Planten maken busstation Middelburg groen, koel en 'cool' Aanpassing Torenstraat en Dorpsstraat gereed water i specialist 7 GROENE WIMPEL ORANJEZON Het strand bij Oranjezon wordt het eerste groene strand van Zeeland. Er is echter nog geen oplossing voor het laten ontploffen van gevonden munitie. r Bekijk nu onze actie! www.water-specialist.nl/actie Over een week waait bij strandpaviljoen Aloha de groene wimpel als teken dat in de kuststrook tus sen strandpaviljoen Zeecafé en De Zandput bij Vrouwenpolder na tuur en natuurbeleving belangrijk zijn, aldus Paul Verhoeff van Het Zeeuwse Landschap. Hij geeft aan dat door het inten sief gebruik van stranden, het hele jaar door, het natuurlijke van het strand steeds meer verdwijnt waardoor er een soort ecologische woestijn ontstaat. Als voorbeeld noemt hij het machinaal schoon maken van het strand waardoor ook aangespoelde wieren en ander 'zeeleven' van het strand verdwij nen. Terwijl wieren juist een bron zijn voor nieuw leven. ,,Er zijn bij voorbeeld insecten die er eitjes in leggen." Die insecten en hun eitjes trekken op hun beurt vogels aan. Leven Het is dan ook de bedoeling dat het groene strand in de toekomst handmatig wordt schoongemaakt waardoor het weer mogelijk wordt dat de stranden gaan 'leven', dat er meer planten groeien en dat er meer voedsel is te vinden voor al lerlei dieren. Ook worden er af spraken gemaakt met de strandpa viljoens over het gebruik van auto's voor de bevoorrading. ,,Door het gebruik van vaste routes kunnen planten zich beter ont wikkelen." Springstof Waar nog geen oplossing voor ge vonden is, is dat het strand bij Oranjezon ook gebruikt wordt voor het laten ontploffen van ge vonden munitie. Dat gebeurde be gin juli nog, in het broedseizoen. Toen werd op een paar honderd meter afstand van nesten van de zeldzame bontbekplevier spring stof uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing gebracht. Verhoef geeft aan dat hij in overleg is met de gemeente om te kijken of dat anders kan zolang de veiligheid maar gewaarborgd is. Het zou vol gens hem al een stap zijn als daar alleen buiten het broedseizoen munitie tot ontploffing wordt ge bracht. Het liefst ziet hij dat er een andere locatie komt. Het strand is een van de weinige langs de Walcherse kust waar geen strandhokjes staan. Er zijn wel en kele paviljoens maar dat kan vol gens Verhoeff prima. Hij wijst er op dat het bewuste strand nu ook al gebruikt wordt door vogels om te broeden. De bontbekplevier heeft er elk jaar wel een paar nes ten. Daarnaast is het ook een strand met jonge duintjes. ,,Er ge beurt daar van alles op het gebied." Hij hoopt dat dat versterkt wordt als het bijna vier kilometer lange strand aangewezen wordt als groen gebied.van natuur. De muren van het dienstkantoor- tje op het busplein zijn aangekleed met groene en paarse vaste plan ten. De plantjes hangen in zakjes in een soort worteldoek: geen be kleding om wortels tegen te hou den, maar juist om wortels door te laten zodat ze de planten beter vasthouden. De met planten be klede wanden maken het kale hokje niet alleen groen en fris, ze zorgen er ook voor dat het binnen in de zomer koeler en in de winter warmer is. Bovendien zien ze er cool uit. Hittestress Wethouder Chris Dekker (milieu, duurzaamheid) benadrukte dan ook dat de wandbekleding geen geintje is om het kale stationsplein een klein beetje op te vrolijken, maar een uitvloeisel van bewust klimaat- en duurzaamheidsbeleid. Middelburg ontvangt Europese subsidie als partner van Cool De 'verticale tuinen' worden automatisch van water voorzien en helpen tegen hittestress Town, een samenwerkingsver band van overheden, bedrijven en onderwijsinstellingen in Neder land, België, Frankrijk en het Ver enigd Koninkrijk. De groene wanden, of 'verticale tuinen', die met hulp van sensoren automatisch van water en voe dingsstoffen worden voorzien, helpen bij de bestrijding van hit- testress. De verticale tuinen staan niet op zich, meldde Dekker. ,,Je ziet het nog niet echt, omdat de beplanting nog moet opkomen, maar we heb ben al honderden vierkante me ters bestrating tussen het station en het stadskantoor weggehaald om die te vervangen door bomen, struiken en beplanting. Er komt een rij boompjes langs de straat en bij het waterschaps- en het stads kantoor komen groene perkjes in de vroegere steenvlaktes." Emile Calon Meliskerke Slager Adrian Wisse is tevreden met de herinrichting van de To renstraat en de Dorpsstraat in Meliskerke. Dat zei hij gistermid dag nadat wethouder Pieter Wisse (CDA, verkeer) een grote steen had gelegd om aan te geven dat de herinrichting met succes is afgerond. Volgens de slager stroomt het verkeer nu beter door waardoor er in de straat voor zijn zaak min der oponthoud is. Er is volgens hem volop parkeergelegenheid rondom zijn bedrijf. Ook Leon Joosse van de Dorps raad liet weten zeer tevreden te zijn. Vooral omdat er door de ge meente goed is geluisterd naar de wensen van inwoners en onder nemers. Twijfel Wethouder Wisse vertelde dat het Veerse college vorig jaar maart nog twijfelde of het project wel moest worden uitgevoerd. Want er was destijds de vrees dat de coronacrisis de gemeente vele miljoenen zou gaan kosten. ,,Maar gelukkig hebben we het toch doorgezet." Daar is Joosse heel erg blij om. Want hij ver telde dat die reconstructie een al heel lang gekoesterde wens is van inwoners en ondernemers van Meliskerke. zaterdag 25 september 2021 Eerste groene strand van Zeeland Emile Calon Oranjezon Het busplein bij het Middel burgse station was tot voor kort één grote, stenen vlakte. Maar trottoirs en asfalt wijken voor bomen, struiken en gras, en het kantoor voor busperso- neel is sinds gisteren groen, koel én 'cool'. René Hoonhorst Middelburg 'connexxion Z Plantjes op de buitenwand van het kantoortje op het busstation. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35