'Hoe kan het dat ransomware nog niet tot nationale crisis is 14 'Ik zit er niet op te wachten dat onze naam genoemd wordt' geteld werden de noodnummers van zeven toonaangevende cyber- securitybedrijven dit jaar naar schatting meer dan 250 keer ge beld, blijkt uit een optelsom van deze krant. Met andere woorden: minstens elke dag wordt wel er gens een Nederlands bedrijf plat gelegd door ransomware. Om nog maar te zwijgen over slachtoffers die überhaupt geen hulp zoeken, of bij een minder bekend ict-be- drijf aankloppen. De aanvallen nemen hand over hand toe, zeggen tientallen be trokkenen en deskundigen. Co rona wakkerde het gevaar alleen maar aan, melden verschillende cybersecuritybedrijven in wereld wijde rapporten. Vanuit provisori sche werkkamertjes op zolder ma ken mensen online contact met de bedrijfssystemen van hun werkge ver. Criminelen weten gaten in de beveiliging van zulke thuiswerk computers feilloos te vinden. Machinegeweren Hoe kan het dat ransomware nog niet tot nationale crisis is gebom bardeerd? Als buitenlandse crimi nelen elke dag Nederlandse be drijven zouden binnenstormen met machinegeweren om ze geld af te troggelen, zou het land te klein zijn. Nu dat digitaal toch echt de realiteit is, blijft het be trekkelijk stil. De verklaring schuilt vermoedelijk in de grote onzichtbaarheid van het pro- bleem. Zeker, slachtoffers als Man- demakers en de Universiteit Maas tricht haalden het nieuws. Maar het overgrote deel van de cybergij zelingen verdwijnt in de doofpot. Vrijwel iedereen die we tijdens ons onderzoek spreken zegt het: er is een enorme vrees voor reputa tieschade. Wie getroffen wordt door een cyberaanval is bang voor wat de buitenwereld denkt. Dat de beveiliging niet op orde was, bij voorbeeld. Criminelen weten van die angst steeds handiger gebruik te maken. Bij de meeste ransomware-aanval- len stelen zij tegenwoordig ook data: klantgegevens of bedrijfsge heimen. Om de druk op te voeren luidt vrijwel standaard het dreige ment: als je niet betaalt, zetten we alles online. Double extortion heet dat in criminele vaktermen. Dwalend over het dark web, blijkt dat geen loos dreigement. Inderdaad zijn van allerlei bedrij ven de meest uiteenlopende gege vens te vinden. In de krochten van het internet stuiten we op een waarschuwing aan een Ameri kaanse ceo. Als hij niet betaalt, worden expliciete foto's getoond, schrijft de bende in een bericht. Een paar muisklikken verder blijkt dat hij de eisen niet heeft ingewil ligd. Poedelnaakt staat de topma nager op leeftijd op een strand. We komen ook id- en rijbewijzen te gen van diëtiste Heather en haar collega's van een ziekenhuis uit de Amerikaanse staat Nevada en het detacheringscontract met uurta rief van een onderzoekster van de Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO) - een bekend ransomwareslacht- offer. Allemaal bedrijven en orga nisaties waarvan cybercriminelen de beveiliging wisten te kraken. Verder surfend treffen we op nieuw een gedupeerd Nederlands bedrijf dat niet in de publiciteit kwam. ,,Ik zit er niet op te wach ten dat onze naam wordt ge noemd. Concurrenten kunnen met het verhaal aan de haal gaan", klinkt het aan de telefoon we derom. Ook nu is anonimiteit een voorwaarde voor een gesprek. Het was Hemelvaart toen het bedrijf, actiefin de hygiënesector, getroffen werd, vertelt de man aan de telefoon. Niet toevallig, denkt hij. Vaak kiezen criminelen een rustig moment, zodat er weinig mensen zijn om in te grijpen. Achteraf kun je zeggen dat de beveiliging niet optimaal was. ,,We waren bezig om naar de cloud te gaan. Dan investeer je niet meer in je oude systemen. Verge lijk het met een verhuizing; dan ga je de kozijnen van je oude huis ook niet meer schilderen." Dankzij een offline back-up kon dit bedrijf on der de betaling van losgeld uitko men. Toch moest er een weekend lang, ook in de nachten, worden doorgewerkt om die back-up te in stalleren. De kosten? „Ongeveer een ton. Ik hoorde van anderen dat dat nog relatief weinig is.'' Omzetverlies Dat klopt. Het Nederlandse cyber- securitybedrijf DataExpert staat vooral MKB'ers van 25 tot 2000 man personeel bij en becijferde de gemiddelde totale schade na een ransomware-aanval op 330.000 euro. Grotere bedrijven verliezen gemiddeld wel 730.000 euro, rap porteert het Engelse beveiligings softwarebedrijf Sophos. Ook als er géén losgeld betaald wordt, heb je nog altijd kosten voor herstel- en beveiligingsmaatregelen. Daar naast is er omzetverlies, want doordat alles stilvalt kan er geen productie worden gedraaid. Om de druk op slachtoffers ver der op te voeren, breiden aanval lers hun wapenarsenaal uit. Ze dreigen nu ook om websites plat te leggen als er niet betaald wordt. Of slachtoffers worden opgebeld. De Amerikaanse FBI waarschuwde daar onlangs voor. Ook Rogier met zijn entertainmentbedrijf kreeg twee telefoontjes. De criminelen bedreigden hem niet, maar brutaal waren ze wel. ,,De toon was heel zakelijk. Ze zeiden onder meer dat ik gebruik had gemaakt van slechte ict- ers en daarom nu op hun diensten was aangewezen. Ik zou dankzij hen de rest van mijn leven niet meer gegijzeld worden. Toen ik betaald had, vroeg ik in één van die gesprekken hoe ze me eigenlijk gehackt hadden. 'Now you are talking about new busi ness', zeiden ze. Als ik dat wilde weten moest ik 50.000 euro beta len. Consultancykosten, noemden ze dat.'' 2. Russische criminelen met protserige Lamborghini's Maak kennis met Maksim Yaku- bets (34). Vijf miljoen dollar belo ning staat er op zijn hoofd. Zo veel geld heeft Amerika er voor over om de man met de bijnaam 'Aqua' te pakken. De geboren Oekraïner staat al een tijd op de most wan- ted-lijst van de FBI. Hij oogt op de opsporingfoto's als een vlotte za kenman: in een zwart pak en keu rig lichtblauw overhemd, met bril en fris kapsel. Maar Yakubets is ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62