'We kunnen weer losgaan in de pit 3 CORONAMAATREGELEN anderhalfjaar is waar men gewoon weer compleet los kan gaan in de pit. Het wordt een feest waar we el kaar niet meer hoeven te ontwijken als de pest!'' Daartegenover staat de invoering van het coronatoegangsbewijs. Vanaf vandaag moet iedereen van 13 jaar en ouder dat tonen om toe gang te krijgen tot horeca (binnen), theaters, concertzalen, casino's, sportwedstrijden, bioscopen, eve- van Studio 76 in Etten-Leur. Daar wordt vanavond Fout XXL georga niseerd. ,,De agenda van onze evenementenlocatie loopt lang zaam weer vol. Het is nog wel puz zelen, want verschillende organisa ties moeten line-ups rondkrijgen.'' Dat geldt ook voor de organisatie van het Haarlemse eendaagse festi val Punkrock Ruined My Life-Fest in Haarlem. ,,We vieren zondag ook dat dit de eerste show in ruim nementen en congressen. Onge vaccineerden moeten dus een co ronatest laten doen. De Stichting Open Nederland (SON) liet gisteren weten dat er voor vandaag tot dusverre 50.000 tests zijn ingepland bij een testlo catie van Testen voor Toegang. Daarmee is de capaciteit nog lang niet volledig benut: vandaag kun nen 430.000 mensen een test inplannen. ,,We waren heel enthousiast toen we het hoorden'', zegt Frank Aarts Vandaag laten we de 1,5 meter los. Hoe nuttig was afstand? Wat zijn de risico's? En maakt het uit of iemand naast je gevaccineerd is? Het vooraanstaande medische tijdschrift The Lancet kwam vorig jaar al tot de conclusie dat elke meter die je verder van iemand af staat, zorgt voor een grote afname van de besmettingskans. Grofweg komt het er volgens het Britse tijd schrift op neer dat de besmet tingskans ongeveer vijf keer zo klein is bij 1 meter afstand en tien keer zo klein bij 2 meter. Waar het bij de Mexicaanse griep in 2009 nog ging om afstand houden tot grieppatiënten, werd nu voor het eerst in de historie afstand houden geadviseerd voor gezonde mensen. Dicht bij een coronapatiënt is het risico dat dat je besmet raakt 12,8 procent. Bij een afstand van min stens 1 meter neemt het besmet tingsrisico af met 10,2 procent. Dat de 1,5 meter afstand een beetje uit de lucht gegrepen is, blijkt wel uit het feit dat de regel overal anders wordt geïnterpreteerd. Waar Italië, Frankrijk 1 meter afstand wel wel letjes vonden, kozen Nederland en onze buurlanden België en Duits land voor 1,5 meter en de VS voor 6 voet, oftewel ruim 1,82 meter. Spanje nam met 2 meter helemaal het zekere voor het onzekere. Denemarken ging in mei 2020 al van 2 naar 1 meter, maar liet op 10 september als een van de eerste landen het afstand houden compleet los. Het Scandinavische land geldt als gidsland van Europa in de coronapandemie. In maart 2020 was het een van de eerste Europese landen die een zware lockdown afkondigde, waardoor het in mei 2020 ook weer als eerste langzaam open kon. Inmiddels zijn de Denen koplopers qua vac cinatiegraad en ruim twee weken geleden gooiden ze de allerlaatste coronamaatregelen overboord. Dat hebben ze te danken aan de hoge vaccinatiegraad; 84,5 procent van iedereen boven de 12 jaar is volle dig gevaccineerd. In Denemarken is het sinds het loslaten alleen maar beter gegaan. Momenteel worden ruim driehon derd Denen per dag positief getest op corona, liggen er negentig coronapatiënten in Deense zie kenhuizen, van wie nog geen twintig op de ic. De mate van overdracht van het C De kans om met corona in het ziekenhuis te belanden is twintig keer lager bij volledige vaccinatie coronavirus tussen mensen is afhankelijk van de hoeveelheid luchtwegklachten en van de duur van het uitscheiden van het virus, analyseerde de Gezond heidsraad in mei. Als je heel lang bij iemand in een kleine ruimte bent, is de kans groter dat je het oppikt dan als dit kort is. Mensen met ernstiger luchtwegklach ten zijn besmettelijker dan men sen met milde klachten. De kans om besmet te raken hangt óók sterk samen met of iemand gevac cineerd is of niet. Nederlanders die de coronaprikken links lieten lig gen, steken vele malen vaker ande ren aan dan mensen die wél gevac cineerd zijn. De kans om als volle dig gevaccineerde met corona in het ziekenhuis te belanden is twintig keer lager dan voor een niet-gevaccineerde. GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 Van snoeiharde techno tot oer- hollandse smartlap, van dance tot hardstyle: het einde van de 1,5 meter gaat dit weekend gepaard met een hele rits aan festivals en evenementen. Sebastiaan Quekel Rotterdam In Denemarken daalde aantal besmettingen na loslaten coronaregels Marcia Nieuwenhuis Bilthoven IWat was het nut van de anderhalve meter? 2 Hoeveel scheelt afstand houden? 3 Wat gebeurde er elders waar afstand houden werd afgeschaft? 4 Hoeveel maakt het uit of je naast een gevacci neerd of een ongevaccineerd iemand staat? Prinses Mary van Denemarken maakte gisteren een selfie tij dens de Pride in Kopenhagen. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3