Manegehouder rijdt strand over om poep op te ruimen Flats Woongoed niet alleen voor studenten 6 Vragen Paul Balcaen Volgens CDA-raadslid Paul Bal caen is er genoeg om zorgen over te maken in Sas van Gent. Lucht vervuiling vanuit de Kanaalzone zelf en van vlak over de grens, ge luidsoverlast, geuroverlast en nu ook zorgen hoe het met het water van het kanaal gesteld is. Hij zou graag zien dat er ook in Sas van Gent onderzoek gedaan wordt naar de omgevingskwaliteit. De gemeente Terneuzen doet samen met de GGD en de RUD onderzoek naar de omgevings kwaliteit in de Kanaalzone. Hier- We zitten in Sas van Gent ingeklemd tussen industrie en kanaal voor wordt onderzoek gedaan naar onder meer de luchtkwali teit. De wijk Oude Vaart in Ter- neuzen en de kern Sluiskil zijn geselecteerd. Niet Sas van Gent en dat verwondert het raadslid. Hij schetst een flink aantal pro blemen die de leefbaarheid in Sas bemoeilijken. ,,We zitten in Sas van Gent ingeklemd tussen indu strie en kanaal. We hebben daar naast ook te maken met vervui ling die met de westenwind van- uit België komt. Denk maar aan bedrijven als Arcelor Mittal. De verkeersdrukte rond de rotonde: als de brug dicht is, staat er ver keer met draaiende motoren, ook al staan er borden waarop staat dat de motoren af gezet moeten wor den, er is het geluid van veel vrachtverkeer, er is geuroverlast van Cargill en nu moeten we ons mogelijk nog zorgen maken over het water." Balcaen refereert met het laatste aan het ijzervretende micro-orga nisme dat in de jachthaven van Zelzate is gevonden. ,,Ook beton nen constructies zouden gevaar lopen", waarschuwt hij. ,,En we hebben hier veel ijzer en beton. Denk aan onze mooie brug, aan de scheepvaart. Als we iets niet willen, is het dat onze brug door zoiets te lijden zou hebben. Ik heb de burgemeester er een brief over geschreven. North Sea Port zou op de hoogte moeten zijn van de si tuatie." Slechte scores In vragen die Balcaen aan het col lege van B en W stelt, wil hij we ten of ook het college op de hoogte is van de slechte scores op het gebied van leefbaarheid in Sas van Gent: ,,Volgt het college de statistieken op www.leefbaar- ometer.nl voor Sas van Gent en wat wordt ermee gedaan?" Paul Balcaen houdt de site zelf wel in de gaten en wordt er niet vrolijk van. ,,We zouden meer e-noses (elektronische snuffelpalen, red.) moeten hebben om te meten wat er in de lucht zweeft. De RUD zou daar bovenop moeten zitten. Transparantie naar de burgers, dat is wat we willen. Openheid van zaken over wat er allemaal zweeft boven de Kanaalzone." Daarom rijdt hij met een gator ach ter zijn dieren aan en ruimt op wat ze laten vallen. ,,Met een paard rij den over het strand is echt heerlijk, geeft een super vrij gevoel. Maar je moet er wel voor zorgen anderen daar geen last van hebben." Ard Blaas is enkele weken geleden met die opruimactie begonnen om dat hij de kritiek vanuit de Veerse politiek en de gemeente voor wil zijn. ,,Ik wil niet dat het strand geslo ten wordt voor ons." Hij weet dat er vanuit het gemeentehuis kritisch gekeken wordt naar de maneges en paardenhouders omdat lang niet ie dereen zijn eigen paardenpoep op- ruimt terwijl dat wel moet. Dat blijkt ook uit een notitie van het da gelijks bestuur van de gemeente. Het schrijft dat 'stranden en over gang bij vooral Oostkapelle worden ontsierd door paardenpoep. De op- ruimplicht wordt door ruiters niet Er zijn ook genoeg toeristen die met hun dier naar hier komen of onvoldoende nageleefd'. Het meldt ook dat maneges en stallings- bedrijven worden uitgedaagd daar iets aan te doen. Ard Blaas doet dat door met een gator achter de paarden aan te rij den en poep op te scheppen. ,,Niet er di rect achter. Ik wacht altijd even tot ze wat afstand hebben afgelegd." Hij geeft aan dat hij bij dat opruimen niet kieskeurig is. „Want ik ruim ook de poep van anderen op." Volgens hem is zo'n twintig procent wat er ligt van zijn dieren en is de rest van anderen. Hij hoopt dat die anderen ook bereid zijn hem financieel te on dersteunen. ,,Want het is best een investering. Het voertuig, de brand stof en de tijd die je erin steekt." Hij wijst er ook op dat het niet alleen manegepaarden