Vier protestantse gemeenten gaan samen verder als Het Vierhuis Word krantenbezorger in Goes krantenbezorgen.nl 7 Bel: 088 013 96 20 De papieren worden deze week on dertekend, vertelt Theo Quaak, voorzitter van de kerkenraad. De fusie komt niet voort uit luxe. „Zelfstandig verdergaan was voor de afzonderlijke gemeenten geen optie. Het was in financieel opzicht nauwelijks nog op te brengen. En het aantal kerkgangers neemt, net als bijna overal, ook af." Wel ziet Quaak ook voordelen. ,,Er zijn nu minder mensen nodig om alle functies in te vullen. Er is bijvoor beeld maar één kerkenraad meer. Daardoor kunnen we ook een stuk efficiënter werken." Het Vierhuis houdt de zondag- dienst bij toerbeurt in de vier be trokken kerkgebouwen. ,,En we blijven de diensten, zeker voorlo pig, ook online uitzenden", geeft Quaak aan. Op de diensten komen gemiddeld zo'n dertig, veertig mensen af. Online kijken tegen de honderd mensen mee. ,,Het zou wel kunnen dat die cijfers wat ver anderen nu de coronamaatregelen worden afgebouwd." Van de vier kerkgebouwen doet Het Vierhuis er drie van de hand. Die in Nieuwdorp gaat naar de bur gerlijke gemeente Borsele, die er een dorpshuis van wil maken. De Er zijn nu minder mensen nodig om alle functies in te vullen kerk in Lewedorp is verkocht aan een particulier en die in Borssele komt in handen van hervormde ge meente De Bron. ,,Maar we hebben contractueel vastgelegd dat we in die kerken nog minstens vijf jaar onze diensten kunnen vieren", ver klaart Quaak. ,,Elke gemeente blijft behoefte houden om dicht bij huis naar de kerk te kunnen, ook voor bruiloften of begrafenissen." De fusie wordt komend weekend door de gemeenteleden gevierd met een fietstocht langs de vier ker ken (zaterdag) en een dienst met erna een samenkomst (zondag, in Nieuwdorp). Maarten Landegent zit met de handen in het haar. De eigenaar van skateboard- en sportwinkel Lux in Goes moet plots weg uit zijn pand, maar kan niks anders vinden. Het einde van zijn winkel dreigt. Landegent verhuisde zijn winkel anderhalf jaar geleden van de Grote Kade naar de Lange Vorst- straat, middenin de binnenstad. Maar onlangs kreeg hij te horen dat hij het pand moet verlaten, omdat de eigenaar het gaat laten veilen. Landegent heeft naar ei gen zeggen geen poot om op te staan, omdat hij een soort 'pop up-contract' heeft. Om het pand zelf te kopen, heeft hij de financi ële middelen niet. De ondernemer - in 2018 geko zen tot Goese winkelheld - kan geen ander pand in de binnenstad vinden. Er staat genoeg leeg, maar hij krijgt steeds nul op het rekest. ,,Je moet een bankgarantie kun nen overleggen of aantonen dat je de laatste jaren je huur steeds op tijd hebt betaald'', legt Landegent uit. En daar wringt de schoen, want hij heeft een lastige periode met huurachterstanden achter de rug. De coronatijd heeft erin ge hakt. ,,Ik snap op zich best dat ei genaren mij als een onzekere par tij zien. Maar het begint nu net weer goed te lopen. Ik heb ver trouwen in de toekomst. Ik heb de enige skatewinkel op Zuid-Beve land.'' De nood is hoog, want eigenlijk had Landegent zijn winkel maan dag al moeten leegmaken. ,,Ik mag mijn spullen opslaan in een Er staat veel leeg maar niemand wil mij een pand verhuren loods van een kennis. Dat is een mooi aanbod, maar ik wil liever gewoon doorgaan met onderne men!'' De middenstander zegt dat hij tevergeefs heeft aangeklopt bij de gemeente. ,,Daar zeggen ze steeds dat ze de leegstand willen aanpakken. Ze hebben zelfs de website 'start je winkel'. Dus ik dacht dat zij misschien wel kon den helpen zoeken of bemidde len. Ook omdat ik me al jaren in zet voor de jeugd en bezig ben met de komst van een skatepark. Maar ze zeggen dat ze niks kun nen doen. Ook bij ondernemers organisatie OOG krijg ik dat te horen. Ik voel me wel een beetje in de steek gelaten.'' OOG-voorzitter Ruurt van der Wel zegt de frustratie van Lande- gent goed te kunnen begrijpen. ,,Hij is een enthousiaste, innove rende en maatschappelijk betrok ken middenstander. Eigenlijk een ondernemer zoals we ze nu graag zien.'' Volgens Van der Wel is het een landelijke trend dat onderne mers en gemeenten vaak een be paalde kant op willen met een binnenstad, maar de eigenaren van panden achterblijven. ,,Ze zien vaak niet in dat ook zij een stukje van de puzzel zijn om een binnenstad nog succesvoller te maken.'' Oude huurprijzen Volgens Van der Wel kun je je af vragen of het nog wel van deze tijd is dat pandeigenaren een bankgarantie van drie maanden vragen of dat ze vasthouden aan oude huurprijzen. ,,Maar goed, uiteindelijk gaan ze daar natuur lijk zelf over. We praten hier als OOG zeker over met de vastgoed eigenaren en de gemeente. Maar het is lastig om voor een indivi duele ondernemer als Maarten iets te doen. We kunnen wellicht bemiddelen of contact leggen, maar niet namens een onderne mer onderhandelen over de fi nanciële aspecten.'' Wethouder Cees Pille zegt dat de gemeente Lux graag wil be houden voor de binnenstad. ,,Wij hebben contact gehad met Maar ten Landegent en zetten ons in derdaad volop in om leegstand te voorkomen'', zegt hij. ,,Maar de gemeente bezit zelf geen winkel panden. Het is uiteindelijk aan de eigenaren om hun panden te ver huren." Snel bijverdienen en tijd overhouden? Prima vergoeding per vier weken, afhankelijk van de wijkgrootte Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag Minimumleeftijd 15 jaar woensdag 22 september 2021 Het moest een paar keer worden uitgesteld, maar deze week is het dan toch zo ver: de fusie van de protestantse gemeenten in Borssele, 's-Heer Arendskerke, Lewedorp en Nieuwdorp. Ze gaan verder onder de naam Het Vierhuis. Martijn de Koning Nieuwdorp -Theo Quaak, kerkenraad Rob Paardekam Goes - Maarten Landegent Maarten Landegent is al begonnen met afbreken in het winkelpand waar hij uit moet. FOTO MARCELLE DAVIDSE Goese skatezaak moet pand verlaten; einde winkel dreigt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60