MINISTER FERD GRAPPERHAUS 9 De moord op Peter R. de Vries bewijst dat er nog geen grip is op de georganiseerde misdaad. Demissionair minister Ferd Grapperhaus (Justitie) krijgt dus andermaal extra geld. Maar of dat gaat helpen? teas m 0 druk, die zoekraakte bij een verhui- Minister zing. Zijn vrouw vond de foto vorige Grapperhaus: week terug, aan de vooravond van de „Criminelen dag dat de moord twee jaar geleden zijn zo socio- was. „Werkelijk ongelooflijk. Ik heb pathisch ge- zaterdag veel aan Wiersum gedacht, worden dat ze met mensen over hem gepraat, ge- zelfs hun laat- dacht aan wat het betekent voor de ste bescherm- mensen uit zijn directe omgeving." engelen willen De moord op Wiersum noemt vermoorden." Grapperhaus 'een ongelooflijk droe- foto frank jansen vig dieptepunt'. „Criminelen zijn zo sociopathisch geworden dat ze zelfs hun laatste beschermengelen - advo caten - willen vermoorden." Daarom gaat zo'n 70 miljoen euro van het geld dat komend jaar op de begroting staat, naar de beveiliging en bescherming van advocaten, officiers van justitie en rechters, maar ook journalisten die Pas in steeds vaker worden bedreigd. 2023 Zoals elk jaar lekte de Miljoenen nota vrijdag al uit. Ook agenten in hebben Harderwijk, de andere plaats waaraan Grapperhaus een dag voor Prinsjesdag «/ww* een bezoek brengt, hebben dan al be grepen dat de minister straks extra extra geld te verdelen heeft. Betekent dat ook dat zij méér collega's krijgen? agenten Al eerder werden extra wijkagenten erbij beloofd, zegt Grapperhaus. De finan ciën voor 3000 extra fulltime agenten zijn er, de mensen nog niet. ,,Nie- mand had me bij mijn aantreden ver teld dat er tussen 2019 en 2023 17.000 agenten met pensioen zouden gaan." Grapperhaus heeft 'de politieacade mie volgepropt'. Maar om dat gat op te vangen, plus ander verloop, zijn er 21.000 agenten nodig. ,,Pas in 2023 hebben we die 3000 extra agenten er bij." Het gesprek gaat ook over de coro- natijd, waarbij heel Nederland werd gevraagd afstand te houden en thuis te blijven en agenten juist 'een stap naar voren' moesten zetten. Dat was niet altijd makkelijk, klinkt het. Een agent in Harderwijk zegt bij de politie te zijn gegaan om 'boeven te vangen en levens te redden'. Corona maakte korte metten met die verwachting. ,,Sta je ineens te handhaven op de avondklok." Hij denkt het zijne van die maatregel. Grapperhaus zegt de ergernis te snappen, maar de avond klok was 'echt nodig'. Eenzaamheid Als hem wordt gevraagd wat hij zélf het moeilijkst vond aan de corona periode, komt hij niet met voorbeel den van steigerende burgemeesters die het oneens waren met kabinets plannen. ,,Eenzaamheid bij mensen vond ik het ergst. Tuurlijk, het was sneu voor de horeca. Maar die hebben belangenorganisaties. Ik sprak iemand die een paar keer per week naar de bil jartclub ging en in een isolement kwam toen dat wegviel. Voor hem kwam niemand op." Een agent wil ook weten of er meer geld naar het Openbaar Ministerie gaat. Zaaksofficieren, officieren van justitie die de leiding hebben over een strafzaak, zijn 'vaak niet beschikbaar', merkt hij. Extra geld voor de verster king van de strafrechtketen komt er, bevestigt Grapperhaus. Op Prinsjes dag specificeert hij dat: 8 miljoen euro voor het OM, 8 miljoen euro voor de rechtspraak. Ook komt er geld om te voorkomen dat jongeren het criminele pad op gaan, door hen perspectief te geven op studie of werk, om armoede tegen te gaan en voor meer zichtbare agenten. Grapperhaus vroeg er al langer om. ,,Maar vanwege Covid is toen tegen mij gezegd: nu even niet." Hij kreeg toen alleen geld om te overbruggen. In 2022 zou dat potje leegraken. Nu kan hij alsnog 