5 gebracht naar zijn vaste kapster en naar de vrouw van de lokale super markt, die altijd brood voor hem apart legde. Gijs: ,,Hij was heel at tent en toegankelijk voor vreem den, maar voor ons minder. Dat heb ik wel gemist. Uiteindelijk denk ik dat hij wel om ons gaf, maar niet zo goed in staat was om dat te uiten. Dat bleef soms schu ren." ,,Er zaten vele kanten aan zijn ei genzinnigheid", zegt Michiel. ,,Zo moesten alle voorwerpen op een bepaalde manier rond zijn bed staan en als je een theedoek ver keerd ophing, kreeg je dat te ho ren. Hij had ook een cd met mu ziek die hij wilde horen als hij doodging, maar de nummers moesten wel in een bepaalde volg orde worden afgespeeld. Hij was soms bijna maniakaal, zeker nadat hij alleen was gaan wonen. Wat aanvankelijk speels was, werd juist heel rigide." Feyenoord-Ajax Pas na tien dagen niet-eten ging hun vader duidelijk achteruit. ,,Tot dan toe was hij bijzonder goed ge stemd. Op woensdagavond heeft hij nog de bekerwedstrijd Feyen oord-Ajax gevolgd. Daarna ging het moeizamer. Hij raakte wat in de war, wat in zo'n situatie vaker voorkomt. Toen hebben we hem, in overleg met de huisarts, mor fine en een slaapmiddel gegeven. Toch had hij die donderdag een zware, vervelende nacht. Daarna werd hij rustiger." Na dertien dagen, op zaterdag 2 maart, stierf Floor Haak, 86 jaar oud. ,,Hij had er een goede dag voor uitgekozen. Hij hoopte dat alle familieleden rond zijn bed zouden zitten. Dat is gelukt." Afscheid nemen De tijd in het huis heeft op de broers veel indruk gemaakt. Ze maken een vergelijking met eu thanasie, waarbij een naaste er van het ene op het andere moment niet meer is. Michiel: ,,Een geleide lijk proces van twee weken is dan veel mooier om door te maken. Voor onze vader was dit een uit komst, maar voor ons was het eve neens heel bijzonder. Zo'n periode geeft nabestaanden ook de ruimte om afscheid te nemen. Iedereen is langs geweest. Hij ging echt vrolijk en voldaan de dood in." De uitvaart hebben ze ook in ei gen hand gehouden. ,,We hadden niet eens een begrafenisonderne mer. Dat is goed te doen. We had den ook de tijd om dat voor te be reiden en het was helemaal in de geest van onze vader. We hebben hem, met wat koelelementen, in de schuur opgebaard en later met een bakfiets naar het kerkhof ge bracht. Het was een heel mooie manier om het af te sluiten." Leven is geen plicht De documentaire is er gekomen, Dertien dagen getiteld. Michiel is zeer te spreken over het resultaat. ,,Gijs heeft er een heel mooie film van gemaakt, waar ik helemaal achter kan staan. Ik denk dat deze ook de ingewikkelde discussie over voltooid leven op gang kan helpen. Het idee van mijn vader was: laten zien wat er gebeurt als je stopt met eten en drinken en hopelijk hebben mensen er iets aan. Dat hopen wij ook. Het leven is heel mooi, maar uiteindelijk geen plicht. Mensen moeten er ook op een prettige manier uit kunnen stappen." Vanaf dit weekend is de docu mentaire te zien op het Neder lands Film Festival. Een prachtig postuum podium voor Floor Haak. ,,Pa zou hebben genoten van al die belangstelling. Dat had hij echt fantastisch gevonden." achterkant. Aan een oude tante, die eveneens verlangde naar de dood, schreef hij: 'Nu ben jij aan de beurt'. Zij is op de dag van zijn be grafenis gestorven." ,,Ik vond het heel mooi dat we al die tijd met z'n drieën hier zaten", vult Gijs aan. ,,Sinds de dood van onze moeder zijn we nooit meer zo intensief bij elkaar geweest." Michiel: ,,Hij genoot nog van het leven en wilde alles zien: de boom, de vogels, de natuur. Wonderlijk genoeg was het ook twee weken lang stralend weer. We hadden, in februari, de deuren open staan en hij lag daar in de zon. De hele situ atie had iets absurdistisch, maar tegelijkertijd was het sprookjes achtig mooi." Eigenzinnig bleef hun vader tot het eind. Terwijl zijn krachten af namen, wilde hij bijvoorbeeld per se dat er bossen bloemen werden Michiel had aanvankelijk moeite Scènes uit de docu- met de filmplannen. ,,Het verzor- mentaire Dertien gen en de dood van je vader vind dagen van Gijs Haak. ik iets heel intiems. Dat hoeft voor mij niet in de publiciteit. Maar mijn vader wilde mensen die met hetzelfde worstelen als hij, laten zien dat dit een interessante ma nier is om dood te gaan. Gijs zei ook: je merkt niets van de camera. Dat klopte. En het was heel fijn dat hij er ook was. Uiteindelijk is het dus heel goed uitgepakt." Rouwenveloppen Op maandag 18 februari stopte Floor Haak met eten en drinken. ,,De eerste zeven, acht dagen was hij nog enorm actief", zegt Mi- chiel. ,,Hij was vooral druk met brieven schrijven, post beant woorden. Hij schreef ook zijn ei gen rouwenveloppen, met soms een persoonlijke boodschap op de GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 Dertien dagen gaat morgen in première op het Nederlands Film Festival in Utrecht en is daar ook te zien op donderdag 30 september. De documentaire wordt vrijdag 1 oktober (15.00 uur), zaterdag 2 oktober (19.00 uur) en zondag 3 oktober (16.00 uur) vertoond in Cinema Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53