Koemannetjes doen het samen Rugproblemen of niet, ook bij het WK zijn alle 18 WIELRENNEN WK IN BELGIË Vijf keer podium in de familie Wekenlang ging het over zijn rugblessure. Maar morgen begint Mathieu van der Poel 'gewoon' als één van de favorieten aan het WK. Al zegt hij zelf: ,,Ik heb me niet voor de grap weggestoken.'' COLUMN SJOERD MOSSOU Terwijl Ronald Koeman deze week steeds wat dichter richting zijn ontslag bij FC Bar celona kroop, moest ik vaak aan Bartina, Tim, Debbie en Ronald Junior denken. Dat is wat de documentaireserie 'For^a Koeman' op Video land met je doet. Ronald Koeman verandert stilaan in een complete familie, compleet met schoon dochters, huisvrienden, kleinkinderen en de hele rataplan. U weet misschien niet wie Xavi, Luna en Estela zijn, maar ik kan ze na zes afleveringen inmiddels moeiteloos uit elkaar halen. Chloë? Bel me en ik vertel u welke jurk ze droeg op het huwelijksfeest in Portugal. Eigenlijk had de serie gewoon 'De Koemanne tjes' moeten heten. Net zoals je bij 'De Frogers' al snel vergeet dat René ooit een zanger was, is Koe man hier slechts zijdelings een voetbaltrainer. Waarschijnlijk komt dat mede omdat je al weet hoe het afloopt. Dat Barcelona afgelopen seizoen de Copa del Rey won, is geen nieuws meer. Koe mans bijna-ontslag van afge lopen voorjaar? Gesneden koek. Het vertrek van Lionel Messi? Wisten we al. Juist daarom verdrink je bij 'For^a Koeman' zo fijn in de details. In de bollenlamp bo ven de eettafel in het appar tement in Pedralbes. In de oorbellen van Bartina. In het opgeschoten Haagse typetje Rob Jansen, huisvriend en zaakwaarnemer. Maar het mooist blijft de fas cinerende gewoonheid van de Koemannetjes, een fami lie zo oer-Hollands als je maar bedenken kunt. Ze rij den in grote Audi's, dragen Prada, flaneren in witte lin nen broeken, maar glamoureus wordt het werke lijk geen seconde. Zelfs als de Koemannetjes bij een klassiek Cata laans restaurant gaan dineren om samen kerst te vieren, zijn de groenten van Hak nooit ver weg. Misschien dat we daarom nu zo meeleven met die janboel in Barcelona. Voor ons Nederlanders is Koeman een soort baken van ouderwets Neder landse nuchterheid, maar in Catalonië heeft het cynisme al lang en breed toegeslagen. Daar zien ze Koeman gewoon als een nukkige, wat barse man die verdrinkt in excuses en verwijten. Ze zien een fantasieloos en worstelend Barcelona-elftal - met de arme Luuk de Jong als een levend symbool van de ondergang. De hashtag #Koemanout is al dagen trending op Twitter. Ook daarom verheug ik me zo enorm op het derde seizoen. Of Koeman ontslagen gaat wor den, doet er niet eens zoveel toe, daar zal de 'sus pense' niet per se in zitten. Maar ik wil Bartina wel zien foeteren op Joan Laporta, die gladjakker. Draagt Ronald Junior straks nog steeds trainings- kleding van FC Barcelona in zijn vrije tijd, of smijt hij alles woedend in de prullenmand? Wie heeft precies bedacht dat Koeman deze week alleen een kort statement zou voorlezen? Was dat Rob, Tim, Bartina of toch Chloë? En veel belangrijker nog: kan de kleine Elena al bijna lopen? De Koemannetjes hebben het perspectief op het trainersvak definitief veranderd. Het lijkt soms een eenzaam beroep misschien, maar dat is het juist helemaal niet. Trainer ben je samen. Zelfs in een klassiek Catalaans restaurant zijn de groenten van Hak nooit ver weg Tiende plek voor Blom Faber is de 