Terrasverwarmers Zo zitje ook in de herfst nog lekker buiten Hoe houd je het aangenaam warm op het terras zonder de buren uit te roken? Terrasverwarmers zijn er ook voor thuis. De trend voor dit najaar: de vuurtafel op gas. Zelf een vuurtafel maken 24 meest efficiënt. ,,Ze zijn helemaal niet duur, maar de goedkoopste vari anten geven veel licht af. Tegenwoor dig heb je types waarbij het goud- laagj e het rode licht veel beter tegen houdt en de warmtestraling toch goed doorlaat. Deze worden 'hp' of 'ultra low glare' genoemd.'' Zoek een beschutte plek Dan heb je nog middengolfterrasver- warmers, waarin quartz- of carbon- lampen zitten. Van Olphen: ,,Ze geven amper licht, maar zijn minder efficiënt; ze verwarmen meer lucht, geven minder infrarood en zijn daar door windgevoeliger. Bij deze terras- verwarmers heb je meer vermogen nodig om een vergelijkbaar comfort te behalen. Ze zijn daarom met name geschikt voor een beschutte plek, zoals een balkon of onder een overkapping.'' De milieubelasting en de kosten voor elektrische terrasverwarming vallen volgens Van Olphen mee. ,,Stel, je hebt je verwarmer van 2000 watt per jaar 100 uur aan op vol ver mogen. Dat kost je dan zo'n 44 euro per jaar. Als jij vanuit Brabant naar Amsterdam rijdt om daar op een ter ras te zitten, belast je het milieu al meer.'' Terrashaard op gas Heb je een groot terras en wil je meer vermogen en verwarming in meer dere richtingen, of een mobiele ver warming, dan is een heater op gas misschien iets voor je. Peter Hoek van Green-lab (onder andere design- tuinhaarden.nl): ,,Een terrashaard of een vuurtafel op gas is eenvoudig in gebruik. Aanmaken is simpelweg de gasfles opendraaien en de regelknop indrukken. Je kunt het vuur zo ook voor een half uurtje aanzetten.'' Je budget is belangrijk bij de keuze voor een terrashaard. Hoek: ,,Een simpele vuurschaal kost een paar tientjes, maar een schanskorf terras- haard of mooie vuurtafel kost mini maal 600 euro. Het materiaal maakt Elektrisch of gas Infrarood golven 'Als je van Brabant naar Amsterdam rijdt om op een terras te zitten, belast je het milieu meer' Wie de nazomeravon den zo lang mogelijk wil rekken, houdt zichzelf en zijn gasten graag warm. Een houtvuur maken kan, maar is niet zo vriendelijk voor de buren en het milieu. Bovendien reikt die warmte niet zo ver, stinkt alles naar rook en moet je flink schoonmaken na gebruik. Welke andere opties zijn er op de markt? Je kunt kiezen tussen elektriciteit of gas om je terras mee te verwarmen. Beide soorten verwarmers maken ge bruik van infrarood elementen, zegt Jeroen van Olphen van Zondag Ter rasverwarming. „Infrarood wil niets anders zeggen dan warmtestraling.'' Bij de keuze tussen gas of elektriciteit ligt het volgens Van Olphen aan wat je wensen zijn. ,,Elektrische heaters zijn over het algemeen goedkoper en efficiënter dan de exemplaren op gas, omdat ze gericht warmte afgeven.'' Bij elektrische terrasverwarmers kun je kiezen tussen heaters met kort- midden- of langgolvig infrarood. Van Olphen: ,,Over het algemeen kun je zeggen dat langegolfheaters, meestal in de vorm van warmtepanelen, alleen geschikt zijn voor binnen, omdat de warmte snel vervliegt.'' Kortegolflampen zijn halogeen lampen die herkenbaar zijn aan de gouden kleur als ze uitstaan. Door de hoge temperatuur die ze behalen, zijn die volgens Van Olphen het ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 GO - JEROEN VAN OLPHEN DICHT BIJ HET VUUR MIRJAM VAN ZELST Vuurtafel Forno Brann van cortenstaal, o.a. via designtuinhaarden.nl. Terrasverwamer Boretti BTV Bianco, o.a. via bol.com. Terrasverwarmer Disc van Studio Piet Boon, ontworpen voor het Belgische merk Heatsail. Met een inbouwbrander, verkrijgbaar vanaf onge veer 200 euro, kun je zelf je tuintafel, een zuil of ieder ander wille keurig meubel van een gashaard voorzien. Met een mal maak je een gat in je tafel en daar hang je de brander in. In principe is een decou- peerzaag voldoende. Inbouwbranders zijn ver krijgbaar in verschillende modellen (rond, vierkant, rechthoekig) en zijn er van verschillende merken. Hoek: ,,Op internet zijn bouwtekeningen voor tuintafels van bijvoor beeld steigerhout te vin den. Om je een idee te geven: voor een vuurtafel van ongeveer 80 bij 80 centimeter heb je het vol gende nodig: vier planken van 2,5 meter lang met een breedte van 30 cen timeter, twee balken van 30 bij 30 millimeter en 2,5 meter lang en een doos met zelfborende schroeven. Vergeet het deurtje voor de gasfles niet. Let op: je werkt met gas en daar moet je altijd voorzichtig mee zijn.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72