Jolanda van Boven, voorzitter Vlissingse Ondernemers 6 Veel Vlissingers verwachten dat ze Jolanda van Boven bijna dag en nacht in het stadshart tegen kunnen komen. De voorzitter van de Vlissingse Ondernemers Centrale (VOC) probeert altijd en overal aandacht voor neringdoenden in Vlissingen te vinden. J lussen de middag is Jolanda echter vaak even onvindbaar, ondergedoken om een paar uurtjes rust te pakken. ,,Door een ziekte ben ik al meer dan twintig jaar arbeidsongeschikt. Ik ben als vrijwilliger bij de Vlissingse Ondernemers Centrale gekomen om me nuttig te maken en onder de mensen te zijn. Ik ben meer dan mijn ziekte, ik wil wat doen voor de samenleving." ,,Ik heb een zeldzame stofwisselingsziekte, waaraan maar enkele tientallen andere Neder landers lijden. Ik weid er liever niet te veel over uit. Ik wil niet dat mensen gaan googelen en mij gaan vertellen wat ik allemaal moet doen en laten. De erfelijke ziekte, mijn vader heeft het ook, dwingt me om veel rust te nemen, maar na verloop van jaren heb ik er mee leren omgaan. En ik heb tegenwoordig medicijnen die me helpen het maximale uit mijn leven te halen." ,,Nee, de eerste dertig jaar van mijn leven had ik nergens last van en was ik net zo gezond als de meeste anderen. Ik was een bezige bij, die altijd overal bij wilde zijn en dingen wilde or ganiseren. Van kinds af was ik haantje de voor ste bij het organiseren van spelletjes en het op touw zetten van feestjes. Ik werd ook overal voor gevraagd. Voor de DDR-groep en de kin dervakantieweken van de kerk tot aan het be stuur van de voetbal." ,,Voor een lokale politieke partij heb ik be dankt, want ik zag mezelf niet als politicus. Maar met een paar anderen hield ik bijvoor beeld jeugdsoos De Kelder in Kapelle draaiend. Toen dat opging in een multifunctioneel ge bouw en tot Trinnety werd omgedoopt, groei den we uit tot jongerencentrum waar bandjes speelden en kleinschalige festivals werden ge- houden. Daar ontstond mijn liefde voor pop bandjes." ,,Dat was me op het lijf geschreven. Direct na school, terwijl ik dus nog in Kapelle woonde, kon ik aan de slag bij Der Boede. Tegenwoordig is activiteitenbegeleiding helemaal geïnte greerd in verpleeghuizen, maar destijds kon je zelf van alles verzinnen. Als het het welzijn van de bewoners maar ten goede kwam. Dus ik richtte recreatiezalen in met gezellige kleedjes en lampjes, bakte - met bewoners als ze dat leuk vonden- koek en cakejes en organiseerde spelletjes, gymnastiekochtenden, bingo- en zangavonden. Ook psalmen als bewoners die graag zongen. Kwam mijn hervormde opvoe ding nog goed van pas." ,,Het was ook heel leuk en gezellig. Mensen bloeien echt op tijdens dat soort festiviteiten. Als oude herinneringen boven komen, begin nen de stilste mensen te praten. Onderling contact is zo belangrijk om mensen zich goed te laten voelen. Dat weet nu bijna iedereen ge lukkig, maar destijds was er nog niet altijd aan dacht voor." Lachend: ,,Ja, dat was wel heel toevallig en te genstrijdig. Maar toen ik bij de de Cederhof werkte, liep ik iemand uit Vlissingen tegen het lijf. Ik verhuisde dus voor de liefde." ,,Helemaal niet. Mijn vriend bleef bij me en was heel lief en voorkomend. We zijn ook ge trouwd toen ik al ziek was. Maar mijn man voer en was als zeeman vaak lange tijd van huis. Al leen in een nieuwe stad voelde ik me eenzaam en kon ik me, ook al omdat ik veel op bed lag, niet zo goed redden. Dus ging ik vaak naar mijn ouders als mijn man werkte. Die lange tijden zonder elkaar hebben ongetwijfeld bijgedragen aan het uitdoven van de liefde. We hebben geen ruzie. Sterker, we zijn nog steeds vrien den, maar als partners waren we uit elkaar ge groeid." ,,Dat ik Marcel trof, is indirect te danken aan mijn ex, Pieter. Hij was op een avond voor hij weer uitvoer naar de kroeg geweest en had een rekening open laten staan. Ik ging er een paar dagen later heen om die rekening te betalen en bleef kletsen met de barman. Dat was heel ge zellig, dus ging ik er vaker naartoe. Van liever lee bleken we elkaar erg aardig te vinden en be gon ik me meer met de aankleding van de zaak te bemoeien en wat activiteiten op poten te zetten, een bier- of whiskyproeverij bijvoor beeld." ,,Behalve dat ik nog geen biertje kan tappen, zou het lang staan achter zo'n bar me te zwaar vallen. Bovendien doet Marcel het al meer dan twintig jaar in zijn uppie. Achter de bar is zijn domein. Hoewel we het samen altijd heel goed kunnen vinden, is het maar de vraag of dat een hele dag op twee vierkante meter zo blijft." ,,Ik wilde op een gegeven moment wat doen. De eerste acht jaar van mijn ziekte waren een hel. Bijna hele dagen in bed liggen, omdat geen arts de juiste medicijnenmix wist samen te stellen. Toen ik uiteindelijk na veel proberen zelf uitvond waar ik het meeste baat bij heb, werd de pijn en het ongemak beheersbaarder. Toen ik er - botte pech, niets erfelijks - reuma bij kreeg, moest ik weer lang zoeken. Met hulp van wat homeopatische middelen houd ik het nu een beetje leefbaarder en heb ik weer wat ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 GO 'Ik ben meer dan mijn ziekte, wil er voor anderen zijn' RENE HOONHORST Wat voor ziekte hebt u precies? U bent niet met de ziekte geboren? Na de opleiding in Middelburg bent u gaan werken in zorgcentra. Beviel dat? Klinkt heel gezellig... Toen u bij Der Boede in Koudekerke werkte, woonde u in Kapelle en nadat u in de Ceder hof in die plaats ging werken, verhuisde u naar Vlissingen. Verklaar u nader! Was de liefde snel bekoeld toen u ziek werd? U vond na de scheiding een nieuwe partner? Maar achter de bar staan in Café The Wic ked doet u niet? Maar u wilde ondanks uw arbeidsonge schiktheid wel weer wat doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54