Halve dag later is Rutte alweer bij de VN 7 Demissionair premier Mark Rutte in New York met António Gu- terre, de secretaris-generaal van de VN. foto un/manuel elias NEW YORK Na twee helse vergaderweken en een latertje donderdagnacht in de Tweede Kamer, dook pre mier Mark Rutte gistermiddag al weer op in New York. Daar trof hij VN-baas António Guterres. Slapen moest in het regeringsvlieg tuig. Na de marathonsessie in de Tweede Kamer vertrok Rutte direct naar Schiphol om naar New York te vliegen. Daar sprak hij de volgende ochtend op de jaarlijkse VN-top met collega's en Guterres. Die zette eerder deze week de toon. ,,We staan op de rand van een afgrond, en we bewegen de verkeerde kant op", zei hij. Guterres vreest 'helse' temperatuurstijgingen als de we reld geen klimaatactie onderneemt. ,,We zijn weken verwijderd van de VN-klimaatconferentie in Glas gow, maar schijnbaar lichtjaren verwijderd van het bereiken van onze doelen", klaagde hij. ,,Men- senrechten liggen onder vuur. De wetenschap wordt aangevallen. En economische reddingsboeien voor de meest kwetsbaren komen te weinig en te laat - als ze al komen." De afgelopen twee weken waren zelfs voor Rutte een achtbaan. Na het heftige Afghanistan-debat ver loor hij op twee achtereenvolgende dagen een minister. Tussendoor was er het coronadebat over de ver soepelingen. Na de ministerraad vorige week vrijdag, spoelde hij za terdagochtend aan op landgoed De Zwaluwenberg voor een weekendje kabinetsformatie. Die zondagmid dag ging hij naar de onthulling van het Holocaust Namenmonument. Daarna volgde Prinsjesdag en de Algemene Politieke Beschouwin gen. Het voorzitten van de minis terraad liet hij gisteren aan minister De Jonge, want Rutte moest in het vliegtuig zijn speech voorbereiden. Rutte erkende in zijn toespraak tot de VN dat extreem weer de kli maatcrisis deze zomer zorgelijk voelbaar maakte, en dat ellende in Afghanistan daar nog eens bovenop komt. Maar hij wil optimistischer zijn. ,,Laten we niet toegeven aan cynisme en fatalisme." Dat vindt hij niet nodig en 'niet verstandig', licht hij buiten het VN-gebouw toe. - Karlijn van Houwelingen POLITIEK MAANDAG WEER GESPREK MET INFORMATEUR een variant met zijn drieën.'' Maar D66 is deze week gesterkt in zijn opvatting dat een minder heidskabinet niet gaat werken. ,,We hebben nu een heel duur ak koord gesloten zonder dat we ze ker zijn of de begroting straks wel door het parlement wordt goed gekeurd'', zegt een D66-bron. Niet gelukkig Deze week werd een akkoord ge sloten met de Christenunie, die naar eigen zeggen 'nog wel in het kabinet maar niet meer in de coali tie' zit. En ondanks de woorden van Hermans is ook de VVD niet heel gelukkig met het resultaat. De partij moest onder druk van de Christenunie en de rest van de op positie toestaan dat lasten voor be drijven omhooggaan, wat een deel van de achterban niet leuk vindt. ,,Het is goed dat er in deze lastige tijd overeenstemming is bereikt in de Tweede Kamer'', zegt VVD- minister Stef Blok (Economische Zaken). ,,Maar ik krijg al signalen van internationale bedrijven die zich zorgen maken over het vesti gingsklimaat in Nederland. En dan helpt dit niet. Voor bedrijven die hier willen investeren, worden we een stukje minder aantrekke lijk.'' Het is nog onduidelijk wat Rem- kes gaat doen als partijen het maandag niet eens worden over het starten van onderhandelingen over een minderheidskabinet. Mo gelijk kijkt hij alsnog of er andere partijen te vinden zijn die een ka binet willen steunen in welk vorm dan ook. Al is niet uitgesloten dat hij zijn opdracht gewoon weer in levert, stelt een ingewijde. Informateur Johan Remkes wil volgende week 'conclusies trekken' over een minderheids kabinet. De kans dat het er komt, is er deze week niet groter op geworden. Hans van Soest Jan Hoedeman Den Haag Na twee dagen debatteren over de rijksbegroting voor volgende jaar die het kabinet op Prinsjesdag pre senteerde, was VVD-fractievoor- zitter Sophie Hermans 'trots'. Want hoewel de Haagse politiek hopeloos verdeeld is, was het par tijen in de Tweede Kamer toch maar mooi gelukt het eens te wor den over een aanpassing van 2 mil jard euro in de Miljoenennota. Tussen de regels door viel te be luisteren: dit gaf ook hoop dat par tijen er uit moeten kunnen komen in de formatie. Al ruim een half jaar zit die muurvast, omdat par tijen het niet eens kunnen worden over wie met wie in een nieuw kabinet moet gaan zitten. Maar schijn bedriegt. Over extra geld voor bijvoorbeeld een lagere energierekening voor burgers, zo als de Kamer afsprak, is het niet moeilijk het eens te worden. Maar, zo constateerde oppositieleider Geert Wilders (PVV), dat zegt nog niets over de bereidheid het ook eens te worden in de formatie. Een dag na de Algemene Poli tieke Beschouwingen blijken Wil- ders' woorden waar. Een rondgang langs de formerende partijen leert dat ze elkaar allesbehalve genaderd zijn. Informateur Johan Remkes onderzoekt de mogelijkheid van een minderheidskabinet. Daar voor voelen VVD en CDA wel, maar D66 niet. Daarom zet Remkes de onder handelaars van VVD, D66 en CDA het mes min of meer op de keel. Hij nodigt ze maandag nog één keer uit voor een gesprek en wil dan 'in de loop van volgende week' zijn conclusie trekken. Remkes wil niet maandenlang in rondjes draaien. Vorige week zei hij na een bijeenkomst op landgoed De Zwa luwenberg met de drie partijen dat C Informateur Johan Remkes nodigt de partijen nog één keer uit en wil daarna conclusies trekken hij zich 'grote zorgen maakt' of het wel gaat lukken. Op basis van de afgelopen week kun je niet zeggen: het komt wel goed met zo'n minderheidskabi net, vertellen bronnen bij alle drie Fractievoor zitters Rob Jetten (D66) en Sophie Her mans (VVD) tijdens de Al gemene Poli tieke Beschou wingen. VVD voelt wel voor een minder heidskabinet, D66 niet. de partijen. Weliswaar konden de coalitiefracties het in de Tweede Kamer eens worden over aanpas sing van de kabinetsplannen, maar er is nog geen zicht op dat daar mee de begroting de komende maanden ook een meerderheid in de Eerste Kamer haalt. VVD, CDA, D66 en Christenunie hebben daar geen meerderheid en de opposi tiepartijen hebben al aangegeven niet tevreden te zijn met wat er nu voorligt. Keiharde oppositie, beloofde onder anderen Groen Links-leider Jesse Klaver. VVD-leider Mark Rutte zei op Prinsjesdag te 'voelen' dat er een doorbraak aankomt in de formatie. En ook CDA-leider Wopke Hoek stra houdt de moed er nog in. ,,We hebben laten zien dat het mogelijk is om afspraken te maken'', zegt hij. ,,Ik wil constructief kijken naar GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 Deal over Miljoenennota brengt een kabinet nog niet dichterbij FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7