'Als je de WK-flnale verliest ben je niet NEDERLANDERS Over DUITSLAND VERGELIJK JE DUITSLAND MET een buurvrouw, dan is het er eentje op wie je kunt bouwen. Je weet precies wanneer ze de gordij nen opendoet en dat ze niet van de spontane visite is. Altijd even toeschietelijk in de buurt- app, nooit te flauw je plantjes te doen, maar o wee als iemand haar autootje blokkeert of het oud papier vóór de container deponeert. Nu Angela Merkel afzwaait, de Groenen aan populariteit winnen en er na de Bondsdag verkiezingen dit weekend voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog een meerpartijen- coalitie zal worden gevormd, schrikken wij buren een beetje: wat gebeurt daar allemaal aan de andere kant van de schutting? Met wat voor lui hebben we eigenlijk te maken? Tijd dus om tussen de lamellen te gluren en te zien wat zich daar afspeelt. En zoals het een echte buur betaamt doe je dat natuurlijk niet door het op de man af te vragen, maar ga je te rade bij de mensen die er regelmatig een voet over de drempel zetten. We bellen met Margriet Brandsma, voormalig Duitslandcorrespondent voor de NOS. Tussen de zomer van 2002 en 2011 woonde en werkte ze in Berlijn. 'Laat ik vooropstellen dat Neder landers en Duitsers meer op elkaar lijken dan dat ze van elkaar verschillen. Daarbij is het natuurlijk een groot land, en zijn er grote verschillen tussen een Duitser uit Berlijn en een Duitser uit Schleswig-Holstein. Toch zijn er genoeg din gen die ik wel echt als typisch Duits ben gaan zien. Ze zijn wat serieuzer, afstandelijker: voordat je een Duitser een vriend kunt noemen, ben je een hele tijd verder. Ja, ze eten graag vlees en rijden veel auto, maar ze protesteren ook tegen kernenergie, terwijl de overheid flink investeert in elektrisch vervoer. Al trekken ze wel een grens bij elektrisch fietsen. Toen de Groenen onlangs voorstelden ook de elektrische bakfiets te subsidiëren, was het land te klein. Want hoewel fietsen daar al meer ingebur gerd is dan pakweg twintig jaar geleden, vindt autominnend Duitsland een fiets nog steeds vooral hinderlijk.' Brandsma somt nog meer eigenschappen op die ze tegenkwam in haar jaren als correspondent: hun punctualiteit, de hiërarchi sche bedrijfscultuur ('je moet het niet wagen in een grotere auto dan die van de baas te rijden'), hun onvermogen tot Smalltalk en hoe de meeste Duitsers leven naar het credo Dienst ist Dienst und Schnaps ist Schnaps. Oftewel: de vrijmibo kennen ze niet, na het werk gaan ze om vijf uur huiswaarts. Ook Diederik Broekhuizen kan meepraten over die Duitse werkcultuur. Met zijn bedrijf The Best Social creëert en cureert hij opvallende socialmediauitingen. Sinds 2015 heeft zijn bureau een Duitse tak en komt hij regelmatig in Berlijn om zijn personeel en zakenpartners te ontmoeten. 'Toen ik daar een keer wilde netwerken en wat koffieafspraken maakte, merkte ik al snel dat dat daar niet zo gebruikelijk is. 'Wat wil je?' werd me meteen gevraagd. Best confronterend vond ik dat, omdat ik er r 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102