20 Zoek de verschillen Nog twee dagen Martine Bijl VAN POLDEREN NAAR POOT STIJF 'In Berlijn gaat de beuk erin bij discussies' Het is 1992, de Berlijnse muur is gevallen en ik ben net klaar met school. Twijfelend tussen concertpianiste en drs. Nederlands vertrek ik voor een jaar naar de oosterburen. Naar 'die decadente Duitse hoofdstad', aldus sommige familieleden. Ik vlieg enthousiast uit en beland in een spranke lende smeltkroes. Een smeltkroes van iedereen die in de rest van Duitsland niet kan aarden wegens andersdenkend. En dat in de mix met geboren en getogen Berlijners die al dat anarchistische, kunstzinnige en anderszins opval lende volk de stad zien overspoelen. In de kroeg waar ik werk, zitten ze gebroederlijk aan de bar. Zetten om en om de jukebox aan en toosten tot er een van z'n barkruk valt. Er wordt ferm gediscussieerd. Over Ossi's en Wessi's, over dat het belachelijk is dat ik alleen maar KiBa (KirschBananensaft) drink, over het nasynchroniseren van films. Aan de bar, maar ook thuis met mijn huisgenoten. Rechtenstudenten die ieder hun gelijk proberen te halen. Waar ik in Brabant met vrienden altijd op zoek ben naar het midden, is het in Berlijn: de beuk erin. Van polderen naar poot stijf houden. Dat mooie Berlijnse jaar trekt weer aan me voorbij terwijl ik het geestige en ijzersterke stuk van Nienke Blokhuis op pagina 20 lees, waarin bekende Nederlanders vertel len over hun Duitslandervaringen. Ik mis ineens het royale ontbijten in een café, de lachsalvo's tijdens middernachtelijk zwemmen in de mooie Berlijnse meren. En het kruisen van de discussiedegens, dat ook. Frau Antje, Heintje, Bastiaan Ragas en Rafael van der Vaart over onze Duitse buren Je kunt nog meedoen aan de grootste fotowedstrijd van de Benelux 41 Puzzels '"•"•HU, Berend Boudewijn: 'Ze was geen doetje' MEZZA 3 Sara van Gorp (47) Chef Mezza en moeder van twee zonen van 7 en 11. 4 Mijn weekend 7 Heleen van Royen 8 Zin in 11 Egbert Jan 12 Interview Huub van der Lubbe 19 Geld Geluk 26 Alain Donker zoekt zijn dochter Sara 36 Boeken Lidewijde Paris 38 Nu lezen 39 Mijn boek Luc Panhuysen 40 Jan Rot 45 BV De Liefde 46 Hemd van het lijf Yvonne Kroonenberg COLOFON Chef Mezza Sara van Gorp Art director Henk Marseille Redactie Charlotte van Genderen, Jolanda van der Ploeg (frl), Ruud Roodhorst, Mark Roos (chef), Els Rozenbroek (frl) Vormgeving Coby Joustra(frl), Annemarie Kleywegt (frl), Très Melis (frl) Beeldredactie Janneke Koorevaar (frl), Marcel Wagenaar REAGEREN? mezza@dpgmedia.nl Volg ons op Facebook, Instagram en Twitter 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 83