H Win 2 kaarten voor Ajax - Besiktas de productie terug te schroeven, mogelijk sluitingen 15 Kans maken? Ga naar pzc.nl/winkaarten voor een ton CO2-uitstoot is geste gen van 10 euro vorig jaar naar meer dan 60 euro nu'', zegt Grünfeld. Dat maakt kolenstroom een stuk duurder en daardoor niet meer concurrerend met elektriciteit die via gas is opgewekt. Compensatie Al met al is er dus geen ontsnappen aan voor de grote stroomverbrui kers. Grünfeld verwacht ook niet dat de prijzen snel zullen dalen, ge zien de grote vraag en het beperkte aanbod. En compensatie lijkt er ook niet aan te komen. ,,Er is wel een Europese regeling die bedrijven compenseert voor de hoge kosten voor CO2-uitstoot'', al dus Grünfeld. Die regeling is be doeld om exportbedrijven te com penseren voor het kostennadeel ten opzichte van buitenlandse concur renten die niet zo'n CO2-heffing hoeven te betalen. ,,Maar Neder land heeft nog geen besluit geno men over die regeling. Bovendien wordt die compen- ^HIH satie pas achteraf uitgekeerd. En dat kan te laat zijn voor sommige bedrijven. Niet alleen de hoge stroomprijs leidt tot problemen. Ook de hoge gasprijs trekt diepe sporen in de economie. Toenemende vraag en achterblijvend aanbod zij n ook hier de reden voor de prijsstijging. Het Groninger gasveld produceert veel minder gas, waardoor veel aanbod is weggevallen. Daarnaast komt er veel minder gas uit Rusland. Dat komt nu via Oekraïne binnen, maar Rusland wil meer gas gaan leveren via de nieuwe pijpleiding Nord- stream 2, die via zee naar Duitsland gaat. De verwachting is dat Poetin de gaskraan via de Oekraïne deels dichtdraait om Europese landen onder druk te zetten snel gas via de nieuwe pijpleiding af te nemen. Oekraïne verdient nu nog veel geld aan de doorvoer van het Russische gas en Poetin en Oekraïne zijn niet bepaald vrienden. Daarnaast gaat veel lng, vloeibaar gemaakt aardgas, naar Azië. Daar betalen afne mers meer voor het gas dan Europa. En de afgelopen winter was streng, waardoor de gasvoorraden zijn aan gesproken. Nu is er niet voldoende gas om de voorraden aan te vullen, waardoor de prijzen stijgen. Kunstmestproducent Yara heeft al aangekondigd de productie in Europa met 40 procent terug te brengen. Dat zal ook de fabriek in Sluiskil raken. Een woordvoerder benadrukt dat het geen gevolgen zal hebben voor de werkgelegen heid. ,,We zien dat Yara en andere grote gasverbruikers reageren op de ontwikkelingen in de markt'', zegt Grünfeld. ,,Ze draaien de productie terug, wat zorgt voor een tot 30 pro cent lagere vraag naar gas. Dat is heel fors, maar zo is de markt.'' In de chemiesector speelt het zelfde, ziet Albert Jan Swart, sector bankier voor de industrie bij ABN Amro. ,,Het gasverbruik door de chemische industrie is flink lager dan normaal. Het lag in juni al zo'n 20 procent lager. Die daling is daarna versneld. In week 35 was het verbruik 28 procent lager dan nor- kunnen voldoen. Als dat niet het geval is, wordt de situatie precair voor kleinverbruikers, huishou dens en kleine bedrijven. Dan kunnen bedrijven gaan omval len.'' Leveringszekerheid De Autoriteit Consument en Markt (ACM) benadrukt dat er leveringszekerheid is. ,,Daar zien wij op toe. Als een energieleve rancier niet aan zijn leverings verplichting kan voldoen, neemt een ander het over.'' In die peri ode kan de klant niet overstap pen. ,,De nieuwe leverancier biedt vervolgens de klanten een nieuw contract aan. Dan kunnen ze wel overstappen als ze wil len'', aldus de ACM. Onduidelijk is of de hoge ener gieprijzen ook tot duurdere producten gaan leiden. Swart verwacht geen groot effect. ,,De chemische materialen zijn maar een klein deel van de kostprijs voor de consument.'' maal, in week 36 zelfs 31 procent.'' Tot nu toe blijven de gevolgen be perkt tot een aantal grote bedrijven. ,,Maar als de schaarste lang duurt krijgen ook mkb-bedrijven ermee te maken'', zegt Swart. ,,De basis metaalindustrie heeft nu bijvoor beeld nog weinig last. Als daar de productie ook moet worden be perkt, leidt dat misschien tot gebrek aan metalen en stijgen de prijzen.'' Grünfeld waarschuwt daar ook voor. „Energiebedrijven moeten voldoende voorraad aanhouden om aan hun leveringsverplichtingen te Als de schaarste lang duurt, krijgen ook mkb-bedrijven ermee te maken Beleef de UEFA Champions League met Heineken® (officiële partner) op 28 september om 18.45 in de Johan Cruijff ArenA in Amsterdam. PC ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 hogere energieprijzen I I - T - Albert Jan Swart, ABN Amro FOTO ANP "meedoen kan tot en met zondag 26 september

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15