L Lekkere nazomer ZEELAND 3 nachts een beetje kil, mist over de velden, dan wordt het druk aan de kraam. Pompoenen geven zo'n lek ker herfstig sfeertje. En pompoe nen eten in de herfst behoort tot de nieuwe Nederlandse tradities: al lang niet meer iets voor geitenwol- lensokkenfiguren alleen. Boswachter Paul Begijn van Na tuurmonumenten is natuurfoto graaf en plaatst regelmatig foto's op Twitter en Instagram met de hashtag #teamherfst: ,,Een ode aan de herfst. En ik ben niet de enige." Bij de getijhaven Rattenkaai kleu ren de schorren nu rood van het klein schorrenkruid en de afster vende zeekraal. Dan weet Begijn: de zomer is voorbij. Hij is er niet rouwig om, want de herfst is net zo mooi. ,,Ik geniet enorm van de grondmist die nu op sommige da gen over de velden hangt na een heldere en windstille nacht. Een heel mystiek, bijna sprookjesachtig landschap." Kuch Half oktober is rond de scheme ring, op de kop van Schouwen en Walcheren, de kuch van de dam herten te horen. Het is het begin van de paartijd. Begijn: „Edelher ten burlen, damherten kuchen." Je moet het maar weten. Spinnen webben die glinsteren in de och tendzon, mist over de velden, een egel die ritselt onder de bladerho- pen, een schaal met zelf geplukte appels. De bomen zijn nog nage noeg groen, maar hier en daar be ginnen de bladeren toch al te kleu ren. Kastanjes, beukennootjes en bessen rijpen aan de bomen. De graanschuren liggen vol, het bos ruikt naar aarde en paddenstoelen. De tijd van buitenleven is voorbij. Binnen gaan 's avonds de kaarsjes en misschien zelfs het houtvuur aan. 's Avonds kijken we met een mok warme chocolade een nieuwe serie onder een dekentje op de bank, ingenesteld tussen de nieuwe kussentjes. Aaibaar ,,Binnen wordt weer belangrijker nu", bevestigt Walter van de Griendt, directeur van Morres Wo nen in Hulst. ,,Het wordt eerder donker en later licht. Dan zien mensen: hé, ik mis daar een licht punt. Vervolgens is de raambekle- ding aan de beurt, want je wil ook privacy als het licht binnen aan is. Dat is het eerste signaal voor ons dat de herfst is aangebroken. En dan natuurlijk, dat de mensen Ongekend hoeveel er zonder licht rondrijden sfeer in huis willen brengen. Sinds corona zijn mensen toch al heel erg bezig met hun interieur. Kussen tjes, dekentjes en andere woonac cessoires, een gevoel van warmte en aaibaar, van wegkruipen in de bank. Er komt belangstelling voor de open haarden. Niet de echte met hout, maar elektrische met vlammen van licht en rook van stoom. Er zit zelfs geluid bij, ge- knisper van vuur." Voor de Middelburgse Miranda Baas moet het toch écht vuur zijn, en voor haar klanten ook. Er is net 80 kuub haardhout gestort bij het bedrijf aan de Leliëndaalseweg, waar Baas Haardhout gevestigd is. ,,Vanaf eind september gaat het lo pen. Dan komen de mensen die een houtopslag hebben om die te vullen. Die 80 kuub gaat deze win ter wel op!" Fietslichten Harm van Limbergen van Harm's Rijwielcentrale in Vlissingen moet alweer een fleecevestje aantrekken als hij om half vijf 's morgens naar zijn winkel rij dt. ,,Maar ik loop nog steeds op mijn Birkenstocks!" Met sokken erin, weliswaar. De fiets- lichtjes liggen klaar, want als de politie met zijn jaarlijkse controles begint, kan hij ze verwachten: ,,Dan komen de klanten met hun kapotte fietslichten. Ongekend, hoeveel er zonder licht rondrij den." Bij de filialen van Jeans Inn is het tijd voor tussenjassen, vestjes, dunne truitjes, gebreide spencers voor de dames en 'overshirts'. Vin cent van Dis ('Voor mij is het herfst als heel de zomer de winkel uit is, en dat is volgende week') trekt er in het Middelburgse filiaal een aan om te laten zien wat dat behelst: ,,Een wat dikkere kwaliteit over hemd, stijl houthakkershemd, met een wat grovere knoop. Er onder draag je dan een T-shirt of over hemd", verklaart hij. Aan de ene kant van de winkel is het nog sales, aan de andere kant is het al herfst, met nieuwe kleurtjes als licht bruin, beige, ivoorwit, dieren- prints en grijstinten. ,,Je ziet dat ie dereen op de herfst duikt", lacht Van Dis. ,,Ze hebben er zin in." zaterdag 25 september 2021 n bezit van Zeeland M Jeans Inn-ver- koper Vincent van Dis, modieus gekleed in een 'overshirt', laat iets van de nieuwe herfstcol- lectie zien. - Harm van Limbergen, Harm's rijwielcentrale M Raoul Baas boven op de berg vers haardhout die bij het bedrijf van zijn ou ders gestort is. De geur van de herfst, ook als het hout nog niet in de kachel ligt te branden. Het officiële begin van de meteorologische herfst was op 22 september om 21 uur, 21 minuten en nul seconden precies, zegt Rico Schröder van Weeron- line. ,,Dat is overal op de we reld exact gelijk. Op dat mo ment beginnen de seizoenen op beide helften van de we reld te wisselen." Echt herfstweer hebben we overi gens nog niet gehad. „Sep tember is erg droog ge weest, met temperaturen die duidelijk hoger waren dan normaal en weinig wind. Vol gende week wordt het wis selvalliger, met grotere kans op regen. Zo'n lekker nazo- mertje aan het eind van sep tember wordt wel een 'ouwe- wijvenzomer' genoemd. De zon geeft in dit jaargetijde prachtig strijklicht. Schröder: ,,Dat komt doordat de zonne stralen door de kromming van de wereldbol steeds schuiner op de aarde vallen." Ook fijn: 's nachts daalt de temperatuur tot 5 a 10 gra den, waardoor je beter slaapt. Ondertussen worden de dagen met een snelheid van 4 minuten per dag kor ter. Goed nieuws voor wie niks met de donkere maan den heeft: voor je het weet is het weer lente. Paarden in de ochtendmist op de weg naar Middelburg, langs de N57. foto paul begijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31