Gedeputeerde zet boel in beweging Hulst huisvest WK veldrijden in 2026 Ui 2 De zomer van 2021, die echt Hollandse zomer, die is voorbij. De herfst is begonnen. Commentaar Blaffende honden bijten niet. Dat moet een beetje de ge dachte zijn van gedeputeerde Dick van der Velde. Toen hij in juni inzag hoe ernstig de Westerschelde is vervuild met PFAS, beet hij zich meteen vast in het dossier. Hij sprak openlijk zijn zorgen uit, maar hij uitte niet direct dreigementen aan het adres van Vlaanderen, waar de overheid op zijn zachtst gesproken nalatig is geweest. Een scheldkanonnade had het publicitair misschien goed gedaan, maar leidt niet per se tot het beste resultaat. Bovendien waren zijn handen gebonden. Tandenknarsend moet hij hebben geconstateerd dat hij ook niet zoveel kon. Raad het eten uit de Westerschelde af, opperden Statenleden gisteren. Doet Vlaanderen ook. Maar hoe sterk sta je tegen over een ondernemer die zijn nering bedreigd ziet als het RIVM in Nederland niet negatief adviseert? Stop de ontpoldering van de Hedwigepolder. Daar hadden de Statenleden een punt, want er lijkt al PFAS-water binnen te stromen. Daarover moet je dan wel worden geïnformeerd. En tot dusver lijken instanties, ook in Nederland, vooral langs elkaar heen te hebben gewerkt. Minister Barbara Visser komt nu in actie. Van der Velde heeft iedereen die iets met de Westerschelde te maken heeft aan tafel gekregen. Zelf kan hij straks zijn grieven uiten tegenover Visser en op tafel slaan bij haar Vlaamse collega Zuhal Demir. Nee, het gaat niet zo snel als we willen. Maar ere wie ere toe komt: dankzij Van der Velde worden er eindelijk stappen gezet. Van der Velde heeft iedereen die iets met de Westerschelde te maken heeft aan tafel gekregen ,,Dit WK wordt een van de grootste sportieve evenementen in de ge schiedenis van Zeeland", zegt gede puteerde Jo-Annes de Bat, die live bij de bekendmaking aanwezig was, op de website van de provincie Zeeland. ,,We hadden in het verle den natuurlijk al de finishes van de Tour de France en Giro d'Italia. Dit is van een vergelijkbare orde. De toekenning van dit WK geldt als ALMANAK Na een flink aantal jaren vooral met verhalen van collega's bezig te zijn geweest, tikt de veertiger bij deze krant nu ook weer steeds vaker zelf artikelen. Zijn voorliefde voor vaak veel te flauwe woordgrapjes komt daar bij ook weer om de hoek kijken. Een collega merkte het afgelopen een erkenning voor het wielerbe- leid dat we al jaren voeren in onze provincie." Mijlpaal Wethouder Jean-Paul Hageman gaat zelfs nog een stapje verder. ,,Dit is niet alleen een unicum voor Zeeland, maar een once-in-a-lifetime evenement voor een gemeente als Hulst. We zijn intussen wel wat ge woon met de 10.000 a 15.000 toe schouwers voor de Vestingcross, maar dit WK - met makkelijk twee tot drie keer zoveel publieke be langstelling - wordt echt een mijl paal in de geschiedenis van onze stad." De Vestingcross is inmiddels een begrip in het internationale veldrij den. Vanaf de eerste editie in 2017 is het rondje op de Hulster vesting wallen populair bij de veldrijders en de supporters. Tip? redactie@pzc.nl weekend op, toen hij naar een uienboer in Sint Kruis was ge weest. Die voerde actie vanwege lage marktprijzen en vond dat eigenlijk 'om te janken'. ,,Je bent weer lekker bezig'', berichtte de collega aan de veertiger. Die ging er nog eens overheen. ,,Zeker weten, was een leuk uitje!'' Steun voor stoppen vervuiling Vanderstraeten in Porgy en Bess WAARDE Jongen gewond bij ongeval Het is donker als de wekker gaat. De autoramen zijn beslagen en wat is het toch kil, zo vroeg: toch maar even een jasje pakken. Als je puber