zijn over het strand rijden en wat achter laten. ,,Er zijn ook genoeg toeristen die met hun dier naar hier komen om over het strand te rijden en niets opruimen." Blauwe vlag Het dagelijks bestuur van de ge meente vindt het prima dat Blaas dit doet. Hij heeft een tijdelijke onthef fing gekregen om over het strand te rijden. Het hoopt dat ook anderen door dit initiatief worden aangesto ken om ervoor te zorgen dat de paar denpoep wordt opgeruimd. Volgens het college ontvangt de gemeente namelijk geregeld opmerkingen over poep op het strand. Onder an dere van de dorpsraden, inwoners en toeristen maar ook van de orga nisatie die elk jaar de stranden keurt en beslist of ze in aanmerking ko men voor een blauwe vlag. ,,We werken aan een dubbele be stemming", zegt wethouder Johan Aalberts. ,,Er mag geen gebouw leeg blijven staan in Middelburg, want we hebben alle ruimte nodig om mensen te huisvesten", stelt hij. Tot nu toe zijn de flats alleen be doeld als studentenhuisvesting. Maar directeur Eric de Ceuster van Woongoed Middelburg - dat de flats laat bouwen - zei onlangs te gen de PZC dat hij bang is dat er te veel studentenkamers bij komen in Middelburg. Ook in het oude Delta kantoor aan de Poelendaelesingel worden studentenkamers gemaakt. Leegstand De Ceuster vreest daarom leeg stand in de flats aan de Kanaalweg. Tegelijkertijd constateert hij een gebrek aan woonruimte voor met name een- en tweepersoonshuis houdens. ,,De appartementen die wij voor studenten bouwen aan de Kanaalweg zijn ook geschikt voor niet-studenten. Maar we mogen die van de gemeente alleen verhuren aan studenten, niet aan anderen." GroenLinks kaartte dit maandag avond aan tijdens de raadscommis- sie ruimte. ,,Is het mogelijk de stu dentenkamers een dubbele be stemming te geven?", vroeg Mari- Het zou raar zijn als er woningen leegstaan terwijl er woningnood is anne Golsteijn. ,,Daar zijn we in derdaad mee bezig", antwoordde wethouder Aalberts. Aan de Kanaalweg komen drie flats met in totaal 235 appartemen ten. Eric de Ceuster is blij dat hij de mogelijkheid krijgt om daarin ook niet-studenten te huisvesten. ,,Ik ben blij dat de gemeente onze zorg deelt over de mogelijke leegstand én over de woningnood. Want het zou toch raar zijn als er woningen leegstaan terwijl er woningnood is." De Ceuster hoopt dat de dubbele bestemming voor de flats 'snel ge formaliseerd' is. Hij wil die moge lijkheid ook hebben voor alle 235 appartementen. Dat geeft hem maximale flexibiliteit in de ver huur. ,,Het is niet nodig om studen ten en niet-studenten apart te huis vesten in de complexen. Het zijn al lemaal afzonderlijke woonruimtes, dus ze kunnen door elkaar wonen." Dat de appartementen in feite bedoeld zijn voor studenten, wil niet zeggen dat niet-studenten een huurcontract krijgen dat sneller op zegbaar is door Woongoed ten gun- Het is niet nodig om studenten en niet-studenten apart te huisvesten ste van studenten. ,,Doorstroming is er altijd. Wel hebben we de afge lopen weken gesprekken gevoerd met HZ en UCR. Het is belangrijk dat we goed blijven bekijken hoe groot de behoefte is aan studenten kamers." lankbare woensdag 22 september 2021 VL 'Onderzoek leefmilieu ook in Sas' Als er dan toch onderzoek ge daan wordt naar de luchtkwali teit in de Kanaalzone waarom niet in Sas van Gent?, wil het CDA in de Terneuzense raad weten. Guido van der Heijden Sas van Gent - Paul Balcaen, CDA-raadslid Twee maal per dag gaat Ard Blaas of een medewerker het strand op om de poep van zijn paarden te verzamelen en af te voeren. De manegehouder van De Dankbare uit Oostkapelle doet dat omdat hij vindt dat je ook als ruiter niets achter moet laten op het strand. Emile Calon Oostkapelle - Ard Blaas, manegehouder De studentenflats die aan de Ka- naalweg in Middelburg komen, worden niet exclusief voor stu denten. Als er appartementen leeg blijven, mag Woongoed Middelburg die ook gaan verhu ren aan anderen. Maurits Sep Middelburg -Eric de Ceuster, directeur Woongoed Middelburg - Eric de Ceuster Oostkapelle Medewerker Christian de Visser van manege De Dankbare ruimt paardenpoep op het strand op. foto DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61