85 miljoen euro steken in preventie van 'jonge aanwas' in probleemwijken. „Wil je dit veelkoppige monster, deze duivel die de georganiseerde drugs criminaliteit is, écht uitroken, dan zul je nieuwe middelen moeten inzet ten", stelt Grapperhaus. Daarom wil hij meer internationaal samenwerken en heeft hij ook een nieuw opspo ringsteam opgetuigd. In dat Multi disciplinair Interventie Team (MIT) moeten vierhonderd mensen van po litie, OM, de Fiod, douane, mare chaussee en Belastingdienst gaan sa menwerken. Vorige week klonk bij een gesprek met experts veel kritiek op die plannen. Men vreest bureau cratie, verwarring over de rol van het MIT en dat de beste mensen van de diensten worden weggekaapt door het nieuwe team. Grapperhaus kent de kritiek. Hij wil 'oppassen' dat het MIT niet 'kanniba- liseert' op bestaande diensten. ,,Wij willen dat zes organisaties gaan sa menwerken. Als je nou per organisa tie twintig mensen hebt met een be paalde expertise, dan vragen wij om ieder twee daarvan af te vaardigen naar het MIT. Daar wordt, vind ik, wel erg stuurs op gereageerd. Er wordt al tijd met argwaan gekeken naar the new kid in town." Toch is hij ervan overtuigd dat het MIT 'de weg voorwaarts' is. Daarom is het team nu al 'heel behoedzaam' aan het opbouwen in specifieke projecten. ,,Zo voorkom je dat je te hard van sta pel loopt." Terugblikken op zijn ministerschap wil Grapperhaus nog niet, daarvoor is hij nog 'te hard' aan het werk. Hij wil bijvoorbeeld nog aan de slag met de nieuwe zedenwet, waardoor iemand die seks doorzet als de ander niet wil, te vervolgen is wegens verkrachting. ,,Het demissionaire etiketje is wel een beetje van dit kabinet afgeweekt. Ik heb de komende maanden nog wat huiswerkjes." Oranjes krijgen miljoenen euro's Protest gaat door op Prinsjesdag Koffertje vol met Maxima-biljetten GO WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2021 jg is een duivel die écht moet worden uitgerookt' KONINGSHUIS Koning Willem Alexander, ko ningin Maxima, prinses Ama- lia en prinses Beatrix krijgen dit jaar als inkomen en uitga ven voor personeel en mate rieel gezamenlijk 10,5 miljoen euro. Het persoonlijk inkomen van de koning gaat voor het eerst door het miljoen heen. Was het vorig jaar nog 998.000 euro, nu bedraagt het ruim 1 miljoen. Naast al die kostenposten wordt 16 miljoen euro uitgetrokken voor de paleizen en andere huisvesting, betaald door Bin nenlandse Zaken. Van Buiten landse Zaken komt 2 miljoen voor staatsbezoeken. DEMONSTRATIE Tijdens Prinsjesdag is in Den Haag opnieuw gedemon streerd tegen de corona- regels en het regeringsbeleid. Het protest vond plaats op het Plein, naast het Binnen hof. De actievoerders werden na enige tijd naar het Malie veld verwezen, onder meer omdat de demonstratie niet was aangemeld. De politie heeft in Den Haag in totaal zes aanhoudingen verricht. Vier mensen zijn opgepakt voor het verstoren van de openbare orde. Een van hen had een zwaard bij zich en ie mand anders een gasmasker en een helm. Twee anderen konden zich niet legitimeren. ORANJEFAN Johan Vlemmix ging, ondanks dat het hem werd afgeraden vanwege de coronamaatre gelen, toch naar Den Haag op Prinsjesdag. De Oranjefan vond het 'zielig' voor de ko ning als er niemand zou staan, zei hij. Vlemmix was al om 08.30 uur in z'n eentje bij Paleis Noordeinde. De hele dag liep de Oranjefan met een koffertje, dat erg leek op dat van minister van Finan ciën Wopke Hoekstra, door de hofstad. Daarin zaten zelf gemaakte Maxima-biljetten van 50 euro. ,,Die heb ik uit gedeeld aan alle mensen die dat leuk vonden. Ik heb heel veel mensen blij gemaakt.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9