Online pesten blijft vaak onder de oppervlakte Zo kom je met je kind in gesprek Veel ouders denken te weten wat hun kind online beleeft. Niet dus, merkt Sha rien van Arendonk. Ze geeft workshops over online pesten, ook tijdens de Week tegen Pesten die maandag begint. 26 online gedrag. Het kan geen kwaad om eens te kijken naar welke foto's je zelf al hebt geplaatst. ,,Die ene schat tige foto van je zoon als peuter in bad of waarop hij helemaal onder de spa- ghettisaus zit, kan zomaar later ge bruikt worden om te pesten. Wat zou je ervan vinden als dat gebeurt?'' Of de vele uren thuison- derwijs het afgelopen jaar iets hebben veran derd op het gebied van cyberpesten? Volgens Sharien van Arendonk, sociaal weer baarheidstrainer bij Stichting Om gaan met Pesten en werkzaam bij #welovesociety, een organisatie die trainingen geeft op het ge bied van sociale veilig heid, is dat moeilijk te zeggen. ,,Uit on derzoek van Safer Internet Day bleek dat jongeren het afgelopen jaar minder negatieve er varingen on line hebben gehad. Tegelijk gaf de Kinderte lefoon aan dat zij tijdens de eerste lockdown meer werden gebeld over cyberpesten. Het is dus lastig te zeggen, ook omdat veel toch onder de oppervlakte blijft.'' Daarom geeft ze tips. c Veroordeel een slachtoffer niet De gevolgen van digitaal pesten kun nen rampzalig zijn. Onlangs be roofde een 13-jarig meisje zich van het leven, nadat een video waarop ze seksuele handelingen verrichtte werd verspreid. ,,Het doorsturen van seksueel getint materiaal gebeurt re gelmatig'', zegt Van Arendonk. ,,Ver- oordeel een slachtoffer nooit als het naar buiten komt. Hij of zij zit niet fout, de verspreider is fout en zelfs strafbaar. Zeg dus nooit: 'hoe heb je dit kunnen doen?' Als jij negatief rea geert, klapt een kind meteen dicht en zal het niets meer vertellen. Terwijl je juist een open gesprek wilt.'' 'Als je voelt dat er iets speelt, ga dan eens samen met je kind wandelen. Dat hoef je elkaar niet aan te kijken' c Praat met je kind over zijn of haar online leven Opvoeders, begin alsjeblieft ver voor de puberteit met een mediaopvoe- ding, adviseert Van Arendonk. Niet enkel over schermtijden, maar vooral over wat kinderen online doen en zien. „Regelmatig tref ik ouders die zeggen: 'Ik weet wel wat mijn kind doet, want ik volg hem of haar op In- stagram'. Dan zeg ik: 'Weet je dat de meeste jongeren meerdere accounts hebben?' Daar schrikken ze van. Als je vroeg interesse toont in hun online leven, is de kans groter dat ze je in vertrouwen zullen nemen als het misgaat.'' c Verzamel samen met je kind bewijsmateriaal Slachtoffers van pesters trekken zich vaak terug. Ze worden stiller, spreken minder af of willen niet naar school. ,,Als je voelt dat er iets speelt, ga dan eens samen met je kind wandelen. Dan hoefje elkaar niet aan te kijken, dat is minder confronterend. En vraag gewoon of er iets is.'' Ze weet dat het frustrerend is voor veel ouders dat ze online pesten vaak niet (direct) kunnen stoppen. ,,Wel kun je je kind helpen om bepaalde contacten te blokkeren en bewijsma teriaal te verzamelen. Om aan de hand daarvan iemand van school - zoals een mentor - te vragen het ge sprek aan te gaan met zowel slachtof fer als pester.'' c Kijk naar je eigen gedrag Ouders moeten volgens Van Aren- donk ook kijken naar hun eigen ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 GO 'Ouders, kijk ook eens naar je eigen online gedrag' A Kijk af en toe een documen- I taire of film met je kind over pesten. ,,Zo raak je spelenderwijs in ge sprek over het onderwerp. Over wat het doet, het effect ervan en wat je kunt doen als je pestge drag ziet. Denk aan de jeugdfilm Spijt van Carry Slee en docu mentaires op de site van SchoolTV.'' 2 Zorg dat kinderen informa tie kunnen vinden. ,,Maak ze bekend met organisa ties als de Kindertelefoon, Help- wanted.nl of Meldknop.nl. Daar kunnen ze veel informatie vinden en chatten over problemen.'' 3 Laat ze praten met een favoriete tante of vriendin. ,,Als pubers echt niets willen ver tellen, denk dan eens na over andere bekenden. Is er een vriendin of een favoriete tante die er misschien met hen over wil praten? Soms is dat makkelij ker voor ze.'' 4 Praat over likes en volgers „Jongeren vinden het tof om veel likes en volgers te hebben. Maar wat is het risico als je on bekenden toevoegt? En met welk doel plaats je iets online? Die vragen kunnen waardevolle gesprekken opleveren.'' 5 Volg een weerbaarheids training. ,,Als je kind erg gepest wordt, kan het helpen om hem of haar naar een weerbaarheidstraining te sturen. Daar leren ze steviger in hun schoenen te staan en grenzen aan te geven. Een pes ter zoekt altijd een reactie. Als die niet meer komt, wordt het minder interessant.'' Sharien van Arendonk is trainer bij Stichting Omgaan met Pesten en gaf in aanloop van de Week tegen Pesten al workshops voor professionals. RIANNE VAN DER MOLEN - SHARIEN VAN ARENDONK Sharien van Arendonk: 'Veroor deel je kind niet, dan klappen ze dicht'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74