DE BOER OP Het akkerbouwbedrijf en de zorgboerderij van Wilfried 8 Boeren zijn het gesprek van de dag. Ze stoten (teveel) stikstof uit, spuiten (te veel) bestrijdingsmiddelen, zorgen voor (te veel) slik op de weg, bezetten met (te grote) tractoren het Haagse Malieveld. Maar wie zijn die boeren nu eigenlijk? In deze serie zoeken we hen op. Vandaag aflevering 4: Marjo en Wilfried Boonman en Adri Boonman op hun boerenbedrijf annex dagbesteding voor mensen met een zorgvraag annex kinderopvang aan de Lageweg bij Nisse. 'De uienhandel is zo rot als een peer. Er zijn er te veel gezaaid' Het is tijd om de cultivator ach ter de tractor te hangen. Tijd ook om het nieuwe gras in te zaaien. Dat moet in de herfst, anders heb je volgend seizoen geen graszaad. Het wordt een druk najaar voor Wilfried Boonman (1968). De aardappelen en de bieten moeten nog van het land. Wat dat betreft mag het wel even droog blijven. ,,Als het veel regent dan wordt dat rooien altijd een geklier", weet Wilfried. We staan op het erf van zijn boerderij aan de Lageweg ten zui den van Nisse. Hartje Nationaal Landschap 'Zak van Zuid-Beve land'. Een onafzienbare rij langs de weg geplante knotwilgen wuift een vrolijk welkom. Het is er stil, een oostenwind draagt geen geruis mee van auto- en tol- tunnelwegen. Drie grote schuren en vier tractoren zijn kenmer kend voor een akkerbouwbedrijf van 40 hectare waar behalve bie ten, aardappelen en graszaad ook tarwe, oranje wortels (winter peen) en witlofwortels worden geteeld. Meestal ook uien, maar dit jaar niet. Wilfried: ,,Die han del is zo rot als een peer. Er zijn er te veel gezaaid. In Drenthe en Groningen groeien de uien als een gek. Ik zat voor dat gewas op een rotatie van 1 op 10, dus eens in de tien jaar op hetzelfde stuk grond. Dat is heel wijd. Maar over het algemeen zijn er in Zeeland te vaak uien gezaaid, daardoor zijn er ziektes in gekomen en zijn de opbrengsten gedaald." Akkerbouw. Maar de boerderij van Wilfried en zijn vrouw Marjo (1969) biedt meer. Je hebt ge mengde bedrijven in soorten en maten. Akkerbouw en vee, akker bouw en camping, dat zijn be kende combinaties. De combi ak kerbouw en zorg is iets van de laatste vijftien, twintig jaar. Toen Marjo en Wilfried Boonman in 2001 begonnen met De Akker- winde, een werk- en leerboerde- rij voor mensen met een verstan delijke beperking, had nog vrij wel niemand van het fenomeen zorgboerderij gehoord. Marjo weet het nog goed: ,,Op 6 decem ber 1998 had de provincie een ex cursie voor boeren georganiseerd. We gingen naar het Noord-Bra bantse Haps en bezochten daar een zorgboerderij. Ik zag meteen: dat wil ik gaan doen." Zo begon ze in 2001 met De Akkerwinde. Nadat Wilfried en Marjo enkele jaren later huis en schuur van hun buren Huib en Jo konden overnemen, werd op die locatie Windekind de nieuwe loot aan hun boom: de opvang van baby's, dreumesen en peuters. Marjo doet de bedrijfsvoering van De Akkerwinde en Winde kind. Wilfried verleent hand- en spandiensten, hij mag de con ciërge van de kinderopvang wor den genoemd. Marjo vertelt dat ze in de jaren 90 van de vorige eeuw groepsleerkracht was op de Klimopschool voor speciaal on derwijs in Middelburg. Die liefde voor kinderen, opvang en bege leiding brengt ze nu in praktijk op het bedrijf van haar man, met wie ze in 2000 trouwde. Nee, ze noemt zichzelf geen boerin. Op De Akkerwinde zijn er dagelijks zo'n negen mensen met een ver standelijke beperking actief in de tuinen met speelbos, speelweide, moestuin en vuurplaats. De deel nemers werken ook faciliterend op de kinderopvang. Daar verzor gen ze de was en de vaat, ze on derhouden de groepsruimtes en ze verzorgen de dieren en de tuin. Marjo: ,,We hebben trouwe deel nemers. Het is een activiteit waarvan we niet rijk worden, we kunnen onze hbo-begeleider be talen van de gelden die voor de zorg binnenkomen. Financieel gezien heeft De Akkerwinde ja renlang geld gekost. Maar het is wel werk dat veel voldoening geeft." Aan Windekind met twee baby-dreumesgroepen van tien en een peutergroep van zestien kinderen valt er wel een boter ham te verdienen. Maar ook daar geldt voor Marjo: ,,Het is meer een levenswijze, kinderen zien genieten in de agrarische natuur is zo mooi." Tractor rijden We drinken koffie in de ruimte waar ook de deelnemers van De Akkerwinde thuis zijn. Opa Adri Boonman (1941) is aangeschoven. Tot 2002, toen Wilfried en Marjo het bedrijf overnamen, was hij er 36 jaar boer. Adri werd in het za del geholpen door zijn vader die voor alle vier zijn zoons een boer derij kocht. Het huis op het erf werd in 1966 gebouwd. Toen later het land van de ouderlijke boer derij tussen de kinderen kon worden verdeeld, werd Adri een boer van 40 hectare. Nu hij op 's-Heerenhoek woont, is hij nog vrijwel elke dag op de boerderij te vinden. Om een handje toe te ste ken met tractor rijden of andere klusjes. Hij krijgt het steeds rusti ger, kleindochter Lisan van 17 heeft dit jaar haar tractorrijbewijs gehaald. Adri: ,,Ze is al eens met graan naar de coöperatie gereden en met aardappels naar de koop man. Ze neemt stilletjes aan mijn werk over." Praat opa hier over de opvolgster op het bedrijf? Haar ouders zijn daar niet zo zeker van. Lisan zit op 6 vwo en denkt aan een studie geneeskunde. Opa Adri denkt dat in zijn tijd de boer in een minder positief licht stond dan vandaag de dag. Hij ziet momenteel meer be wustzijn bij de consument als het over biologisch voedsel gaat. Toch is het een dun lijntje, weet zoon Wilfried. Qua kennis lopen de meeste mensen volgens hem twee gene raties achter. Ze klagen in het programma Zegt u het maar van Omroep Zeeland al gauw over de strontlucht als er met mooi weer met de mestkar wordt gereden. Maar ja, als het nat is kun je het land niet op. Er is zo veel onbe grip. Wilfried geeft een lesje aardap- pelkunde: ,,We telen hier fontana, ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 GO 'Boeren een makkelijke werk-leerboerderij O De Akkerwinde JAN VAN DAMME Wilfried (links) en Marjo Boonman met Wilfrieds vader Adri Boon man. Wilfried Boonman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56