op zijn fiets springt, roep je 'hé, je licht is kapot'. Over de lege akkers hangt een sfeer van dag zomer, het is klaar en af gelopen. Maar de herfst is ook de tijd van typisch Hollandse gezel ligheid. Buiten waait de wind, de regen tikt tegen de ruiten, bin nen is het warm. Wat hebben we het toch goed. Maar wat is nou precies dat ty pische herfstgevoel? ,,De wind die aan kracht wint en de wolken opjaagt", antwoordt Chiel Jacobusse. De ecoloog van Het Zeeuwse Landschap loopt te genieten op het strand van De Kaloot, waar inderdaad wat wind staat. ,,De wind, dat is een mach tig fenomeen. Weinig dingen zijn zo leuk als buiten een beetje vechten met de elementen." In Waterwingebied Oranjezon staan nu al meer dan honderd soorten paddestoelen. Jacobusse: ,,Er hoeft maar een regenbuitje te vallen of ze schieten de grond uit. De duindoorn is op zijn mooist: van de gedroogde bessen kun je een heerlijke thee zetten, wist je dat?" Dronken spreeuwen, ook al zo'n leuk herfsttafereel. ,,Die snoepen van gistende vlier- en meidoornbessen en worden daar ladderzat van!" Geitenwollensokken André Hoekman van De Zoete Kers in Serooskerke (W) heeft net zijn grootste pompoen ver kocht. Eentje van 25 kilo en een halve meter doorsnede, zegt de pompoenen- en kersenteler. Op zijn land staan nu tussen de 50.000 en 100.000 pompoenen, meer dan 100 soorten. Het begint lekker pompoenenweer te wor den, geeft Hoekman aan: 's Weinig dingen zijn zo leuk als buiten een beetje vechten met de elementen zaterdag 25 september 2021 II Hulst wordt de gastheer van het WK veldrijden van 2026. Dat is gisteren bekendgemaakt door UCI-president David Lappartient tijdens het congres van de inter nationale wielerunie in Leuven. De locatie van het evenement is het terrein bij Perkpolder, aan de rand van de Westerschelde. Roeland van Vliet Leuven WISSENKERKE De gemeenteraad Noord- Beveland steunt de op roep van collega's uit Rei- merswaal om de PFAS- vervuiling in de Wester schelde te stoppen. In eerste instantie voel den de SGP en NBB wei nig voor steun aan de Reimerswaalse motie, omdat Noord-Beveland niet grenst aan de Wes terschelde. ,,Maar het water van de Wester- schelde komt wel met de stroming langs de Ban- jaard", betoogde Mark Faasse (BEN). Toen het tot stemming kwam bleek dat alle partijen het Rei merswaalse initiatief toch steunen. TERNEUZEN Dinsdag 28 september is de Vlaamse schrijfster Margot Vanderstraeten (53) om 20.00 uur te gast in Porgy en Bess in Terneuzen. Ze had inter nationaal succes met haar roman Mazzel Tov (2017) over orthodoxe Joden in Vlaanderen. De pas verschenen roman Minjan is het vervolg. De schrijfster: ,,In mijn boek Mazzel Tov beschrijf ik de vriendschap tussen mij en een strengreligieus Joods gezin. Door dat boek leerde ik nieuwe fa milies kennen die mij uit legden hoe 'bij hun thuis' het Jodendom wordt be leefd. Deze mensen be schrijf ik in Minjan." Het slachtoffer van het ongeluk woensdag op de Havenoordseweg in Waarde is een 13-jarige jongen uit de gemeente Reimerswaal. Het slachtoffer reed rond 15.15 uur over de Haven oordseweg vanuit Krui- ningen naar Waarde. De jongen zou plotseling zijn omgekeerd waarna hij botste met een 21-ja- rige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal die kwam uit tegenge stelde richting. Zij ver klaarde niet meer op tijd te kunnen remmen. De jongen is met ernstig letsel overgebracht naar het ziekenhuis. n c neemt Ondine van der Vleuten Vlissingen j - i Ti Ti «B - II André Hoekman teelt meer dan 100 soorten pompoenen. FOTO'S DIRK JAN GJELTEMA - Chiel Jacobusse., ecoloog van Het Zeeuwse Landschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30