Waag het niet in een grotere auto NEDERLANDERS OVer DUITSLAND Zodra iets in de Duitse cultuur wordt op genomen, wordt het voor altijd aan het hart gedrukt en met groot respect behandeld, zo lijkt het. Volgens actrice Nandi van Beurden die jarenlang in Duitsland woonde en werkte, onder meer in de musical Die Fabelhafte Welt der Amélie, heeft te maken met hun visie op kunst en cultuur. 'In Nederland wordt me nog weleens gevraagd wat voor werk ik overdag doe; in Duitsland is het veel meer geaccep teerd dat dit een echt beroep is. Het is daar ook veel beter geregeld voor acteurs, met cao's en vakbonden. Het wordt gewoon veel serieu zer genomen, dat zie je ook aan hoe Duitsers naar een voorstelling gaan. Ze trekken mooie kleren aan, het is echt een avondje uit, terwijl Nederlanders net zo makkelijk in korte broek en teenslippers op de eerste rij gaan zitten. Mensen gaan er sowieso veel vaker naar het theater, en de overheid steekt er veel geld in om het voor iedereen betaalbaar te houden.' Voormalig profvoetballer en trainer Rafael van der Vaart woonde zes jaar in Duitsland en voelt er nog steeds een connectie met de supporters. 'Als ik weer eens in Hamburg ben om een wedstrijd te kijken, word ik binnen gehaald alsof ik er nog speel. Ik herinner me dat zelfs bij oefenwedstrijden 50.000 man in het stadion zaten. Dat gebeurt niet in Denemarken, waar ik nu trainer ben. Duitsers zijn geboren om fan te zijn. Wat ook opvallend is: in 2010 werd Oranje tweede op het WK. In Nederland ben je dan gewoon tweede - klaar - maar in Duitsland ben je vice-weltmeister. Dat werd dan altijd bij mijn naam vermeld.' Weet wel: je hebt de Duitsers niet zomaar op je hand, je moet er wat voor doen. Als Van der Vaart niet goed speelde, hoorde hij het ook. Nandi van Beurden merkte hetzelfde na afloop van een minder geslaagde voorstelling. 'Zodra in Nederland het doek is gevallen, gaat iedereen meteen staan. Dat gebeurt in Duitsland niet. Je moet het echt verdienen. Je krijgt een mooi applaus als ze een prachtige avond hebben gehad. En ze gaan pas staan, als ze van hun sokken zijn geblazen.' Het is dus niet alleen hosanna wat uit de Duitse kelen komt. Meerdere Duitslandkenners beamen dat de loyaliteit niet helemaal oneindig is. Wie zijn afspraken niet nakomt of langere tijd niet aan de verwachtin gen voldoet, heeft een probleem. Hein Simons: 'Ze stappen sneller naar een advocaat als iets niet volgens afspraak loopt. In Nederland los je dat soort dingen eerder onder vier ogen op.' Frau Antje Kooi- Driessen: 'Als er een conflict is, kijken ze naar het contract en daarin is uiteraard alles afgetimmerd.' Van der Vaart kreeg ook weleens de wind van voren, maar relativeert het. Ook dat hij regelmatig in de pers hard werd aangepakt, bijvoor beeld in de tabloid Bild Zeitung. Laconiek somt hij op: 'Dan heb je privéproblemen, een scheiding, je voetbalt niet lekker, en krijg je zo een draai om de oren. Dat is niet leuk, maar het hoort erbij. Bovendien: het is in Nederland niet anders. In Duitsland wonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 104