3 dagen Kustdiner 4 84- HUGO DE JONGE Het loslaten van de afstandsregel is een 'belangrijke, betekenisvolle en symbolische' stap naar het oude normaal, zegt demissionair minister Hugo de Jonge. Helemaal gerust op een winter zonder zorgen is hij niet. Hugo de Jonge heeft weinig talent voor somberen of twijfe len. Als demissionair minister van Volksge zondheid (CDA) in de lastigste en 'hopelijk laatste' fase van de co- ronabestrijding vindt hij vrijwel overal tegenliggers op zijn weg. Burgemeesters die even dreigden de handhaving van de nieuwste QR-regels te weigeren, horeca-on- dernemers die de kont tegen de krib gooien, een Tweede Kamer waarin de steun afbrokkelt en zorgwekkender: een flink dalend vertrouwen bij Nederlanders in de corona-aanpak. Maar zijn beleid of boodschap zal hij niet veranderen, zegt De Jonge in de week dat Nederland na anderhalf jaar afscheid neemt van de 1,5 meterplicht. ,,Ik zie de kri tiek vooral als collectieve uiting dat iedereen er totaal klaar mee is. Wie niet? U, ik, wij allemaal toch", zegt hij in een vergaderzaaltje van de tijdelijke Tweede Kamer in Den Haag. De Algemene Politieke Be schouwingen zijn even gepau zeerd, De Jonge moet deze dagen vooral luisteren, ondertussen appt en mailt hij voortdurend om van daag de 1,5 meter los te kunnen la ten. De test- en QR-systemen moeten op orde zijn, de vaccina tiegraad moet hoger. ,,Het is een grote dag. We zetten een betekenisvolle, belangrijke stap. Alles kan bijna weer, maar wel met coronatoegangsbewijs. Het is ook symbolisch belangrijk: die 1,5 meterregel staat symbool voor alle beperkingen, voor een periode waarin we moesten leven met onderlinge afstand, iets onna tuurlijks, zeker als je juist nabij heid zoekt. Daar neem je afscheid van, maar behoedzaam." ,,Zeker. Het RIVM schat dat er dui zenden extra ziekenhuisopnames te verwachten zijn als de 1,8 mil joen mensen die niet gevaccineerd of niet eerder besmet zijn geraakt alsnog ziek worden. Het virus is nog niet weg. Maar we staan ach ter deze versoepeling, de adviseurs stellen dat het kan, we zien dat overal de rek eruit is. We doen het Is zo'n test een enorme beperking? Ik vind van niet. Het is een kleine moeite 4 dagen Veluwe wel verantwoord, met tien vingers aan de pols." ,,We zullen dit echt samen tot een succes moeten maken. Wijzen naar elkaar, van 'jouw kant van de boot is lek' helpt ons niet vooruit. Ik ben ervan overtuigd dat de stille meerderheid nuchter denkt: leuk is anders, maar het mot voorlopig even. Het kan ook, dat zien we in voetbalstadions en het buitenland al langer. En de burgemeesters zullen handhaven als het moet. Maar het begint bij mensen zelf. Ik roep iedereen op: neem je verant woordelijkheid, we moeten dit sa men doen. Als je baalt van de re gels, dat mag, tuurlijk. Maar mop per op het virus, desnoods op het kabinet. Maar niet op de man of vrouw aan de deur van het café." Het coronadebat op sociale me dia is al tijden ontspoord, inclusief oorlogsvergelijkingen en de roep om 'tribunalen' voor beleidsma kers. Maar ook in het parlement zijn partijen kritisch over 'discri minatie en tweedeling' die de QR-bewijzen in de hand zouden werken. Daarvan wil De Jonge niks weten. Als Forum-aanvoerder Thierry Baudet losgaat met com plottheorieën over het coronavi rus, keert de minister hem de monstratief de rug toe tijdens de Algemene Beschouwingen. De CDA'er ziet dan ook geen ongelijke behandeling: de toe gangstest blijft gratis, dus kan straks iedereen, ingeënt of niet, te recht in een bioscoop of restau rant. ,,We maken het nu juist mo gelijk dat iedereen kan samenko men. Dat is geen tweedeling, inte gendeel. En het interessante is: de beperkingen die we nog hebben, zijn vooral nodig omdat er een groep is die zich niet heeft laten vaccineren. Zij hebben de grootste kans anderen te besmetten en zelf besmet te raken. Omdat deze groep nog zo groot is, komt ook de toegankelijkheid van de zorg mo gelijk weer in het gedrang. Dus laat ik duidelijk zijn: juist de groep niet-gevaccineerden keert zich het hardst tegen de coronabewijzen, terwijl dat systeem nu uitgere kend voor hén bedoeld is. We zit ten met maatregelen omdat te veel mensen geen prik nemen. Dat is de harde waarheid." ,,We hebben veel testlocaties, we gaan naar een capaciteit van 400.000 tests per dag. Iedereen kan binnen dertig minuten rijden bij een testlocatie zijn. Het eerste weekeinde kun je ergens in een bepaalde regio nog wat meer wachttijd zien omdat vraag en aanbod niet precies aansluiten. Maar de capaciteit wordt enorm opgeschroefd. Is zo'n test dan een enorme beperking? Ik vind van niet. Het is een kleine moeite." ,,Nee, niet in mijn directe kring. Ik weet dat mensen soms bewust geen vaccin nemen. Ik respecteer dat, het is hun recht. Maar eerlijk gezegd begrijp ik het niet, nee. Daarvoor heb ik te veel leed gezien door dit virus. Ik ken duizend goede redenen om je te laten vac cineren en nul om het niet te doen. Ik ben minister van Volksge zondheid, niet de minister van 'kijk maar wat je doet'. Ik voel het als mijn verantwoordelijkheid zo veel mogelijk mensen te bescher men. Ik moet eerlijk zijn over de feiten. En ik denk dat we met de vaccinatiegraad echt boven de 90 procent uit kunnen komen, zodat we ook van de maatregelen verlost kunnen raken." Het vertrouwen in de coro na-aanpak is gedaald, ook in de Tweede Kamer slinkt de steun. Maar dat is geen reden uw eigen beleid of stijl te wijzigen? ,,Nee, die sentimenten horen vol gens mij echt bij de vaststelling dat men klaar is met het virus, te recht ook. De rek is eruit. Daarom zetten we vandaag een grote stap, is veel van ons leven weer zo goed ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 GO 'We zitten nog met maatregelen omdat te veel mensen geen prik willen' Niels Klaassen Den Haag Je zou het kunnen zien als een feestdag, maar er hangt een grauwsluier overheen, lijkt het. Hoe ziet u dat zelf? Is het nog spannend, deze ver soepeling? - Hugo de Jonge, minister 4* Fletcher Hotel Carlton in Naaldwijk 7,4 2 nachten incl. ontbijtbuffet 1 keer een 3-gangen diner Gratis parkeren en wifi 4* Fletcher Hotel Victoria-Hoenderloo (7,8) 3 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis parkeren, zwembad &wifi Boek via zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70 cpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Een lek systeem dreigt. Als on dernemers niet controleren, heeft de coronapas niet veel zin. Maar is het wel een redelijk al ternatief als je straks drie keer per week tientallen kilometers moet reizen voor een koffietje in het café of een theaterbezoek om de hoek? Begrijpt u de vaccinweigeraars? Kent u ze uit uw omgeving?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4