Fietsprotest tegen kerncentrales: 'Duur, traag en vervuilend' Zaterdag 2 oktober Dag van de Wilsverklaring 4 Armada aan tegenslagen voor de visserij Maak kennis met de wilsverklaringen van de NWE en krijsen set cadeau Zien we u in Middelburg, in het Van der Valk Hotel? Over de gehele linie zit de Neder landse visserij in moeilijk vaar water, is de conclusie van het rap port Visserij in Cijfers van de Wageningen Universiteit. Maar de mosselsector veert op. Op de Waddenzee heeft een uitruil van kweekgronden plaatsgevonden, waardoor mosselvissers nu over minder stormgevoelige percelen beschikken. Ook de gestegen mosselprijzen helpen. Ondanks de laagste aanvoer sinds 2006 hielden de mosselkwekers in het corona-seizoen 2020/2021 de op brengst van een jaar eerder vast: 45 miljoen euro. Trawlers De trawlervloot die uit zes sche pen bestaat is zwaar getroffen door de brexit. Weliswaar mogen trawlers nog wel in Britse wate ren vissen, maar ze mogen veel minder haring, makreel en hors makreel vangen dan voorheen. De vangsten lopen de laatste ja ren toch al terug. Het brexit-ak- koord biedt overigens slechts ze kerheid voor de komende vijf jaar. De kottersector vaart ook be roerd. De aanvoer van vis is met 64 miljoen kilo gelijk gebleven, maar de opbrengst daalt elk jaar. Van 238 miljoen euro in 2019 naar 213 miljoen in 2020. Kottervissers hadden vorig jaar immers veel last van de pandemie. Door de lockdowns en de sluiting van de horeca kelderden de prijzen van luxe vissoorten zoals tong. Alleen de garnalenprijs steeg. Uit Brussel kwam ook slecht nieuws voor de kottervissers: een verbod op pulsvissen ofwel het vangen van platvissen met be hulp van stroomstootjes. Door het verbod, dat sinds juli dit jaar wettelijk is verankerd, mochten vorig jaar 22 van de oorspronke lijke 84 pulsontheffingen ge bruikt worden. Vissers moesten weer met de klassieke boomkor- techniek (sleepnetten) vissen. Dat kost goud want een boom- korkotter gebruikt per dag ruim 2200 liter gasolie meer dan een pulskotter. De vangsten bleven gelijk, maar de kosten stegen fors. Sanering De vooruitzichten zijn donker grijs. Door de bouw van windpar- ken op zee dreigen vissers steeds meer visgronden te verliezen. Uit Brussel klinken ook onheilspel lende geluiden over nieuwe be perkingen van visserij die de bo dem beroert. Verder wordt het voor vissers lastiger om een be manning te vinden. De armada aan tegenslagen leidt ertoe dat vissers innovaties niet kunnen betalen. Waarschijn lijk zal een deel van de zeevissers die deze stap niet kunnen maken, gebruikmaken van de sanerings regeling van het Rijk. Gerard Brinkman, campagnevoer der van Wise: ,,De oplossing voor de klimaatproblemen is meer wind- en zonne-energie. Kern centrales zijn duur, traag en ver vuilend." Jarenlang zat kernenergie in het verdomhoekje, maar stilaan klinkt weer de roep om nieuwe kerncen trales die mogelijk helpen om de klimaatdoelen te halen. Bij kern energie komt immers weinig CO2 vrij. Zeeland heeft al de deur open- gezet voor marktpartijen die hier een kerncentrale willen bouwen. Wise ziet de sluimerende re naissance van kernenergie met lede ogen aan. Brinkman: ,,We zijn op de fiets gestapt om een tegen geluid te laten horen. Kernenergie Wij zijn op de fiets gestapt om een tegengeluid te laten horen is een heilloze weg. Kerncentrales vergen een lange bouwtijd. Die zijn nooit klaar voor 2030. Tevens zie je overal in Europa vertragin gen en kostenoverschrijdingen bij de bouw van nieuwe kerncentra les. Atoomstroom is trouwens duur. Wij denken dat kernenergie nooit winstgevend zal zijn, terwijl je toekomstige generaties opzadelt met radioactief afval." Pak de klimaatcrisis aan met energie uit wind en zon, zegt Wise in een manifest dat Brinkman vrij dagochtend overhandigt aan gede puteerde Jo-Annes de Bat. Van de Abdij in Middelburg fietst het pe loton naar de kerncentrale in Bors- sele. Daar geen wild protest, maar een gezellige picknick. Dat ging in de jaren tachtig wel anders. Toen ketenden demonstranten zich vast aan de hekken en voerde de Mo biele Eenheid charges uit. Vrijdag drukt personeel van de kerncen trale appels en flesjes water in de handen van actievoerders. Tot ziens en weg fietsen ze. Meld u eerst aan op nwe.nl/middelburg zaterdag 25 september 2021 Alleen mosselsector vaart wel M Mosselkwe ker Jos Steke- tee contro leert een mosselzaadva nginstallatie op de Ooster- schelde. ARCHIEFFOTO LEX VAN LIESHOUT Vissers hebben moeite het hoofd boven water te houden. Ze worden ondergezogen door de brexit, de pandemie, het ver bod op pulsvisserij en windpar- ken op zee. De vangsten lopen zo terug. De vooruitzichten zijn somber, met één uitzondering: de Zeeuwse mosselkweek. Frank Balkenende Vlissingen Aan de dijk vlak bij de kerncentrale Borssele ligt de lunch voor deelnemers aan het fietsprotest van Wise klaar. foto marcelle davidse Drie dagen lang fietst een pelo ton van anti-kernenergieorgani satie Wise door Zeeland en Noord-Brabant. De boodschap van het fietsprotest: bouw geen nieuwe kerncentrales. Frank Balkenende Borssele - Gerard Brinkman, Wise Fransien van ter Beek, Directeur NWE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32