Warme avonden Een vegan visje De natuur is een goed medicijn, zegt boswachter Marieke Schatteleijn (45) Hoe werkt dat dan? 21 Een trui of blouse die je niet meer draagt, kun je een tweede leven geven. Drie experts over het zelf (ver)maken van kleding. Zelfs bh's kun je recyclen! c pagina 22 Wie in de herfst nog lekker een avondje buiten wil zitten, kan eigenlijk niet zonder een terrasverwarmer. We laten de opties zien. De trend van nu? Een vuurtafel op gas. c pagina 24 Vleesvervangers zijn misschien bekender, maar ook zalm en kibbeling zijn te koop in een vega of zelfs vegan variant. Ons testpanel ruikt en proeft. c pagina 27 TIPS VAN DE EXPERT cariNröst ,,Ik ben in de wetenschap gedoken die laat zien welke positieve effecten de natuur op ons heeft. In de natuur zijn maakt ons creatiever, blijer en gezon der. Niet zo gek: we leven pas sinds kort in een stedelijke omgeving. In de natuur zijn we altijd thuis geweest, op die omgeving is ons lichaam optimaal afgestemd. Dat zie je bijvoorbeeld aan hoe het brein reageert op de natuur. In een stedelijke omgeving zijn je herse nen meer bezig met het verwerken van informatie van buitenaf, zoals het verkeer. Dat kan ten koste gaan van het nadenken over jezelf en anderen en het samenvoegen van oude en nieuwe kennis. Juist dat heb je nodig om creatief te zijn. De natuur maakt je ook vrolijk, bij voorbeeld doordat je je verwondert over wat je ziet en ontdekt. En je komt in aanraking met fytonciden: stoffen die planten produceren, onder meer als bescherming tegen insecten. Ze zorgen ook voor de bosgeur. Sommige fytonciden werken onder meer ont- stekingsremmend in de luchtwegen, verminderen mentale moeheid en versterken ons immuunsysteem.'' ,,Dat verschilt denk ik per persoon en kun je zelf onderzoeken. In mijn boek Natuurzin neem ik de lezer mee naar uiteenlopende natuurgebieden. Zelf houd ik enorm van het bos. Omdat het veel beslotenheid biedt, vind je er snel rust, zelfs als er veel 'Over boomstammen klimmen is anders spelen dan steeds op hetzelfde klimrek' - 3 TIPS VAN MARIEKE c Pas op teken c Wandel samen mensen zijn. Ook een open gebied kan fijn en heilzaam zijn. Denk aan een mooi heideveld of een gebied met veel water en vergezichten. Daar profiteer je maximaal van het licht.'' ,,Onze biologische klok, een verzame ling zenuwcellen in de hersenen, bepaalt het 24 uursritme van het lichaam. Het zorgt dat onder meer je hormoonhuishouding en spijsverte ring goed verlopen. Het blijft in de pas lopen met het ritme van dag en nacht als je voldoende licht op het juiste moment krijgt. Ook op een bewolkte dag krijg je buiten veel meer licht dan binnen. Natuurlijk daglicht voorkomt bij kinderen ook bijziendheid, waarbij je in de verte onscherp ziet.'' ,,Uit onderzoek blijkt dat kinderen zich beter kunnen concentreren als ze uitkijken op groen en op een groen schoolplein blijken kinderen aardiger voor elkaar. In de natuur spelen is goed voor hun motorische vaardighe den. Over boomstammen klimmen is anders spelen dan steeds op hetzelfde klimrek. En in het groen kunnen kin deren vrij spelen. Ze kunnen hun fan tasie gebruiken en spelen met natuur lijke materialen als modder en takken, wat uitnodigt tot creativiteit. Het is ook heel gezond om met je handen in de aarde te wroeten.'' c Haal de natuur naar huis ,,Je komt in aanra king met bodem bacteriën, die het immuunsysteem versterken. Ook verbeteren ze het microbioom, de bacteriën die voor komen op je huid en in je lichaam. Een gezond microbioom is nodig voor een goede ontwikkeling van de orga nen en het immuunsysteem. In een Fins onderzoek kregen kinderen op kinderdagverblijven een bodem van bosgrond en planten. Ook kwamen er plantenbakken en konden ze spelen met turfblokken. Na een maand was hun microbioom gevarieerder en was het gelijk aan dat van kinderen die dagelijks een bosuitje maken. Natuur is veel meer dan een leuk uitje en een plek om tot rust te komen. We hebben het nodig om gezond te blijven.'' EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 Waarom voel je je beter in de natuur? Wat voor soort natuur heeft de beste uitwerking op ons? - MARIEKE SCHATTELEIJN Controleer jezelf altijd op teken als je in de natuur bent geweest. Ze kunnen de ziekte van Lyme overbrengen na een beet. Ga je naar een gebied met veel teken, dan kun je een kleefroller mee nemen om je kleding (vooral je broek) na een wandeling af te nemen. Vind je het saai of juist spannend om alleen de natuur in te gaan? Zoek een wandelmaatje. Kijk bijvoorbeeld op gezondnatuurwandelen.nl voor (gratis) wandelingen met een gids. Waarom is licht goed voor ons? Wat zijn andere positieve effecten op de ontwikkeling van kinderen? Een gevarieerde beplanting in de tuin is niet alleen fijn voor insecten en vogels, je hebt ook een heerlijk uitzicht en bevordert er je eigen gezondheid mee. Hoe komt dat? Natuurzin verschijnt dinsdag bij Kosmos Uitgevers (€22,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69