Amber Alert voortaan door politie Aangrijpende verhalen van nabestaanden vlucht MH17 13 Nieuwe techniek borstkankercheck kost jaren studie De afgelopen drie weken spraken 91 nabestaanden van vlucht MH17 de n rechtbank toe. Hun relaas over de impact van de ramp was hartverscheurend. f H ndrukwekkend.'' Dat I woord laat rechtbank- I voorzitter Hendrik I Steenhuis geregeld val- I len. Een ander woord is er ook niet voor de verklaringen van nabestaanden van de MH17- ramp. Dat bleek ook gisteren, op de tiende en (voorlopig) laatste dag waarop zij de rechters toe spraken. Drie weken lang maakten 91 na bestaanden in de strafzaak tegen vier verdachten, die betrokken zouden zijn geweest bij het neer schieten van MH17, gebruik van hun spreekrecht in de rechtbank van Schiphol. Naast de baan waar vliegtuigen komen en gaan. Niet ver van de terminal waar vaak het laatste afscheid plaatsvond op 17 juli 2014. Niet eerder maakten in Neder land in één strafzaak zo veel slachtoffers gebruik van hun spreekrecht. De hoeveelheid ge tuigenissen, slechts een fractie van de vele nabestaanden, laat de omvang van de ramp zien en de pijn die er nog steeds is. Na een anderhalf jaar durende opeenstapeling van technische en juridische procedures kreeg de af gelopen weken het verdriet van MH17 een stem en een gezicht. Het strafproces keerde terug naar de kern: het leed dat doodgewone mensen is aangedaan. ,,In de hele strafzaak hebben nabestaanden aan de zijlijn ge staan'', zegt Piet Ploeg, voorzitter van stichting Vliegramp MH17, na afloop. ,,Dit was een proces van de officieren, de rechtbank en de ad vocaten. Nu hebben ze eindelijk de gelegenheid om zelf aan te ge ven wat de impact is van deze cri minele daad.'' Zodra de nabestaanden bin nenkomen voor hun verklaring wordt de kleine zittingszaal ge vuld met een kille energie. Som migen komen alleen, anderen met de hele familie. Sommige na bestaanden kijken tijdens het voorlezen naar de foto's op het scherm, alsof ze even steun zoe ken. Bij elke spreker is het muisstil. Elk woord is raak. Elke klank van muziek die wordt afgespeeld, komt binnen. Elke foto is hartver scheurend. En elke hapering in de stem, snik en traan grijpt je bij de strot. Drie weken lang zijn stilte en nederigheid op hun plek. Bij de rechters, de officieren van justitie, advocaten, journalisten en bij ie dereen die meeluistert in de zaal of via de livestream. De nabestaanden delen mooie herinneringen, uiten hun boos heid, verdriet en frustraties. Ze vertellen hoe hun dierbaren let terlijk een oorlog in vlogen, waar ze part noch deel aan hadden en opeens publiek bezit en een nieuwsfeit werden. Ze vertellen over het afscheid, de laatste knuffels, appjes en fo to's. Over het nieuws van de ramp en het slopende proces van repa triëring van lichamen, de pijnlijke identificatie van onherkenbare li chaamsdelen en botrestjes, geslo ten kisten, het knuffelen van bo- dybags en de geur van formalde hyde, waarmee de lichamen ge conserveerd werden. ,,De alles doordringende geur die van de kisten af kwam, zal ik nooit ver geten'', vertelt de dochter van Henk en Ina Kroon. De zoon van Joop de Roo (72) laat een modelvliegtuig van Ma laysia Airlines zien, voor vertrek gekregen van zijn vader. ,,Het was het laatste wat hij mij heeft kun nen geven.'' De Roo zou eigenlijk op 11 juli terugkeren naar Bali. Maar door een verkeerd geplande zieken huisafspraak vloog hij op 17 juli. Zijn laatste bericht was: 'Mij kan niks gebeuren. We vliegen hoog Mij kan niks gebeu ren. We vliegen hoog in de lucht en ik vlieg met Malaysia Airlines in de lucht en ik vlieg met Malay sia Airlines.' Zijn zoon twijfelde of hij moest spreken. Hij is het geloof in recht vaardigheid kwijt. Toch spreekt hij. ,,Zo probeer ik de boodschap levend te houden dat dit nooit meer mag gebeuren.'' De meeste nabestaanden rich ten zich rechtstreeks tot de ver antwoordelijken: de daders, Vla dimir Poetin. Boos zijn ze om de tactiek van vertraging, het ver spreiden van leugens en desinfor matie en de ontkenning van Rus land. Velen hebben nachtmerries, een posttraumatische stressstoor nis (PTSS), gevoelens van angst en onveiligheid, slikken medicijnen. Ze werken minder, zijn afgekeurd of zelfs ontslagen. Ze hebben op leidingen moeten afbreken, eigen bedrijven moeten opgeven, stui ten op onbegrip en een 'MH17-moeheid'. Maar deze weken maken de duur van het rouwproces op pijn lijke wijze duidelijk. Voor hen zal de ramp met MH17 nooit afgeslo ten worden. ,,De kans dat ik dit ooit kan verwerken en afsluiten is nihil'', zegt de dochter van Geert en Hanny Timmers. De broer van Hanny Huntjens legde postuum een verklaring af, voorgelezen door zijn vrouw. 