag en nacht was hij in de weer voor zijn bewoners, zijn kale kop was amper uit het nieuws weg te slaan. Zijn naam verscheen zelfs in The New York Times. Er zijn heel veel mensen die niet thuis zijn. Ze wonen op een vreemde plek, met vreemde spullen Af en toe gooide hij er een gepe perde uitspraak tegenaan. Mensen die naar Valkenburg kwamen om een slaatje te slaan uit de ellende, noemde hij 'ratten op twee benen'. Tegelijk vindt hij dat ze doodgezwegen moeten worden ('schorem verdient geen aan dacht!') - de steun en de hulp die de bewoners van het heuvelland kregen, leggen namelijk veel meer gewicht in de schaal. ,,Op een gegeven moment werd er 's avonds aangebeld bij het gemeentehuis, ik was nog aan het werk. Stonden er mensen uit Polen voor de deur met twee tas sen vol boodschappen. Zij waren in de buurt op vakantie en hadden thuis ooit hetzelfde meegemaakt. Elders in Valkenburg hebben mensen die eigenlijk voor vakan tie hier waren een week lang ge holpen om de schade van de ramp mee op te ruimen. Echt hartver warmend.'' Toch moet Prevoo ook nu weer iets van het hart. Er is nieuw 'ge spuis' in zijn gemeente. Of nou ja: dit gespuis laat zich juist niet meer zien sinds de boel onder water stond. ,,Onder de verzekeraars is een aantal beursfondsen: de zo genaamde exotische polissen. Die wil ik bij deze graag even noemen: Lloyds, Chubb en Aon. Onderne mers waren in de veronderstelling dat ze goed verzekerd waren bij deze bedrijven.'' Prevoo kijkt op zijn telefoon en citeert een van de websites. ,,'Slimme oplossingen, vlotte aan pak, optimale polissen'. Dat wil toch iedereen? Maar nu de klanten aankloppen voor vergoeding van de schade, zijn ze er niet. Houdoe en bedankt en prettige wedstrijd: uw polis dekt deze schade niet. Ik vind het een schande dat zoiets kan in Nederland. De AFM zou dit soort polissen moeten verbieden.'' Het is een van de vele dossiers die hij op zijn bordje kreeg sinds de overstroming, die delen van Valkenburg meters onder wa ter zette en honderden miljoenen euro's schade veroorzaakte. ,,Daar- voor ben je burgervader. Je gaat over grote zaken, en over klein leed. De ene keer heb je een gesprek met de directeur van het Verbond voor Verzekeraars, het volgende moment zit je bij iemand thuis.'' Zakmes Het zijn de ontmoetingen uit de laatste categorie die bij Prevoo onder de huid zijn gekropen, in de loop der weken. Compensatie voor materiële schade is één, zegt hij, maar wat doet het emotioneel met de Valkenburgers om zo veel spullen kwijt te raken? Thuis, in het iets noordelijker gelegen dorp Munstergeleen, deed hij een oefening. ,,Ik ben eens gaan kijken. Wat ligt er allemaal in de kasten, in de rommellaatjes? Dan besef je echt wat mensen kwijt zijn. Ikzelf heb bijvoorbeeld een zakmes, van mijn vader. Dat is iets heel persoonlijks, iets heel kleins. Ik zou het vreselijk vinden als dat weg was. Het gaat om familiegeschiedenis, om herinne ringen. We zijn toch bijzondere wezens, kunnen ons hechten aan de meest vreemde dingen.'' Prevoo vertelt over een ontmoe ting, met een vrouw van negentig. ,.Ze had nog één huwelijksfoto, en die had in het water gelegen. Het was niet eens een complete foto, hun contouren waren uitgeknipt. Moet je je voorstellen: zo veel ja ren huwelijk, een leven lang hard werken. En dit is wat er over blijft.'' ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 GO Valkenburg, een paar dagen na de overstroming, FOTO JORIS VAN GENNIP Sander van Mersbergen Valkenburg Daan Prevoo daags na de overstroming met koningin Maxima en koning Willem-Alexander. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8