Dagelijks wordt een bedrijf gegijzeld door cybercriminelen 13 Buitenlandse criminelen weten steeds vaker bedrijven in Nederland plat te leggen door hun computersysteem te versleutelen. Deze vorm van gijzeling - de daders eisen veel losgeld - komt elke dag voor, maar directies zwijgen uit vrees voor reputatieschade. WOUT VAN ARENSBERGEN EN RICHARD CLEVERS 1. Opeens werkt niets meer en ligt je bedrijf plat Het is stil aan de andere kant van de lijn. Rogier aarzelt. Wil hij hier wel over praten? Alleen als hij anoniem kan blijven, besluit hij. De aanval op zijn bedrijf is nog maar een paar dagen geleden, als we hem opbellen.,,We zijn nog volop aan het puinruimen'', klinkt het. Alles lag plat. Het mail verkeer. Het hele computersys teem. Zelfs de robots in het maga zijn waren niet meer in beweging te krijgen. De 350 medewerkers van het entertainmentbedrijf van Rogier zaten van het ene op het andere moment met de handen in het haar. Niets werkte meer. Deze krant kwam Rogier (niet zijn echte naam) op het spoor na onderzoek op het dark web, het minder toegankelijke deel van in ternet. Op de plek waar zoekma chines je niet brengen, plaatsen cybercriminelen volop informatie over hun slachtoffers. Zo ook over het bedrijf van Rogier. Op maandagochtend, 26 juli, valt op de vijf vestigingen van zijn bedrijfineens alles stil. Lang duurt het niet voor duidelijk is wat er aan de hand is. Op het ge hackte computersysteem wordt een Engelstalig berichtje gevon den. 'We hebben alle informatie op je servers versleuteld. We heb ben meer dan 1 terabyte van al je data tot onze be schikking'. Betalen moet hij. En snel ook. Als hij de toe gang tot zijn eigen gegevens terug wil, kan hij bij de crimi nelen een toegangs code kopen. Rogier pro beert er nog onderuit te komen en schakelt een cybersecuritybedrijf in. Dat bedrijf onderzoekt de alternatieven voor betaling van losgeld. Zijn er bijvoor beeld back-ups waarop kan worden teruggevallen? In het geval van Rogier blijken die óók versleuteld door de criminelen. Betaling lijkt al snel de enig over gebleven optie. ,,Zonder compu tersysteem weet je niet wat je moet uitleveren. Je weet niet waar je spullen staan. Je bent blind. Al les is met elkaar verknoopt en je kunt nergens meer bij." Dus be taalt Rogier zijn plaaggeesten. Terwijl hij door coronamaatrege len van de overheid al anderhalf jaar in de hoek zit waar de klap pen vallen. Wereldwijd Welkom in de ontluisterende we reld van de ransomware. In goed Nederlands: gijzelsoftware. Een wereld waarin een verhaal als dat van Rogier aan de orde van de dag ©00 is, zo blijkt uit maandenlang on derzoek van deze krant. Zelf be greep hij dat zijn afpersers de zelfde dag nog drie andere bedrij ven te grazen namen: in Libanon, Denemarken en Engeland. Maar je hoeft niet de hele wereld over om meer slachtoffers te vinden. Ransomware is een machtig wapen. Akelig effectief. Hackers zoeken een gat in de beveili ging van je computersysteem of verleiden je op een mail- tje met een besmet linkje te klikken. Zodra ze binnen zijn, versleutelen ze de toegang en is het spel op de wagen. Wie weer bij zijn eigen gegevens en syste men wil, moet ransom (losgeld) betalen. In cryptovaluta door gaans, want die zijn voor de ont vanger het meest anoniem. Uit cijfers die het Nieuw-Zee- landse securitybedrijf Emsisoft op verzoek van deze krant op diepte, blijkt dat vorig jaar naar schatting 10.000 Nederlanders op deze manier gepakt werden. De consu ment is het vaakst het haasje, maar de echte melkkoeien voor criminelen zijn vandaag de dag vooral bedrijven en instellingen. Bij hen valt het meest te halen. Dat ransomware zo doeltref fend is, komt door onze afhanke lijkheid van computersystemen. Toen huisinrichtingsgigant Man- demakers door gijzelsoftware ge troffen werd, konden er tijdelijk geen meubelen worden geleverd. Toen transportbedrijf Bakker te grazen werd genomen, lag er geen kaas in de schappen van Albert Heijn. En toen de Universiteit van Maastricht slachtoffer werd, lagen zelfs de koffiemachine en de vrie zer eruit. Kortom: denk niet dat ransomware alleen een virtueel probleem is. Cybersecuritybedrijven hebben er hun handen vol aan. Een stuk of twaalf van hen hebben teams die acuut te hulp schieten bij een ransomware-aanval. Hoe vaak de telefoon rinkelt, willen zij uit concurrentieoverwegingen niet afzonderlijk vermelden. Maar op GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 Betalen zul je, zo niet: dan ligt je bedrijf plat LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61