'baas' tot 2024 Om maar direct met die rug te be ginnen: nee, de problemen zijn nog altijd niet helemaal weg. Dat komt straks misschien, als Mathieu van der Poel na het WK en Parijs-Rou- baix (3 oktober) eindelijk echt rust kan nemen. De laatste weken deed hij er alles aan om te zijn waar hij nu is: aan de vooravond van een WK in Vlaan deren. De plek waar Van der Poel (26) al heel zijn leven woont, waar hij de weggetj es kent en waar hij als klassieke renner een WK-parkoers op zijn maat vindt. ,,Dat is ook wel een belangrijke reden geweest om er echt alles aan te doen om te starten. Ik zou hier niet zijn als ik geen rol van beteke nis zou kunnen spelen. Maar we moeten zien hoe ver ik kan komen. Het wordt sowieso mooi om einde lijk weer te fietsen zonder al te veel restricties voor het publiek. Een godsgeschenk. We zullen door een muur van geluid fietsen. Voor mij is het een uniek kampioenschap.'' Daarom heeft hij ook best wel stress gehad of hij het wel zou ha len. Zoals de laatste maanden so wieso niet de beste uit zijn wieler leven zijn geweest. Na de val met de mountainbike tijdens de Olym- WK WIELRENNEN Programma pische Spelen zegde hij af voor het WK in die discipline en voor de Be nelux Tour. ,,Tokio was natuurlijk klote. Maar dat heb ik wel vrij snel een plek gegeven. Toen ik daarna ook de hoogtestage in Livigno, mijn tweede thuis, moest afbreken en het WK mountainbike moest mis sen, was dat wel echt moeilijk voor mij. Het is even stress geweest. Ik heb zitten sukkelen. Ik ben blij dat ik dit WK en Roubaix wel haal. De voorbereiding is natuurlijk niet perfect, maar hopelijk goed ge noeg.'' Drie wedstrijddagen Na de glorieuze Tour de France af gelopen zomer, waar hij een etappe pakte en een week de gele trui droeg, reed Van der Poel maar drie wedstrijddagen op de racefiets. Bij zijn rentree won hij twee weken geleden direct de Antwerp Port Epic. Daarna reed Van der Poel vo- Ik zou hier niet zijn als ik geen rol van betekenis zou kunnen spelen zaterdag 25 september 2021 @sjoerdmossou Marianne Vos (34) heeft in haar lange carrière al acht WK-medail- les op de weg verzameld: drie gouden en vijf zilveren. De laatste dateert wel van 2013. Mathieu van der Poel heeft nog geen WK-ereme- taal op de weg. Zijn vader Adri wel: zilver, behaald in 1983. En zijn in 2019 overleden opa Raymond Poulidor (foto) stond zelfs viermaal op het WK-po- dium: één keer als tweede, drie keer als derde. EVENTING Amazone Merel Blom (34, foto) bezet na het onderdeel dressuur de tiende plaats op het Euro pees kampi oenschap in de discipline eventing. In de Zwitserse stad Aven- ches kwam de Aaltense Blom met haar paard The Quizmas ter vrijdag tot een score van 24,4 straf- punten. ZWEMMEN Mark Faber (48, foto) is de nieuwe bondscoach van de top zwemmers. Faber, al jaren hoofdcoach op het High Performance Centre, krijgt tot en met de Spelen van Parijs in 2024 de verant woordelijk heid over de nationale se lectie. Faber heeft nu al Arno Kam ming onder zijn hoede. 'Topfavoriet ben Daniël Dwarswaard Leuven Vandaag 12.20 uur Wegwedstrijd vrouwen, 157,7 km, finish verwacht rond 16.45 uur Morgen 10.25 uur Wegwedstrijd mannen, 268,3 km, finish verwacht rond 17.00 uur Eén keer eerder reed Mathieu van der Poel het WK op de weg. In 2019 werd hij in Harrogate 43ste. FOTO COR VOS - Mathieu van der Poel O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18