'We hebben het CDA in beweging gezet 'Jeugd is nu zwaarder, het is een volksziekte' 8 PETITIES Daags voor Prinsjes dag staat Ferd Grap- perhaus in Nun- speet driftig met Dan Browns De Da Vinci Code te wap peren. Een digi speurhond, de zwarte labrador Brow ser, heeft in de oefenhuiskamer van de politie aangegeven dat er 'iets' in het boek zit. Maar de minister van Justitie en Veiligheid kan het niet vin den. Uiteindelijk blijkt in de rug van de bestseller een geheugenkaartje verborgen. Een politieagent had het waarschijnlijk gemist, de hond niet. Grapperhaus, verwonderd: ,,Sodemie- terij, zeg." Digihonden als Browser zijn opge leid om gegevensdragers te ruiken: een SD-kaart waarop foto's worden opgeslagen, een harde schijf of USB- stick. Hun neuzen ruiken het tanta- liet, een mineraal dat in chips zit. De honden zijn nu vooral cruciaal tijdens huiszoekingen bij verdachten van kindermisbruik en kinderporno. Maar Grapperhaus ziet ook moge lijkheden voor de aanpak van onder mijnende criminaliteit. Ook daar worden stickjes gebruikt, bijvoor beeld voor de criminele boekhouding, die zich makkelijk laten verstoppen en eenmaal verstopt nauwelijks te vinden zijn. Hij trekt daarom de ko mende jaren 30 miljoen euro uit voor forensische opsporing, waar ook digi taal onderzoek onder valt. Het is zijn 'verwachting' dat ook de digihonden- teams daarvan zullen profiteren. Naast klimaat is justitie de enige post op de Rijksbegroting die er seri eus geld bij krijgt: meer dan een half miljard euro, waarvan 434 miljoen jaarlijks beschikbaar komt. Grapper- haus heeft er, zegt hij, 'enorm om zit ten drammen'. Want eigenlijk wilde het kabinet eenmalig een paar mil joen uitdelen. Aan de formatietafel, zo kreeg de CDA-bewindsman te horen, moest hij dan maar structureel extra geld regelen door de aanpak van cri minele bendes. Grapperhaus balt zijn vuisten en doet alsof hij op een tafel slaat. ,,Dat is alsofje een leuk huis hebt waar ongedierte rondkruipt en dan zegt: ik pak één sopje met een dweil en dan is het weg. Dat gaat niet in één keer. Dan moet je de ongediertebe- strijding inschakelen, en misschien wel elke dag met die dweil in de weer." Daar is, kortom, langdurige in zet en dus ook geld voor nodig. Dat de georganiseerde criminaliteit verhardt en de rechtsstaat onder graaft, werd in juli pijnlijk duidelijk. Peter R. de Vries, misdaadjournalist en vertrouwenspersoon van de kroongetuige in het monsterproces van de bende rond Ridouan Taghi, werd neergeschoten. Hij overleed ne gen dagen later. ,,Daar moeten we heel verdrietig over zijn, maar ik merk ook dat het voor een grote eensge zindheid heeft gezorgd: dat we deze ondermijnende criminaliteit moeten aanpakken." DerkWiersum De Vries was de derde uit de omge ving van kroongetuige Nabil B. die werd vermoord. In 2017 werd B.'s broer geliquideerd, twee jaar geleden ook zijn advocaat. Derk Wiersum werd op klaarlichte dag op straat doodgeschoten. Grapperhaus werd uit de Tweede Kamer gehaald - de Alge mene Politieke Beschouwingen wa ren nét begonnen - en brak voor de camera's van woede en verdriet. Van de foto die van dat moment werd gemaakt, bestelde hij een af- Ze krijgen binnen de kortste ke ren de steun van 250.000 burgers. Vlak daarvoor heeft de BNNVa- ra-documentaire Terug naar je eige land met de dan 8-jarige Nemr - die dreigde te worden uitgezet naar Irak - al breed in druk gemaakt ,,Toentertijd was 250.000 handtekeningen op één onder werp echt enorm. In 2018 ston den mensen niet massaal op het Malieveld", zegt Hofman. ,,Maar die petitie zette het kinderpar- don op de kaart." Daarnaast werkte het initiatief volgens hem ook als bindmiddel. ,,Want niet alleen linkse mensen steunden ons, ook mensen aan de rechterzijde vonden uitzet ting van deze kinderen echt niet kunnen." Uiteindelijk zou een politieke meerderheid voor een kinderpardon afhangen van het CDA, dat was destijds al duide lijk. ,,Het CDA twijfelde en hing toen meer naar rechts, maar de achterban in het land was veel barmhartiger. Dus onze petitie had een enorme slagkracht om binnen die partij de raderen in beweging te zetten." Uiteindelijk ging het CDA om en kwam er een kinderpardon. Dat was feite lijk een uitzetstop voor een groep van 700 kinderen en hun gezin nen, terwijl hun dossiers op nieuw werden beoordeeld. Volgens Hofman gaat het in middels hartstikke goed met boegbeeld Nemr, die nu op de middelbare school zit en met zijn familie in een gewoon huis woont. ,,Ik weet niet of het kinderpar- don voor hem en de an deren er niet was ge komen zonder ons. Maar het heeft zeker flink meegeholpen dat wij ons er ook mee heb ben bemoeid." Verschillende ambassadeurs wil len de jeugd weer aan het bewe gen krijgen. Onder meer voetbal- coaches Ronald Koeman en Sa rina Wiegman en schaatstrainer Jac Orie steunen het pleidooi. ,,We zochten een middel om dit belangrijke onderwerp op de politieke agenda te krijgen", zegt Jan Dirk van der Zee, directeur amateurvoetbal van de KNVB. ,,We kenden in de sport al een aantal woordvoerders van par tijen, maar die gaven aan dat deze kwestie vaak ondersneeuwde bij al het andere politiek geweld. Toen kwam de gedachte van een petitieaanbieding op. We wilden daarbij bekende sportnamen in zetten om extra aandacht te krij gen en dat werkte: bij meerdere politieke partijen ontstond be weging." Meer bewegingsonderwijs voor jeugd, liefst onder be geleiding van vakdocen ten, is volgens Van der Zee nog steeds een belang rijk doel. Maar de uitbreiding naar drie uur gymles per week, door vakleerkrachten, vergt circa 790 miljoen euro aan extra investeringen, rekenden onderzoekers eerder uit. Van der Zee: ,,Het is nu af wachten wat het nieuwe kabinet gaat doen. Er is meer geld nodig voor professionele breedtesport en om te zorgen dat kinderen extra gaan be wegen. De sport heeft in coronatijdveel te veel stilgestaan en dat kun je merken aan de lichamelijke ontwikke ling van kinderen. Ze ker in de categorie 12 tot 18 jaar zijn jongeren zwaarder geworden. Dat is gewoon een volksziekte. Dus de ur gentie is mega." WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2021 GO Hanneke Keultjes Nunspeet/Harderwijk KINDERPARDON 11 DECEMBER 2018 Presentator Tim Hofman start samen met collega Marije de Roode een initiatief om als bur ger spreektijd te krijgen in de Tweede Kamer over een nieuw kinderpardon. Tim Hofman bezorgt met Nemr de handtekeningen in Den Haag. foto anp GYMTOETS OP SCHOLEN 26 JUNI 2018 KNVB en NOC*NSF bieden na mens de sportwereld een peti tie aan in de Tweede Kamer waarin wordt opgeroepen om scholen hun leerlingen te laten toetsen op bewegingsvaardig heid. Kinderen moeten meer bewegen, ook tijdens schooltijd. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8