Kunstenaars fleuren De Rattengang op Raad Hulst nog niet in polonaise achter idee carnavalsloods aan Fysiek toetje na digitale versie Kunstroute Graauw 7 FIETSTUNNEL DENNIS KLIP EN VINCENT VAN LEEUWEN KIEZEN VOOR CARNAVAL Het was veertig jaar lang maar een donker gat. Twee kunstenaars voorzien het fietstunneltje tussen Hulst en Sint Jansteen nu van een vrolijk verfje. ussen Hulstenaren (Vossen) en inwoners van 't Steen (Ratten) heerst al sinds jaar en dag gezonde strijd. De Terneuzense kunstenaars Dennis Klip en 'De Vrouw van Rinus' (Vincent van Leeuwen) kozen voor hun muurschildering een on derwerp wat beide volkjes bindt: carnaval. 'De Rattengang' werd het fiets en voetgangerstunneltje onder Rijksweg N290 officieus gedoopt toen het in 1981 werd geopend. Het tunneltje biedt langzaam verkeer tussen Hulst en Sint Jansteen (vooral veel scholieren) een veilige en snelle sluiproute. Maar wel een saaie. Veel meer dan grijs beton en haastig gekalkte grove leuzen en bepaalde lichaamsdelen waren er de afgelopen veertig jaar niet te zien. Als Klip (26) en Van Leeu wen (34) er half oktober mee klaar zijn, is het alsof je door een calei doscoop zoeft; een kleurexplosie. Mooier Beide kunstenaars zijn bepaald niet onbekend met het opleuken van doorgaans saaie tunnels. Zo pimpte Van Leeuwen onder meer het tunneltje onder de Churchil- laan in Terneuzen en werkte Klip vorig jaar mee aan de beschilde ring van het tunneltje naast de Graauwse Poort in Hulst. Dat laat- ste project was een burgerinitia tief. Klip: ,,De gemeente Hulst vond het zo leuk geworden dat be sloten is dat nu De Rattengang aan de beurt is. Ze hebben ons ge vraagd en we doen het graag, het is echt een superleuke klus! Het kan er immers alleen maar mooier op worden." Voor het ontwerp wat op de muren van De Rattengang komt, is de hulp ingeroepen van het Hul ster jongerencentrum Komma. De bezoekers mochten meedenken en schetsen aanleveren. Van Leeu wen: ,,We wilden een ontwerp om de stad, het dorp én hun inwoners We wilden een ontwerp om de stad, het dorp én hun inwoners letterlijk en figuurlijk met elkaar te verbinden letterlijk en figuurlijk met elkaar te verbinden. Dat werd carnaval, daar zijn ze zowel in Hulst als in Sint Jansteen gek op." De schetsen van de jongeren worden opgeno men in het uiteindelijke kunst werk. Behalve stenen die de polo naise dansen en felle kleuren die de stoet en muziek moeten voor stellen, is er straks ook een rat met een vossenmasker en een vos met een rattenmasker te zien. Iedereen blij. Cliënten van Hulst Werkt zijn eerder ingeschakeld om eerst de muren van de tunnel te witten. De primer bedekt niet alleen de ha nenpoten van lieden die op eigen houtje gepoogd hebben de tunnel 'op te vrolijken'. Ook hecht de spuitverf dan beter en komen de kleuren mooier uit. Als de ge meente dan nog even de lichtkoe pels schoonmaakt, is het kunst werk nog beter te zien en de tun nel wat veiliger. Nu is de oostelijke muur van De Rattengang aan de beurt. De wand is ingedeeld in tientallen genum merde vlakken die aan de hand van de schetsen worden inge kleurd. Het is nog even flink door pezen, maar Klip en Van Leeuwen verwachten dat ze half oktober klaar zijn. De andere wand van de tunnel komt hopelijk later aan de beurt. Carnavalsclubs in Kloosterzande zitten dringend verlegen om bouwplaatsen, sommige van hen dreigen dakloos te worden. Er wordt al lang gezocht naar een op lossing en die is nu in zicht. In het havengebied van Walsoorden moet een bouwloods komen met zes bouwplaatsen. De Stichting Bouwloods Carna valscultuur Hontenisse (SBCH) gaat het gebouw in de toekomst be heren en denkt mee over de inrich ting. De gemeente Hulst trekt er bijna acht ton voor uit. Prijskaartje Naast opluchting dat er eindelijk een oplossing in zicht is, klinkt er ook kritiek. Veel raadsleden verba zen zich over het prijskaartje dat aan de loods hangt en vrezen dat er daardoor op andere fronten moet worden bezuinigd. PvdA oppert dat de bouwclubs in Kloosterzande én Hulst best wat meer huur per jaar zouden kunnen betalen dan 356 euro per club. Burgemeester Jan-Frans Mulder vindt de loods ook duur. ,,Daarom duurt het zo lang." Er werd aanvan kelijk gekeken om de brandweerka zerne en gemeentewerken te com bineren met een bouwloods. Dat was goedkoper geweest maar lukte niet. Uiteindelijk kwam het oude milieupark in beeld. ,,Het is een be hoorlijke investering maar dat zijn een sporthal en een zwembad ook." PvdA, CDA, Groot Hontenisse en SP zeggen nog niet volmondig ja. De gemeenteraad van Hulst besluit op donderdag 7 oktober of de loods er mag komen. Dan kan de bouw- vergunningsaanvraag de deur uit. GRAAUW De Kunstroute in Graauw kreeg dit jaar een digi tale editie maar op de valreep is er toch nog een kleine kunstroute 'in het echt'. Bij vier locaties is er in oktober kunst te zien. Kunstenaressen Corine Kis- ling en Inge de Belder laten bij galerie Terra Groda hun geza menlijke expositie Twisted zien. Ze maken allebei ver schillend werk maar hebben een gemeenschappelijke in spiratiebron: de grillige struc tuur van bomen, schorsen en wortels. Twisted opende vorig jaar op de eerste dag van de lockdown in Middelburg en krijgt een reprise in Graauw. De expo is zaterdag 2 oktober in de galerie aan Dorpsstraat 44 te zien, vanaf 14.00 uur. Aansluitend zijn ook de an dere drie locaties te bezoeken. Inge de Belder zet de deuren van haar atelier aan Oude Kaai 43 open en Corine Kisling haar minigalerie 3S aan Dorpsstraat 48. Atelier Klankhout aan de Standerdmolenstraat 17 in Zandberg doet ook mee. Alle locaties zijn het eerste, derde en vijfde weekend van oktober geopend van 14.00 tot 17.00 uur. woensdag 22 september 2021 VL Sheila van Doorsselaer Hulst/Sint Jansteen T - Vincent van Leeuwen Over een jaar zou er een carna- valsloods in het havengebied van Walsoorden moeten staan. Maar als het aan een groot aan tal raadsleden ligt, moet eerst het kostenplaatje nog eens goed tegen het licht worden gehou den: ,,Dit is wel héél duur." Sophie Stockman Hulst Dennis Klip (l) en Vincent van Leeuwen hebben veel bekijks bij het maken van hun kunstwerk in De Rattengang. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62