'Als jij door rood rijdt, doet jouw kind je straks gewoon na' Creatief omgaan met sportvelden 6 Na valse start door corona Porgy Bess is al decennia het po dium voor jazz, blues, literatuur en klassieke muziek in Terneuzen, maar daar komt nu een vijfde tak bij: discussie- en debatavonden over actuele thema's. Daarvoor worden in eerste instantie vooral lokale 'beroemdheden' ingezet. „Vorig jaar startten we vol goede moed met een avond, waarin de toenmalig burgemeester van Ter- Porgy College nodigt vooral lokale 'beroemdheden' uit voor debatavonden neuzen Jan Lonink aan de tand werd gevoeld over zijn blik op de toekomst van Terneuzen. Maar ja, daarna kwam coronavertelt Marc Alliët van Porgy College. Alliët is ook aangesloten bij Pro metheus, de werkgroep van Porgy die sinds jaar en dag de literaire avonden verzorgt. ,,We merkten dat we een ander publiek trokken, als we een beetje van de reguliere lite raire avonden afweken. Zonder te willen generaliseren, maar als we een schrijver uitnodigen trekken we vaak veel vrouwelijke vijftig plussers. Als er meer ruimte voor discussie over maatschappelijke onderwerpen was, dan zagen we ook meer mannen Porgy binnen stappen.'' Tijdens de coronacrisis werden wel wat kleinschalige activiteiten gehouden, maar nu wil Porgy Col lege dan toch écht de stap maken om uit te groeien tot hét maat schappelijk discussieplatform van Zeeuws-Vlaanderen. Op 20 oktober bijt historicus Dirk Roodzant het spits af. De bevlogen geschiedenis docent van het Lodewijk College promoveerde in april aan de Uni versiteit van Amsterdam op een on derzoek naar de reacties van Neder land op de vervolgingen van de Ar meniërs in het Ottomaanse Rijk. Hij schreef er het boek De Armeense Gruwelen over. Andere koek Op 9 november wordt er heel an dere koek geserveerd. De Zeeuws- Vlaamse ondernemers Johan van Westen, Henno Cysouw, Pim Lex- mond en Edwin Herman laten hun licht schijnen op de kansen die Zeeuws-Vlaanderen biedt voor lo kale ondernemers. Onder leiding van oud-burgemeester Jan Lonink gaan zij in op de vraag hoe je suc cesvol kunt ondernemen in de re gio, waarin een minderwaardig heidsgevoel ten opzichte van de Randstad snel op de loer ligt. Een paar weken later (23 novem ber) gaat historicus Adrie de Kraker in op tal van typisch Zeeuws- Vlaamse geschiedeniszaken. Later staan lezingen van Salomon Kroon- enberg (18 januari) en Sandra Roe- lofs (datum onbekend) op het pro gramma. Informatie en tickets: www.porgyenbess.nl Kinderen imiteren hun ouders al als ze anderhalfjaar oud zijn. Eens goed in de spiegel kijken, kan daarom voor veel volwassenen he lemaal geen kwaad. En dat niet al leen; je kunt je kind nog zo goed vertellen wat het wel of niet moet doen, je moet het ze ook daadwer kelijk zelf laten doen. Dus hup, op de fiets of te voet samen het ver keer in. Het programma Jongleren van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) en Stichting Verkeersonderwijs.nl gaat daar dieper op in. Op zeven Zeeuwse kinderdagverblijven krijgen peuters én ouders ver- keersles. De aftrap werd gisteren op het kinderdagverblijf Prokino Juultje in Zaamslag gedaan door wethouder Jurgen Vervaet van de gemeente Terneuzen. Hij hoorde Op zeven Zeeuwse kinderdagverblijven krijgen peuters én ouders verkeersles hoe de kinderen op de wijs van 'smakelijk eten, smakelijk eten, hap, hap hap' hun lesje al hadden geleerd. ,,O-ver-ste-ken, overste ken, let goed op! Kijk, daar komt een auto, kijk daar komt een auto, stop, stop, stop!'', klonk het in koor. Schooldagen De