gebombardeerd? 15 een van de grootste cybercrimine len ter wereld. Hij leidt de bende Evil Corp. Volgens Amerika heeft die groep door te hacken en bank gegevens te stelen het afgelopen decennium minstens 100 miljoen dollar buitgemaakt bij bedrijven en onderwijsinstellingen in wel veertig landen. Rusland - waar hij inmiddels woont - weigert de man uit te leveren. Sterker nog: het vermoeden bestaat dat de cri mineel ook voor de Russische vei ligheidsdienst FSB werkte. Tijger als huisdier In elk geval vermaakt Yakubets zich in Rusland prima. Naast en kele opsporingsfoto's zijn er vooral plaatjes te vinden van de cybercri mineel naast zijn protserige Lam borghini, voorzien van kleurrijke prints. Het is één van de vele sportbolides uit zijn collectie, waarmee hij graag door het drukke verkeer scheurt. Op de nummerborden van de auto's waarin hij en zijn bendeleden rij den staat 'bop', Russisch voor 'dief. Een huisdier heeft Yakubets ook: een tijger. Op zijn tonnen kostende bruiloft met een zaken vrouw traden bekende Russische artiesten op. Het hele plaatje ademt onaantastbaarheid. Onaantastbaar. Voor een deel is dat ook het beeld dat van ransom- warebendes ontstaat tijdens een gesprek in een politiebureau in Den Bosch. Het is moeilijk om de criminelen in de kraag te vatten, doen politiespecialisten Marijn Schuurbiers en Matthijs Jaspers uitgebreid uit de doeken. Officieel zegt de politie geen exacte cijfers over aanhoudingen te kunnen delen, omdat in vrijwel alle ransomwarezaken meerdere landen en politiediensten betrok ken zijn. Maar dat in honderden zaken vrijwel geen arrestaties zijn verricht, wordt niet ontkend. Zo gek is dat ook niet, als je Ma- rijn Schuurbiers, leider van het landelijke Team High Tech Crime (160 medewerkers), hoort praten. Om een ransomwareaanvaller op te sporen moet je vaak in meerdere landen informatie opvragen. Offi ciële rechtshulpverzoeken duren soms lang. Een officier van justitie vertelt dat hij al negen maanden op antwoord uit HongKong wacht. Schuurbiers: ,,En als het je dan uit eindelijk lukt om één persoon te vinden die de aanval gepleegd heeft, is het de vraag of hij wordt uitgeleverd. Rusland levert bij wet überhaupt geen onderdanen uit. Dat vraagt om andere oplossingen; wachten tot verdachten gaan rei zen, of toch gewoon met het be treffende land in gesprek gaan over vervolging in eigen land, hoe ingewikkeld dat soms ook is." Tussen januari 2019 en juni dit jaar deden 375 Nederlandse slacht offers (vooral bedrijven, maar ook enkele particulieren) aangifte van ransomware-aanvallen, blijkt na een duik in de politiecijfers. Dat het werkelijke aantal gedupeerden veel hoger ligt, staat vast. De aan giftebereidheid is laag, erkent Matthijs Jaspers, specialist pu- bliek-private samenwerking. On dernemers handelen de aanval lie ver achter gesloten deuren af. Daarnaast denken ze vaak dat aan gifte doen tijdrovend is en willen ze zo snel mogelijk weer aan de slag. Jaspers: ,,Wij zeggen: maak je in elk geval bij ons bekend. Je kunt ook alleen een melding doen." De politie is wel degelijk enorm actief in de strijd tegen ransom- ware, blijkt uit het gesprek. Speci alisten bij de politie bestuderen het werk van bendes. Wat is hun werkwijze? Welke servers gebrui ken ze? Wie zijn de tussenperso nen? Om ze vervolgens het leven zuur te maken, bijvoorbeeld door servers uit de lucht te halen. Of door hun VPN-service - die ze ge bruiken om anoniem te blijven - om zeep te helpen. Vele deskundigen beamen dat de Nederlandse politie dat goed doet. Een huzarenstukje was bij voorbeeld de ontmanteling van Emotet. Dat was schadelijke soft ware die binnendrong op de com puters van onwetende gebruikers. Via hun adresboeken vond en be smette het ook de computers van hun contacten. Zo verspreidde het zich als een olievlek over de we reld. Begin dit jaar kon de Neder landse politie Emotet de das om doen door, in samenwerking met buitenlandse collega's, servers uit de lucht te halen. Daarmee werd een gigantische slag geslagen. Prompt daalde over de hele wereld het aantal phishingmails. Schuur- biers: ,,Emotet was een infectiefa- briek die bijna een miljoen slacht offers per jaar maakte.'' Bovenop Toch blijven ze verschijnen: ran- somwaregroepen met namen als Conti, DarkSide en REvil/Sodino- kibi. Laatstgenoemde was volgens ransomwarebestrijder Coveware goed voor een losgeldopbrengst van 100 miljoen dollar in de eerste helft van 2021. Soms verdwijnt er een groep van het toneel, even snel verschijnt er weer een nieuwe groep. Allemaal hebben ze hun za ken goed georganiseerd (zie graphic). Hester Somson, plaats vervangend hoofd van de Natio naal Coördinator Terrorismebe strijding en Veiligheid, zit er met haar neus bovenop. Er zijn al sta tistieken die zeggen dat er meer geld in omloop is bij cybercrime dan bij de drugsgerelateerde cri minaliteit'', zei ze onlangs, in de podcast Cyberhelden. De totale buit van alleen al ransomwareben- des bedroeg vorig jaar zo'n 350 miljoen dollar, becijferde cryp- to-expert Chainalysis. Dat al die groepen Oekraïens of GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 Alleen al de bende van Oekraï ner Maksim Yakubets (34) zou 100 miljoen dollar hebben buitgemaakt. Grotere bedrijven verliezen bij een ransomware-aanval gemiddeld zo'n 730.000 euro, mkb'ers gemiddeld 330.000 euro. Tussen januari 2019 en juni 2021 deden 375 Nederlandse slachtoffers aangifte, maar het aantal ligt in werkelijkheid hoger. LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63