Een weekendje met QR-code, stoofpot en Aznavour 5 t Hugo de Jonge wil dat zoveel mogelijk mensen zich laten vaccine ren: ,,We werken hard voor elke bovenarm.'' foto robin utrecht als normaal. Ik denk dat veel men sen ook nuchter redeneren: joh, als dit even nodig is, dan is dat zo." ,,Met de deltavariant moeten we groepsimmuniteit gewoon af schrijven. Duidelijk is: als je je niet vaccineert, raak je zeer waar schijnlijk vroeg of laat besmet. Als dat te snel gaat, riskeer je alsnog veel ziekenhuisopnames in korte tijd. Vandaar dat we stap voor stap, en eerst met het coronabewijs, versoepelen. Ondertussen gaan we door met vaccineren bij mensen die we eerst lastig bereikten, die twijfelen. We schatten dat zo'n 5 procent van de volwassenen echt niet wil en niet over te halen is. Maar voor elke bovenarm werken we hard. We zitten nu op 82 pro cent van de volwassenen, we kun nen echt boven de 90 procent uit komen." ,,Zo eenvoudig werkt het niet. Dit virus is grillig. Ik wil best met het virus afspreken dat het 1 december klaar is, maar de regels van de bio logie verzetten zich daartegen. We doen alles zo tijdelijk mogelijk. Be gin november bekijken we het op nieuw." Kunnen grote publieksevene menten wel weer straks, de sin terklaasintochten bijvoorbeeld? Of moeten we juist rekening houden met nieuwe winterlock- downs door enorme toenames? ,,Over die sinterklaasintochten: dat gaan we bekijken, dat is nu nog te vroeg om te zeggen. Over die mogelijke heftige stijging: hele maal uitsluiten kun je het niet, maar niets wijst er nu op dat nieuwe lockdowns nodig zijn. De bescherming tegen ziekenhuis opnames door de vaccins is echt indrukwekkend, van wel 95 tot 97 procent. Dat is iets om heel dank baar voor te zijn." Zorg coronapatiënten wellicht in centrale 'Covid-hospitalen' INQUARANTAINE Ik hoop dat u dit weekeinde het restaurant binnenkomt, het museum of gewoon de kroeg. Historisch dagje vandaag, want de QR-code gaat in. Het is een gekke bijna-af- sluiting van de coronatijd. Twee jaar lang heeft het kabinet geprobeerd ons aan te spre ken op de eigen verantwoordelijkheid. Wij konden het beter dan andere landen. We moesten een intelligente lockdown hebben. En nu hebben we een keiharde QR-code. Maar ik ga d'r verder geen opinie over heb ben. Zoals met zoveel dingen in het leven moet je ze maar gewoon accepteren. Den Haag heeft genoeg aan zichzelf inmiddels. Ik hoef gelukkig dit weekeinde de proef nog niet op de som te nemen: hoe ik vaar zonder QR-code, met alleen mijn gele boekje. Ik ben namelijk even weg. Niet uit teleurstel ling of boosheid. Maar gewoon omdat het kan. Ik ben donderdagmiddag naar Duitsland gereden. De grens is open, Duitsland vindt ons veilig en omdat we nog steeds een beetje in corona zitten mag ik thuiswerken; en daar is ook (een beetje) thuis. Lekker ritje, een uurtje of vijf met mezelf alleen. De radio aan, een cd'tje van Bob Dylan en daarna ook één van Charles Aznavour. Ik ben geen chanson-kenner, maar erfde ooit een aantal obscure cd's, waaronder zijn grootste hits. Daarop mijn absolute favoriet: Happy Anniversary. Draai ik zo vijf keer ach- Ik ben even weg. Niet uit teleurstelling of boosheid. Maar gewoon omdat het kan ter elkaar. Hij zingt 't in het Engels, met een heerlijk Frans accent. Zoek 't maar even op. U gaat genieten. Een echt bar-liedje is 't. Man wacht op zijn vrouw voor een uitje voor hun twintigjarig huwelijksfeest. 'A special night, to remember.' Hij wacht en wacht, want zij heeft tijd nodig om zich aan te kleden, 'Ipour another drink.' Enfin, er is spanning, het komt tot een ontla ding en uiteindelijk is er dat wat het huwelijk de moeite waard maakt: twee geliefden die elkaar in de ogen kijken en glimlachen. 'Happy Anniversary.' En dan lacht Aznavour, met de alwetende lach van de lang getrouwde man. 'Happy Anniversary, hahaha.' Terwijl zijn gegrinnik wegstierf, kwam ik ons Duitse dorp binnenrijden. De zon scheen nog net over de kim van de heuvels. In mijn kofferbak: een kilo stoofvlees, aardappelen, uien en rodekool. Ruim genoeg voor een paar dagen rust stoofpot met rode wijn. Dat heb je soms ook nodig. GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 U wilt nu geen einddatum noe men voor alle maatregelen, ter wijl de vaccinatiegraad veel ho ger is dan het aanvankelijke doel van 60 tot 70 procent voor groepsimmuniteit. Veel mensen willen een eind punt: 1 december is het klaar. Kan dat? Om de normale zorg zo veel mogelijk door te laten draaien, heeft De Jonge de zieken huizen gevraagd te kij ken of coronazorg ge clusterd kan worden als er een nieuwe piek aan patiënten komt. Deze ziekenhuizen krij gen dan een flexibele 'corona-vleugel'. De ziekenhuizen kun nen samen tot 1350 ic-bedden komen deze winter. Daarvan zijn honderden plekken nodig voor achterstal lige ingrepen en plan bare zorg, ook worden er 200 plekken nodig geacht voor een even tuele griepgolf. Belangrijk is dat er niet meer dan 200 co ronapatiënten een ic- plek nodig hebben, an- ders komt de planbare zorg of de griepcapa- citeit in de knel. Nu lig gen er nog ruim 180 coronapatiënten op de ic, dus er is weinig buf fer, beseft de minister. Om toekomstige pan- demieën beter te lijf te gaan, trekt het kabinet volgend jaar alvast 22 miljoen euro uit. Ne derland wil - in EU-ver- band - meer zelfvoor zienend worden als het gaat om de pro ductie van (grondstof fen voor) geneesmid delen, persoonlijke be schermingsmiddelen en vaccins. Daarnaast komt er een nationale zorgreserve van en kele duizenden ar beidskrachten die in een crisis kunnen hel pen. Frank Poorthuis DAG 560 Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5