Deze Prinsjesdag had een feestelijke dag kunnen zijn, Wopke 'Deze dieren voeren een pijnlijke doodstrijd' Ga naarmagazine.nl/lees nummers maar Ontdek jouw eigen favoriet er is voor iedereen 6 LINDA AKKERMANS Stopt vanzelf Het eerste wat ik zag was een hoed van een boomstam en vlak daarna iemand van middelbare leeftijd met sinaasap pels in de oren, een oranje bril op met daaraan vast een kroontje en rood-wit-blauwe kraaltjes en een bloemboeketje in het haar. Ik stelde me zo voor dat diegene, het was niet eens nationale malloot Johan Vlemmix, trots naar huis belde: was ik in beeld? Nou snak ik ook naar een ver kleedpartijtje, liefst op de elfde van de elfde om het begin van het carnavalsseizoen te vieren, maar er zijn grenzen. En toen moest spuit elf Wopke Hoekstra nog ten tonele verschij nen. Trots twitterde hij een foto vanuit zijn dienstauto: 'op weg naar Den Haag voor een feestelijke en altijd weer bijzondere dag'. Op die foto kijkt hij op zijn mobieltje. Echt, hoe kan het dat de man die ook al ging schaatsen in Thialf toen het gewone volk dat niet mocht, zó van de samenleving los gezongen is? Want een feestelijke dag, ja? Had ik wat gemist, Wopke? Welk feestje? Dat van de democratie? Het feest van de nieuwe bestuurs cultuur? Dit had inderdaad een feestelijke dag kunnen zijn, Wopke. Als er eindelijk (zicht op) een echt kabinet was geweest. Als jullie daar in Den Haag niet al een halfjaar als een stel kleuters zou den kissebissen over wie met wie. Dan Wopke, had ik Prinsjesdag Al een half jaar kissebissen jullie daar in Den Haag als een stel kleuters dit jaar anders beleefd. Dan had ik het nog een toneelstukje gevon den, maar best een leuk toneel stukje. Waarnaar keek Wopke trou wens op zijn telefoon? Hij glim lachte, dus hij keek vast niet Alleen tegen de staat terug, waarin slacht offers van de toeslagenaffaire pijn lijk duidelijk maakten hoe de overheid hun leven heeft ver woest. Zelf heb ik nog buikpijn van de documentaire die op tv was. Dat dit heeft kunnen gebeu ren, in óns land. Een land, waar de meeste hoofd rolspelers dan wel aftraden, maar toch nog 'gewoon' aan de knoppen draaien. Een land waarin de man die de toeslagenaffaire aan het licht bracht, continu werd dwars gezeten. Een land waarin de hoofdverantwoordelijke van dit schandaal de koning voor zijn karretje spande om de gemaakte fouten in de troonrede toe te ge ven. Zo doet Mark - gaaf land, hè - Rutte dat. Een land waar het volgens Wil- lem-Alexander nog altijd goed is om in te leven. Was het maar voor iedereen zo'n feest. PETITIES NIET LEVEND KOKEN 6 FEBRUARI 2018 Ton Dekker van de Vissenbe- scherming komt 17.465 hand tekeningen brengen aan de Tweede Kamer van mensen die willen dat het levend koken van kreeften en krabben wordt ver boden. Dit zou een 'uiterst pijnlijke en ouderwetse methode' zijn om deze schaaldieren te van het le ven te beroven. ,,We zagen onze kans schoon, omdat kort daar voor in Zwitserland een verbod was afgekondigd tegen het on verdoofd doden van kreeften", zegt Dekker. „Wetenschappelijk onderzoek in het buitenland heeft aangetoond dat de dieren Het koken van kreeft. een pijnlijke doodstrijd van en kele minuten moeten voeren bij het koken." Volgens Dekker wordt nog al tijd ten onrechte gedacht dat kreeften en krabben geen pijn kunnen ervaren. ,,We moeten so wieso af van de achterhaalde ge dachte dat we dieren nodig heb ben als voedsel. Ik heb zelf sinds 1968 niets dierlijks meer gegeten en ik ben nu 82 jaar en nog be hoorlijk fit." Ondanks het uitblijven van een verbod heeft de petitie vol gens Dekker wel zin gehad. ,,Je ziet dat er wel stappen worden gezet qua dierenwelzijn, maar het gaat in een ontzettend traag tempo." Demissionair minister van Landbouw Carola Schou ten is nog aan het uitzoe ken wat een recente aan passing van de Dierenwel- zijnswet betekent voor dieren in gevangenschap die niet worden gezien als k huisdieren. Onduidelijk is of levende kreeft die wordt gehouden voor con sumptie, ook in deze cate gorie valt. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2021 GO een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6