extra aandacht voor de klein- ste weggebruikers komt niet zo maar uit de lucht vallen. Het aan tal verkeersongelukken met kin deren is in vier jaar tijd met acht tien procent gestegen, blijkt uit cijfers van de politie, het Verbond van Verzekeraars en verkeerskun dig ICT-bureau VIA. De meeste ongevallen met kinderen vinden plaats op schooldagen. Bij Jongleren krijgen ouders en pedagogisch medewerkers tips over verkeersveiligheid en de be perkingen van jonge kinderen in het verkeer. Op de kinderdagop vangcentra gaan de kleintjes met speelgoed in de weer om bepaalde verkeerssituaties samen te oefe nen. Thuis kunnen ze met behulp van het prentenboekje Fixie er ook nog eens over lezen en pra ten. En alle deelnemende kids krijgen ook nog eens een fiets- helm cadeau. Dat die vooral voor de veiligheid is bedoeld, geloof den de meeste kleintjes in Zaam- slag wel. Zij vonden het vooral heel erg stoer om een helm te dra gen. Guido van der Heijden Terneuzen De gemeente is bezig met een noti tie over wat ze wil doen met de lege sportvelden. Wethouder Jack Be gijn gaf de commissie Samenleving een tussenstand. Er worden crea tieve oplossingen gezocht. Het terrein van de voetbalvereni- ging van Sluiskil is een voorbeeld. De club kan geen elftallen meer sa menstellen om aan de KNVB-com- petitie mee te doen. Wethouder Begijn denkt er over om er andere sporten dan voetbal te huisvesten. ,,We hebben pas een enquête ge houden waaruit bleek wat in Sluis kil de wensen zijn. Bootcamp was er zo een. We zouden er een contai ner kunnen plaatsen waar mensen kunnen trainen in de buitenlucht." Zwembaden Strikt genomen heeft de gemeente Terneuzen ook een overcapaciteit aan zwembaden. Een erfenis van eerdere gemeentefusies. Vlak voor het samengaan trakteerden de voormalige gemeenten de inwo ners nog op een zwembad. Begijn herhaalde hierover wat hij hier eerder over zei. ,,Zeker tot 2025 blijft de situatie zoals die is en denken we niet aan het sluiten van zwembaden. We hebben in het verleden flink geïnvesteerd. In 2025 is het tijd om te besluiten of we weer zo'n investering gaan doen." Wel hield hij een slag om de arm. ,,Als er voor die tijd iets groots voordoet wordt dat anders. Als bij voorbeeld de polyester bak van het zwembad in Koewacht klapt is het een ander verhaal." Aan privatisering van de zwem baden denkt de wethouder niet. ,,We hebben in 2015 onderzocht wat ons dat zou opleveren maar dan zouden we juist een ton duur der uit zijn." zaterdag 25 september 2021 Porgy wil de tongen losmaken Ze waren amper begonnen, toen ze er noodgedwongen alweer mee moesten stoppen. Corona zorgde voor een valse start van het discussieplatform Porgy College. Maar nu hopen de vrij willigers van Porgy Bess in Terneuzen toch écht de tongen los te maken. Raymond de Frel Terneuzen Kijk je goed uit als je de straat op gaat? Steek je je hand uit als je afslaat? En als het stoplicht op rood staat, moet je wachten, hè? We stoppen onze kinderen vol met instructies als ze op hun fietsjes van huis gaan. Maar als je zelf de regels (soms) aan je laars lapt, schiet je daar helemaal niets mee op. Raymond de Frel Zaamslag Terneuzen heeft een overcapa citeit aan buitensportaccomo- daties. De gemeente heeft negen voetbalvelden en dertien tennisbanen te veel. Wat gaan we ermee doen? Het zwembad in Koewacht, een van de vele in de gemeente. FOTO BOB MAES De kinderen van Prokino Juultje in Zaamslag konden zich op een heus verkeersplein uitleven. FOTO GIANNI AGOSTI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133