Floor bepaalde zijn eigen einde Vandaag bij deze krant Meeste slachtoffers zwijgen uit angst voor reputatieverlies Lekker, het is herfst! 'Een test is geen grote beperking' We zijn aan de herfst begonnen. Warme kleuren en ook nog een fraaie nazomer. Maar wat maakt dat herfstgevoel? Hugo de Jonge houdt vast aan zijn beleid »P4 Floor Haak uit Vrouwenpolder wilde sterven. En hij vroeg zijn zonen hem daarbij te helpen. Michiel verzorgde hem en Gijs legde alles vast voor de aangrijpende documentaire Dertien dagen die morgen in première gaat. Bijlage z Hoewel ransomware volgens ex perts is uitgegroeid tot een pande- mie, haalt slechts een klein deel van het enorme aantal aanvallen met gijzelsoftware het nieuws. Dat blijkt uit onderzoek door deze krant. In veel gevallen belt een slachtoffer liever een discreet cy- bersecuritybedrijf dan aangifte te doen. De noodnummers van zeven toonaangevende cybersecuritybe- drijven werden dit jaar al meer dan 250 keer gebeld, zo leert een inven tarisatie. En dan zijn er nog slacht offers die elders hulp zoeken, ofhet incident alleen proberen op te los sen. Experts die tijdens het maan denlange onderzoek hun verhaal deden, bevestigen dat het gemid deld elke dag wel raak is. Losgeld Ransomware is software waarmee cybercriminelen op afstand com plete computersystemen vergren delen. De eigenaar krijgt pas weer toegang tot zijn systemen en be standen als hij losgeld (ransom) be taalt. Om de druk op te voeren, ste len de criminelen vaak gegevens over bedrijfsprocessen of klantge gevens met e-mailadressen of reke ningnummers. Ze dreigen die data te publiceren als er niet wordt be taald. Experts vrezen dat ook essentiële bedrijven geraakt gaan worden Experts vrezen dat ook essentiële bedrijven geraakt gaan worden, zo als drinkwaterbedrijven, energiele veranciers of ziekenhuizen. De Na tionaal Coördinator Terrorismebe strijding en Veiligheid (NCTV) sprak al van een 'bedreiging voor de nationale veiligheid'. De politie zegt dat de aangiftebe reidheid van slachtoffers laag is. Ook de Autoriteit Persoonsgege vens (AP) vermoedt dat lang niet alle ransomwareslachtoffers zich bij haar melden, terwijl het volgens de wet verplicht is bij de AP aan te kloppen als er persoonsgegevens zijn gelekt. Aleid Wolfsen, voorzitter van de AP, benadrukt dat gijzelsoftware niet alleen vervelend is voor de on dernemer, maar juist ook voor con sumenten wier gegevens gelekt worden. Zij hebben het recht van het lek te weten, zodat zij bijvoor beeld wachtwoorden kunnen ver anderen of alert kunnen zijn op op- lichtingsmailtjes of whatsappjes. Experts vinden dat bedrijven na een ransomware-aanval verplicht moe ten worden ook met andere instan ties informatie te delen, zodat voor komen kan worden dat er nieuwe slachtoffers vallen. Maar de roep om zo'n algemene meldplicht wordt vooralsnog niet beantwoord door het kabinet. Minister van Justitie Ferd Grapperhaus heeft nog geen voorstel in de maak, aldus zijn woordvoerder. Wetgeving In Brussel werkt Europarlementa riër Bart Groothuis aan wetgeving om ransomware beter te bestrijden. Daar is een meldplicht wél bij inbe grepen. Ook de Verenigde Staten willen ransomwareslachtoffers ver plichten zich te melden. Bijlage Z 22°C ZEELAND 2 BEELD UIT DE Gijzelsoftware slaat elke dag toe Elke dag wordt een Nederlands bedrijf compleet lamgelegd door gijzelsoftware. De schade bedraagt per geval tot miljoenen euro's, maar uit vrees voor repu tatieverlies zwijgen de slachtof fers. Richard Clevers Rotterdam Warm weekend Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €3,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1