is forse uitdaging Wat zegt de wetenschap Kan een koude douche helpen van overtollig vet af te komen? Eureka! Kijk naar de complete puzzel Van twee minuten koud afdouchen ga je waarschijnlijk niet afvallen 19 1.600.000 Universiteit van Nederland yllLil! aankomst hebben technici 55 da gen de tijd om de lancering die nu is voorzien op 18 december, voor te bereiden. De eerste maand zullen alle elektrische systemen worden getest om er zeker van te zijn dat zij na de reis goed functioneren. Daarna worden de tanks van de besturingsraketten van de James Webb - nodig om haar in de juiste baan te houde - gevuld met onder meer hydrazine. De rest van de tijd is nodig om de telescoop op de Ariane 5 te plaatsen, de raket die haar vanaf Kourou in de ruimte zal brengen. Ook dat is een gebeurte nis met gevaar. Daarbij wordt 2000 ton explosieve brandstof gebruikt. Het meest cruciale moment komt als de James Webb op 1,6 miljoen kilometer afstand in een baan om de aarde is gekomen en zichzelf met honderden kleine manoeu vres in werking stelt. Als er dan iets fout gaat, kan er niet meer worden ingegrepen. Bij de Hubble kon dat wel, de telescoop werd een paar keer door astronauten gerepa reerd en geupdated. Bij de James Webb kan dat niet en dan is alle moeite helemaal voor niets ge weest. Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWSCÏGiltiSt en met U De James Webb in aanbouw op Nasa's Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Mary land. Als je lichaamskachel te veel afkoelt, slurpt je bruine vet witte vetdeeltjes uit het bloed. Door flink af te koelen, zou je dus veel vet verbranden en daardoor kunnen afvallen. Werkt het echt? MERLE RUIJGROK Stel je voor: je stapt een week lang iedere ochtend onder de koude douche en bent hierna een halve kilo lichter. Voor veel mensen klinkt dat als muziek in de oren. Maar is dat mogelijk? Kun je van kou afvallen? Dr. Mariëtte Boon, arts-onder zoeker in het Leids Universitair Medisch Centrum, vertelt dat ons lichaam is uitgerust met goede systemen om ons warm te hou den. Je hebt bijvoorbeeld vast wel- eens meegemaakt dat je gaat klap pertanden en rillen als je het koud hebt. ,,Door die spierbewegingen komt er warmte vrij'', legt Boon uit. De warmte in je lijf wordt daar naast op een slimme manier ver spreid: ,,Als je in de kou staat, trek ken de bloedvaten in je armen en benen samen. Slim, want het warme bloed blijft dan dichter bij je organen. Maar er gebeurt nog iets in je lichaam als je het koud hebt", aldus Boon. Ze vertelt dat je grofweg twee verschillende soor ten vet in je lichaam hebt. ,,Het witte vet zorgt voor het opslaan van energie.'' Dit is ook het type vet dat ongezond kan zijn, want als je er te veel van hebt, hoopt het zich op tussen je organen en op je buik en billen. Daarom zijn veel mensen dit type vet liever kwijt dan rijk. ,,Het bruine vet werkt an ders'', aldus Boon. ,,Gek genoeg verbrandt bruin vet juist vetten. Je zou het kunnen zien als een li chaamseigen warmtekachel. We beschouwen dat bruine vet dan ook als ons goede vet. ,,In de cellen van het bruine vet ,,Ik ben psychologie gaan doen, omdat ik mensen interessante wezens vind. Hoe zitten ze echt in el kaar, vraag ik me vaak af. Wat mij specifiek geboeid heeft, is wat er gebeurt als je ziek wordt en hoe dat van invloed is op je ge voel; wat is medisch, wat is psychologisch en hoe beïnvloeden ze elkaar? Als je de diagnose kanker krijgt, dan schrik je enorm. 'Ga ik hieraan dood?' is een veel voorko mende vraag en de behan delingen zijn natuurlijk vreselijk zwaar. Mensen hebben daarna vaak last van angst dat de kanker weer terugkomt. Tot een bepaalde hoogte is dat ge- zond en het is goed dat mensen alert blijven. Maar de angst mag niet het leven gaan beheersen, zoals dwangmatig chec ken op bobbels en vlek ken. Sommige mensen draaien hierin vast. Wij onderzoeken wat voor hulp zij nodig hebben. In mijn praktijk en uit on derzoek is gebleken dat mensen die kanker heb ben gehad, vaak kampen met deze angsten. Vervol gens blijkt dat juist deze groep weinig bereid is mee te doen aan een on derzoek dat zich richt op die angst. Hoe kan dat? Mijn inzicht is dat men sen heel veel veerkracht hebben en met angst al- leen heel goed om kun nen gaan. Maar soms raakt kanker mensen op heel veel levensgebieden tege lijk, zoals relatie, werk, sport of je manier om met problemen om te gaan. Terwijl onderzoek meestal gaat over slechts een probleem tegelijk. Met direct gevolg dat er een enorme kloof gaapt tussen onderzoek en praktijk. In onderzoek kun je stap voor stap steeds een klein deel van de puzzel leggen, in de praktijk moet je overzicht houden over het grote ge heel van de puzzel, ofwel het hele verhaal van de mens die vastgelopen is.'' - Jim Jansen Op 1,6 miljoen kilome ter van de aarde zal de James Webb zich zelf in werking stellen. worden speciale energiefabriekjes aangezet, die noemen we de mi- tochondriën. Die mitochondriën verbranden kleine vetdruppeltjes en zetten deze om in warmte." Maar: op een gegeven moment is de voorraad leeg. Boon: ,,Dan ge beurt er iets heel slims. Het bruine vet haalt dan vetten op uit het bloed. Die vetten dwalen daar niet zomaar rond, maar zijn afkomstig van het witte vet. Het bruine vet slurpt dan als het ware de vetten Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Marije van der Lee (48), bijzonder hoogleraar medische en klinische psychologie bij Tilburg University. waar je juist vanaf wilt op." Je kunt volgens Boon je bruine vet active ren door regelmatig de kou op te zoeken. ,,In hoeverre een koude douche je bruine vet aanzet is nog niet wetenschappelijk onderzocht. Het is wel aannemelijk, aangezien kou een heel snel en sterk effect op bruin vet heeft." Als je hoopt om vanavond onder de douche even wat kilo's te ver liezen, dan heeft Boon slecht nieuws voor je. ,,Van twee minu ten koud afdouchen ga je waar schijnlijk niet afvallen. Beter kan je langdurig de kou opzoeken, door bijvoorbeeld regelmatig je thermostaat omlaag te zetten. Je moet bruin vet dus niet zien als dé heilige graal, maar het is wel zo dat alle beetjes helpen als het gaat om je (slechte) vet te verminderen." Kijk op de site bij /wetenschap GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 FOTO GETTY IMAGES ISTOCKPHOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67