Unieke helmen vertellen over soldaten van weleer II 7 BONTE AVOND CLUB JUBILEUM De Bonte Avond Club (BAC) in Sluiskil is jarig. De Sluiskilse vereniging viert dit weekend het 70-jarig bestaan op de manier die ze het best past: met muziek en zang in 't Meulengat. De BAC brengt revue, al een mensenleven lang. Vrolijke liedjes, sketches, meestal rond een centraal thema. Voor een keer wordt er van afgeweken. De avond zal draaien om de geschiedenis van de club. Terug in de tijd en een beetje terug naar Indië, want zonder de Indi sche inbreng was er geen BAC ge weest. ,,We kwamen in 1950 in Neder land aan en brachten onze instru menten mee", vertelt Diederik Benjaminsz, voorzitter van de BAC. „Gitaar en accordeon, dat kenden ze hier nog niet zo goed." De fanfare kreeg lucht van de mu zikale talenten van de verse Sluis- killenaren en vroeg of ze mee wil den spelen tijdens een uitvoe ring. Een jaar later werd de Bonte Avond Club opgericht. Aanvanke lijk een Indisch onderonsje ge vormd door de gezinnen Benja- minsz en Hallegraeff. Op 11-jarige leeftijd stond Benjaminsz met zijn broer voor het eerst op de planken tijdens een bonte avond. Hij speelde Banjo Boy op de ukelele. De voorstellingen van vandaag en morgen staan in het teken van de verjaardag. Het publiek wordt meegenomen naar het verleden van de BAC. „Muziek uit de jaren 50 en Indonesische instrumenten. We spelen ook op de ang klung die we vier jaar geleden kregen van een muziekschool uit Maleisië. Dat instrument is het eerste wat je hoort als je in Indonesië aankomt." In de decennia die volgden, wer den er steeds meer Nederlanders lid. Voorzitter Diederik Benja minsz (73) is nu nog de enige le vende herinnering aan de Indische roots bij de club die momenteel twintig leden telt. ,,Ik zit er nu 62 jaar bij, het langst van iedereen." Het is revue wat we doen. Zang, muziek en sketches. Het moet vrolijk zijn. We doen niet aan cabaret Desondanks geeft de voorzitter toe dat hij nog steeds last heeft van plankenkoorts. ,,Ik ben nerveus", geeft hij lachend toe. ,,Misschien wel het meest van iedereen. Je voelt je toch verantwoordelijk. Het is ook een beetje anders dan an ders. Normaal gesproken hebben we altijd wel een sketch, nu niet. Dat hebben we onvoldoende kun nen oefenen. Sinds september vo rig jaar konden we niet oefenen vanwege corona. Dat kan pas sinds een week of tien. Dat was echt een weerzien met iedereen." Bonte avond, Benjaminsz geeft toe dat het wel een beetje een oude term is die niet meer door ie dereen begrepen wordt. ,,Het is re vue wat we doen. Zang, muziek en sketches. Het moet vrolijk zijn. We doen niet aan cabaret. Mensen denken dat wel eens, maar dat is anders. Bij cabaret heb je ook wel eens negatieve dingen, kritiek op zaken. Dat doen wij niet." Naweeën corona Benjaminsz' nervositeit ligt ook een beetje aan de uitzonderlijke omstandigheden. De naweeën van de coronatijd, het checken van de coronapas bij de ingang. ,,Ik hoop dat alles goed gaat. Hoewel, eigen lijk is het altijd wel een succes, ie dere keer. Maar echt zeker weten doe je dat pas aan het einde van het eerste optreden." Wilma Valk IJzendijke Behalve informatie over de kledij en uitrusting zijn er de drie re plica's van helmen, in bruikleen van museum Sincfala uit Knokke- Heist. ,,Wij zijn gesloten, dus kun nen we deze prachtige helmen wel Wij zijn gesloten, dus kunnen we deze prachtige helmen wel even missen even missen", lacht Thomas Hoe- berigs van Sincfala. ,,De helmen zijn meesterlijke replica's. Deze voorwerpen worden niet bij opgra vingen gevonden. We kennen ze al leen uit privécollecties in kastelen, van schilderijen en gravures en uit stripboeken van Suske en Wiske zoals De zingende kaars en Het Spaanse spook." Er is nog veel meer te zien op deze najaarstentoonstelling. Naast uitleg over de verdwenen militaire beroepen zijn er 'echte' kogels en gravures waarop het beleg van Sluis door de hertog van Parma in 1587 en het nutteloze beleg van de stad in 1606 is te zien. Antieke gravures Het Bolwerk in IJzendijke toont een klein, maar uiterst interessant stukje uit onze eigen geschiedenis. Vooral de prachtige antieke gravu res van Vlaming Jacob de Gheyn en Italiaan Stefano della Bella bren gen het Spaanse leger duidelijk in beeld. zaterdag 25 september 2021 Zeventig jaar vrolijkheid op de planken Guido van der Heijden Sluiskil - Diederik Benjaminsz, voorzitter BAC Het westen van Zeeuws-Vlaan- deren kreeg gedurende de Tach tigjarige Oorlog vaak soldaten op bezoek. Er werd hard ge vochten door piekeniers, helle baardiers en musketiers. Wie waren deze mannen en wat droegen ze als bescherming? Drie prachtige helmen uit de 15de en 16de eeuw op de na jaarstentoonstelling in museum Het Bolwerk in IJzendijke geven antwoord op die vragen. - Thomas Hoeberigs, museum Sincfala, Knokke-Heist Monique de Vriend en Thomas Hoeberigs met de helmen in mu seum Het Bolwerk in IJzendijke. foto anne hana Bestuursleden Gert Jansen en Teuni en Diederik Benjaminsz (vlnr) van de Bonte Avond Club in Sluiskil. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134