'Ik hoop dat de rechtszaak niet lang zal duren en er snel antwoord komt over de schuldigen', schreef hij, voor hij afgelopen januari overleed aan kanker. De zus van Joyce Baay, die vier dagen na de ramp zwanger bleek te zijn, toont in haar videobood schap de zwarte sportschoen die is teruggevonden. Rechtbankvoorzitter Steenhuis reageert met veel empathie en oog voor detail op elk verhaal. Hij prijst de moed van de nabestaan den die 'op een prachtige en per soonlijke manier' hebben gespro ken. ,,Ze hebben een diepe en blij vende indruk gemaakt op de rechters.'' Dat is ook wat Bart en Jeanne Hornikx hopen. Ze spreken over hun enige dochter Astrid en haar vriend Bart Lambregts, die van daag 48 zou zijn geworden. Jeanne laat haar armbandje zien met daarin de as van Astrid, aarde uit Oekraïne en een haarlok. En de tatoeage op haar arm met de vingerafdruk waarmee Astrid werd geïdentificeerd. ,,Het gemis snijdt ons door de ziel'', zegt Bart. En Jeanne: ,,Ze zijn ons zinloos en beestachtig af genomen. Ze zijn vermoord.'' Ze hopen dat de waarheid bo ven tafel komt. ,,Met de waarheid krijgen we ze niet terug. Maar daarmee krijgen ze wel de waar digheid die ze verdienen.'' Mensen die Amber Alert volgen, blijven meldingen ontvangen. De overdracht is het resultaat van ge sprekken die de politie de afgelopen weken voerde met Netpresenter/ Stichting Amber Alert Europe, het bedrijf achter het waarschuwings systeem, aldus de politie. Met ingang van 23 november worden meldingen van vermiste kinderen verstuurd via het Burger- netsysteem van de politie. Demis sionair minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) heeft de Tweede Kamer hierover gisteren geïnformeerd. De politie zegt dat ze door de overname van Amber Alert meer controle krijgt over het waarschu wingssysteem en de kwaliteit van de opsporingsberichtgeving. Een Amber Alert wordt gemiddeld twee keer per jaar ingezet. De politie meldde afgelopen voorjaar dat ze in de zomer wilde stoppen met Amber Alert. Onder druk van de Tweede Kamer stelde Grapperhaus dat besluit uit. Hij vroeg de politie en het bedrijf ach ter Amber Alert om te komen tot een constructie waarbij de voorde len van Amber Alert, zoals het be reik en de naamsbekendheid, zo veel mogelijk behouden zouden blijven. Het kan nog zeker zes jaar duren voordat in het kader van het bevol kingsonderzoek naar borstkanker standaard een MRI-scan of CEM kan worden aangeboden aan vrou wen met zeer dicht borstweefsel. Deze vrouwen maken meer kans op de ontwikkeling van tumoren en deze zijn ook nog eens moeilijker te ontdekken met een röntgenfoto, ook bekend als mammografie. Staatssecretaris Paul Blokhuis meldt dat er nog onderzoek loopt en dat de voorbereiding van een eventuele invoering veel tijd in be slag neemt. Ook een alternatieve techniek wordt onderzocht. GO ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2021 Tonny van der Mee Cyril Rosman Schiphol - Laatste bericht Joop de Roo G Nabestaan den Piet Ploeg (l) en Anton Kotte arriveren bij de rechtbank op Schiphol. Ploeg is voor zitter van de stichting Vliegramp MH17. FOTO ANP ROTTERDAM De politie krijgt voor onbepaalde tijd het gebruiksrecht op de merknaam Amber Alert, het landelijke alarm voor vermiste kinderen. Ook de domeinnamen en accounts voor sociale media van Amber Alert komen bij de politie terecht. Een Amber Alert vraagt aan dacht voor een vermissing. DEN HAAG Joanne Doe (7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13