en Marjo Boonman Dag huis! 'We hebben hier zo veel beleefd' 1 Achter elk huis zit een verhaal. In Dag Huis vertellen mensen waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Dit is de eerste aflevering: Kinderdijk 39 in Axel. 9 lF 1*3 inova en frieslanders. Sommige petoaten koken niet, andere bak ken niet, maar deze kunnen alle bei, het zijn dubbeldoelrassen. Je moet wel opletten, als je ze te vroeg doodspuit dan blijft het zet- meelgehalte onder de 360 en kun je er geen friet van bakken." Bij de konijnen af Over bemoeizuchtige overheden is hij duidelijk: ,,De niet aflatende stroom regels van gemeente en rijk is bij de konijnen af. Als boe ren moeten we werken tussen ka ders. Ze willen iets laten groeien zonder of met minder voedings stoffen. Dat gaat niet. Afgelopen twee jaar had ik bloemenranden langs de bieten. Het idee was dat daarin insecten zouden leven die de luizen zouden opeten die voor de vergelingsziekte zorgen. Nou, het dichtst bij de bloemenrand kwam de meeste vergelingsziekte in de bieten voor. Dat was dus een mooie theorie, maar volgend jaar zaai ik geen bloemenrand." Echt genote Marjo ziet nog wel een lichtpuntje: ,,Door de strenge wet geving voor de gewasbescherming komen biologische en traditionele boeren steeds dichter bij elkaar. Dat vind ik mooi." Of de boer toekomst heeft? Wil- fried twijfelt: ,,Het werk is leuk. Maar we zijn een makkelijke prooi. Het is niet duidelijk waar de over heid naartoe wil. Wat ik wel zeker weet, is dat er veel stille armoede onder de boeren is. We zijn op het punt gekomen dat het bij velen echt gaat doorregenen. Van de loonwerker hoor ik dat er boeren zijn die een paar jaar achterlopen met hun betalingen." Langeweg, zo heet de lange weg die leidt naar Hulst. De afslag naar Axel de Kinderdijk. Meteen links ligt de oude weg naar Zuid- dorpe, waar heel vroeger nog een tramtracé heeft gelegen. Het is nu een oprijlaan naar twee boerde rijen. In de ene woont Sylvie Pe tit. Nog wel, want haar huis staat te koop. Een paradijsje is het, met die mooie schuren rondom een intieme binnenplaats. Een beetje Frankrijk in Zeeuws-Vlaanderen. ,,In 1978. Ik was in verwachting van mijn tweede zoon, dus ik stond met een dikke buik te schil deren." ,,We kwamen uit Brabant. Mijn toenmalige man werkte voor een ingenieursbureau dat betrokken was bij de bouw van het Zelden- rustcollege in Terneuzen. Zo doende kwamen we in Zeeuws- Vlaanderen te wonen, allereerst in een rijtjeshuis. Op een gegeven moment zochten familieleden een boerderijtje. En toen zag ik een kleine advertentie van dit huis. Dus ik gaf het door. Maar ja, Zeeuws-Vlaanderen, zo ver weg - je kent het wel. Toen ging ik na denken. Ik was erg gecharmeerd van Axel. En ik had een paard. Dat kon ik hier, op deze plek, kwijt. Wat als we er nou eens zélf gin gen wonen?" ,,Het was echt een boerderij, van een familie met zeven kinderen. Gemengd bedrijf. De oude trog- gen zitten nog in de schuur. Het woonhuis had overal enkele wan den. Toen we hier net woonden, was het er steenkoud. Dus het eerste dat we lieten doen, was het aanleggen van centrale verwar ming. En dat was maar goed ook, want er bleek een strenge winter aan te komen. We raakten hele maal ingesneeuwd. Het dak van de aanbouw was nog niet bescho ten, dus het sneeuwde daar bin nen. Precies waar al onze verhuis dozen stonden. Samen met de buren en wat vrienden hebben we toen alle sneeuw weggeveegd. Ik weet nog hoeveel saamhorig heid ik voelde toen we na afloop eindelijk in de keuken aan de cog nac zaten." ,,De ruimte is heerlijk. De kinde ren konden zoveel lawaai maken als ze wilden. We hadden gewel dige buren, familie De Waal. Die hielpen ons dan met de moes tuin, waar wij als stadse mensen natuurlijk geen verstand van had den. En de vrijheid was fantas tisch. We hadden katten, ham sters, een konijn, een hond. Alles kon hier. Ze bouwden zelf skel- ters, sleutelden aan auto's. En la ter de kleinkinderen die kwamen. Samen naar het speelbos, lekker in de plassen stampen. We heb ben hier zo veel beleefd." ,,Ik ben inmiddels 76. Je wordt ouder en ook steeds minder vi taal. Ik woon al jaren alleen. Eerst had ik nog hulp van de kinderen als er iets kapot was, maar die wo nen hier niet meer in de buurt, dus ik sta er écht alleen voor. En dan is het echt veel. De laatste ja ren dacht ik: misschien moet ik maar weer eens een nieuw avon tuur aangaan, dichter bij de kin deren. Ik ben naar een makelaar gegaan en ineens ging het snel." ,,Het is dubbel. Je laat veertig jaar herinneringen achter. Dat is nogal wat. Maar ik heb zin om dichter bij mijn kinderen te gaan wonen. En ik denk dat een jong gezin hier ontzettend veel plezier kan beleven. Ik weet hoe fijn het hier is. Ik hoop dat de nieuwe ei genaren er iets heel moois van zullen maken." GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 prooi De boerderij van Wilfried en Marjo Boonman aan de Lageweg bij Nisse. fotos ruben oreel w" waf Carin van de Wege (links) en Femke Smit werken in de tuin van De Akkerwinde. WENDY WAGENMAKERS Wanneer bent u hier komen wo nen? Waarom kocht u dit huis? Hoe zag het huis er indertijd uit? Sylvie Petit verkoopt haar huis in Axel. Hoe was het om hier te wonen? Maar toch gaat u weg. Hoe vindt u het om deze plek te verlaten? Kinderdijk 39 ligt in het buitengebied van Axel. Het woongedeelte meet 207 vierkante meter, het perceel bijna 6000. Het huis is gebouwd in 1827, de schuren na de oorlog. De vraagprijs is 600.000 euro. Makelaar is Brandax.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57