je al een eind Er bloeit juist van alles tegen een muur op het noorden 23 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA ï£*$MM l ff 9i (KïW 'Uit een bh knip ik de voeringen. Die naai ik op elkaar en dan heb ik een schoudervulling' CREATIEF HERGEBRUIK stand vast en een vor meloos overhemd ver of vaat doek ge bruiken. Of transformeren tot kussen of tas. ,,Ik haat verspilling en tot op de dag van vandaag stuit weggooien mij tegen de borst. Vooral bij kleding is dat onnodig. Natuurlijk: je hebt broeken die op een bepaald moment levens moe bij de knieën zijn. Dan knip je ze af tot bermuda of hotpants, de meest simpele vorm van hergebruik. Ook andere ingrepen zijn niet ingewikkeld. Ik maak graag grote wijde blouses van mezelf of mijn man vormvaster. Midden achter op taillehoogte stik ik aan de binnenkant een elastiek in uitgerekte toe- andert voor in een slank silhouet dat achter bloest. Bij colberts geldt hetzelfde. Met gebreide oude truien die je niet langer draagt, kun je van alles. Knip bij voorbeeld de mouwen van de trui af, speld en stik de zijkanten en zigzag de afgeknipte kant strak genoeg af. Dan heb je arm- warmers die leuk staan onder een jas of trui. Een wijde mouw kun je afzo- men en omslaan en aan het andere eind dichtdraaien met garen, dan heb je een muts. Leuk met tricot en jersey. Ofje knipt twee mouwen van verschillende kleuren af en naait de uit einden aan elkaar, dan heb je een sjaaltje. Andere overblijfselen kun je natuurlijk als stof- Ook bh's kun je recy clen. Sowieso haal ik altijd het elastiek eruit dat elders van pas kan komen. En bij bh's met een voering van dun schuimrubber, geen push-ups, knip ik die twee vormen uit. Die leg ik op elkaar, zigzag ik en dan heb ik een schoudervulling. Vier paar vullingen kosten toch 16 euro. Zelfmaakmode gaat ook lang mee: mijn eerste trui maakte ik vijftig jaar gele den van twee aan elkaar genaaide mannenspencers van wol. Onlangs zag ik een enorme sjaal met het zelfde klassieke motief in een kringloopwinkel. Die heb ik gekocht en onder aan die spencertrui gestikt: nu heb ik een lange jurk met vijftig jaar tijdsver schil.'' hoor ik gezeur over de noordmuur waartegen 'niks wil groeien'. Tja, klimrozen en vijgenbo men doen het niet op het noorden, dat klopt. Maar verder biedt een noordmuur bijna net zo veel mogelijkheden als elke andere muur. Om maar met een heel gewone struik te beginnen: geen heester is decoratiever tegen een muur dan Cotoneaster horizontalis, die in dit geval natuurlijk beter verticalis had kunnen heten. Cotoneaster horizon- talis maakt wijd spreidende takken die zich in visgraatmodel tegen een muur drukken zonder dat je ze hoeft aan te binden. De bloemen zijn onooglijk, maar als de struik bloeit, zoemt hij van de bijen. In het najaar zijn alle takken bezet met piepkleine rode vruchtjes die schitterend kleu ren bij het blad dat naar donkerpaars kleurt voordat het afvalt. Vroeger - maar dat is heel lang geleden - zag je deze leiplant in bijna elke tuin. Nu is hij nauwelijks meer te krijgen. Hij is door de vuurdoorn uit de markt ge drukt. En dat terwijl de vuurdoorn, die altijd obligaat tegen een muur wordt geplant, juist beter tot zijn recht komt als vrijstaande struik. tientallen jaren furore maakt is de camellia. Vroeger was die struik nog een zeldzame oran- jerieplant die 's winters naar binnen werd ge haald. Nu kun je hem bij elke bouw- of super markt of op de markt kopen en prijkt hij pon- tifïcaal in elke voortuin. Of dit nu de beste ma nier is om een camellia toe te passen betwijfel ik. De struik zeifis weliswaar winterhard, maar vooral in open situaties hebben de bloemen snel te lijden van een late nachtvorst. Daarna zijn die bloe men, waarop je maan den hebt gewacht, bruin in plaats van wit, roze of rood. Daarom is het geen slecht idee om een camellia tegen een noordmuur te planten en hem daar door snoeien plat te houden. Het is weer eens wat anders dan de geijkte klimhortensia. Tegen een noord muur zijn de bloemen van de camel lia beschermd tegen de ochtendzon waardoor ze na een nachtvorst minder schade oplopen omdat ze langzaam kunnen ontdooien. Een heester die je vaak als vrij staande struik maar nooit als leistruik tegen een muur ziet, is Viburnum plicatum, bloeiend met grote witte schermen in de voor zomer. De struik komt uit Japan, is bij ons volkomen winterhard en bloeit lang. Hij laat zich gemakkelijk plat tegen een muur snoeien en kan worden gebruikt om een noordmuur op te vrolijken wanneer de meeste struiken in mei/juni zijn uitgebloeid. Kies de variëteit 'Rowallane', met een overvloed van rode bessen in de nazomer. Muren liggen na tuurlijk meestal niet pal op het noorden. Maar struiken eisen meestal ook geen 'blakke' zon of vol ledige schaduw. Je kunt de noordmuur uit dit verhaal dan ook met gemak ver talen naar muren op het noordwesten of het noordoosten. Of naar muren die wel zon zouden vangen als ze niet werden overschaduwd door de reus achtige kastanje boom van de buren. GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 MAAK JE ZELF o X I— Z2 co X 0 LU 0 H X X LÜ CO X CL X 0 O ■S* !§f **»'i S - PIEKE STUVEL Pieke Stuvel (74) maakt al decennialang ontwerpen en is expert in het recy- clen van kleding en bedenken van originele combinaties. Ze schreef onlangs met Nienke van Leverink (34) Het grote naaiboek. Viburnum plicatum Een struik die al Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71