Drie experts Met een naaimachine en wat oude kleding kom Elke modeseizoen zijn de trends, kleuren en silhouetten net weer even anders. Ren je naar de winkel of kun je er zelf een mouw aan passen? We vroegen het drie zelfmaakmode-experts. Naaimachines 22 'Vermijd fladderstofjes: die glijden alle kanten op en zorgen voor woedeaanvallen' STOFFEN ,,Als beginner moet je weg blijven bij fladderstofjes die meerekken. Heel dun chif fon, elastisch T-shirtmate- riaal: leuk, maar geen optie. Het glijdt alle kanten op en zorgt voor frustratie en woedeaanvallen. Ga voor wat dikkere texturen zoals katoen, linnen en zelfs can vas waarvan je tassen kunt maken. Dat ligt makkelijk in de hand. Vermijd als je begint kle dingstukken met sluitin gen, ritsen of knopen. Mijn allereerste project was een wat wijder rokje met elas tiek in de taille. Dat trek je over je heupen. Probeer ook simpele dingen als een schort, tas of vierkant rug zakje. Heb je nog nooit iets gemaakt, dan zou ik me aanmelden bij een cursus. Geen eindeloos gebeuren: met vier lessen kom je al een eind. Je kunt de stoffen voelen, de naaimachine proberen en overleggen met docent en medecursis ten. Ik ben van de zelfstu die, dus zeg: googel vervol gens op de techniek die je wilt gebruiken en het aan bod van video's en tutorials is geweldig. Maak de eerste tijd vooral wijder vallende kleding, zo als jurken. Bij getailleerde, aansluitende blouses zie je elk foutje. Als beginner wil je meteen resultaat. Naaien is een perfecte lockdown- hobby en nog betaalbaar ook. Voor een jurk koop ik 2 meter stof voor 5 euro en met een rits en knopen ben ik voor een tientje klaar.'' VINDPLAATSEN ,,Mijn zoontje Brandon wordt binnenkort 5 jaar. Bij een aantal dingen die ik voor hem kocht, dacht ik: de ontwerper heeft geen kinderen. Tachtig knoop jes, zo ingewikkeld om aan te trekken, niet te doen. Het kan simpel en leuk. Ook voor volwassenen. Met stoffen en kleding die je nog in huis hebt liggen kun je een lekkere trui of joggingbroek (ver)maken. Door er een bies met een mooie kleur of printje aan te zetten, of een opval lende voering, creëer je je eigen stijltje. Ik duik achter in mijn eigen kast en vraag buren en familie of ze nog ongebruikte kleding heb ben liggen. Je wilt niet weten hoeveel keus je dan hebt. Ook loop ik kringloop winkels af. Dan zie ik iets voor 2 euro waarin ik niet dood gevonden wil wor den, maar dan gebruik ik daarvan alleen de mouwen of pijpen. Patroontje erbij, piece of cake. Wat ook werkt: maak een pak of jurk door stukken uit verschillende jeans aan elkaar te zetten. Dan heb je een fantastisch resultaat, creatief en duurzaam. Oude handdoeken of bad lakens gebruik ik bijvoor beeld om een tas van te maken. Voordeel van iets zelf maken is dat het kwalita tief vaak beter is dan wat je koopt, want dan valt het soms na twee keer wassen al uit elkaar. Tip van mij: gebruik niet te veel was middel, dat is funest voor je kleding. Een kopje witte natuurazijn erbij doet wonderen.'' 'Ik vraag familie naar ongebruikte kleding. Je wilt niet weten hoeveel keus je dan hebt' ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 GO ANNEMART VAN RHEE MODE k - KARIN GORTER Karin Gorter (35) kroop vijf jaar geleden achter de naaimachine omdat ze 'dat ene rokje dat in haar hoofd zat' nergens kon vinden. Sinds een paar jaar wordt haar blog KarinKay, met items als 'van soepjurk naar party- dress', druk bezocht. Je hebt ze met allerlei toeters en bellen. Compu tergestuurde naaimachines met touchscreen, elektro nische draadspanning en nog meer mogelijkheden waarvoor je eerst een el lenlange cursus moet vol gen, verzucht Pieke Stuvel. Zij kreeg zo'n 'sophistica ted' ding - een Husqvarna van honderden euro's - cadeau. Ingewikkeld en vaak haperden de functies. Stuvel ging naar de Blok ker en schafte een heuse Toyota aan voor 94 euro. Een basic model geschikt voor beginners, zegt ze. Pedaaltje om te gassen en eenvoudige bediening. Haar koopadvies: ,,Let er wel op dat het apparaat dikke stoffen aankan en beschikt over zigzag-, lock en rechte steken.'' Ex-pornoster en moeder Bobbi Eden (41) maakte al verschillende haak- en naaiboeken. Over een paar weken verschijnt Bobbi style, over refashion en recycle. - BOBBI EDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70