Ze kon venijnig zijn. De regisseur was ongeschikt, Kraaijkamp sr. een lastpak Volgens directeur Jan Slagter heeft Omroep MAX het succes van het programma te danken 'aan haar bijzondere presentatie en uitstra ling. Ze had geen sterallures en ontzettend veel humor. Ze kon spelen met woorden, tongue in cheek, ze zat vol onverwachte intonaties en speelse teksten. Als een taart finaal was ingezakt, zei ze: 'Niet helemaal gelukt hè?' Dan was Martine op haar best.' 'Ze vond het echt een van de leuk ste dingen die ze in haar leven heeft gedaan,' weet Berend Boude- wijn. 'Ze vond het heel jammer dat ze moest ophouden.' OP PRINSJESDAG 2015 kreeg Martine Bijl een hersenbloeding, haar derde seizoen Heel Holland Bakt werd net uitgezonden. Alleen de voice-over moest nog worden ingesproken, dat deed Janny van der Heijden in haar plaats. Na een lange revalidatieperiode leek ze goed te herstellen, maar nieuwe tegen slagen dienden zich aan: een gebroken heup, opnames vanwege een zware depressie. Desondanks slaagde ze erin Rinkeldekink te schrijven. 'Gisteren nog was ik een vrolijke vrouw die er geen moeite mee had om de hele dag op haar knieën in de aarde te wroeten, soepel overeind te komen en eens lekker het applaus in ontvangst te nemen voor haar prachtige tuin, haar jeugdige verschijning, en voor de geinige presentatie van Heel Holland bakt die zoveel complimentjes oplever de. Die vrouw was opeens weg, die had haar biezen gepakt, die was vertrokken uit mij. Het was een kort besefle dat voorbijflitste als de lamp van de vuurtoren.' Twee jaar geleden overleed ze, 71 pas, veel te jong voor iemand die een leven lang zoveel pannetjes op het vuur had staan. 'Het gemis is groot en permanent,' zegt Berend Boudewijn. Heel Holland snapt wat hij bedoelt. Van dit en dat en van alles wat verschijnt bij Atlas Contact 20. 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 112