'Gemeente vult er gaten in de begrotingen mee' 'Het verzet is inmiddels niet meer te stoppen' Zzp'er moet wachten op nieuw kabinet Klaar voor 'de nieuwe pandemie' Half miljard euro voor veiligheid 5 ONDERWIJS WERK VEILIGHEID DEFENSIE PETITIES ,,Ik voerde deze strijd al jaren, omdat de wetgeving die gemeen ten toestaat om hondenbelas ting te heffen, discriminerend is", vertelt Yanover. ,,Nu be taalt in bepaalde gemeenten een eigenaar niets, terwijl elders de belasting voor hondenbezit kan oplopen tot honderden euro's. Dat is vol gens het grondwettelijke prin cipe van gelijke behandeling on juist. De hondenbelasting wordt slechts gebruikt om de gaten in gemeentelijke begrotingen te vullen." De petitie leidde afgelopen juni tot een Kamerdebat, waarbij Yanover zijn standpunt mocht verdedigen. Tot zijn spijt kon hij daar echter niet direct in debat met de minister van Binnen landse Zaken. ,,Ze vergeleek de hondenbelasting met de motor rijtuigenbelasting, omdat die ook over bezit gaat. Maar die vlieger gaat niet op, want bij de motor rijtuigenbelasting wordt een wettelijk vastgesteld bedrag be taald. Hooguit komen er vaste bedragen aan opcenten bij. Dat is dus echt een andere kwestie." Vooraf leek het erop dat een meerderheid van de Kamer het voorstel voor afschaffing van de 'blaftaks' zou steunen, maar dat viel tegen. Een VVD-motie om onderzoek te doen naar de finan ciële gevolgen, 51 miljoen euro, haalde het wél. Yanover: ,,Door politieke spelletjes werd dit vraagstuk gekop peld aan de politieke fi nanciering van gemeen ten." Sindsdien is het stil. ,,Tot ik onlangs hoorde dat er een ambtenaar mee aan de slag gaat. Als het on derzoek naar de Kamer gaat, krijg ik een kopie. Zo ga je toch niet met burgers om?" rechtszaken is inmiddels aange toond dat de overheid beslissin gen neemt die niet mogen, niet noodzakelijk zijn, niet bewezen effectief zijn en schadelijk zijn. Maar Nederland is bezet gebied, er is een coup gepleegd door de bestaande machthebbers." Normaal zou zo'n enorme pe titie volgens Engel het einde van het kabinet betekenen. ,,Maar er is niks mee gedaan. Ik werd ook niet te woord gestaan door de co alitiepartijen. Dat vond ik toen heel vreemd, maar nu snap ik het. Na de laatste mislukte for matiepoging denk ik dat deze partijen helemaal niet willen for meren. Dit is het nieuwe nor maal, deze vage constructie." De activist trekt de 'rauwe con clusie' dat de politiek de petitie links heeft laten liggen. ,,Maar het initiatief heeft wél dingen aan het licht gebracht, mensen samengebracht en voor tegenstellingen gezorgd. Het was het be gin van het verzet. Dat is niet meer te stoppen. Ik hoop dat het geweldloos blijft, daar kan het regime voor kiezen. Er zijn hier wel opstootjes geweest, maar in het buitenland hele veldslagen. Het zou heel jammer zijn als het bij ons ook zo ver komt." Aanvankelijk was de petitie al leen gericht tegen de spoedwet die deze maatregelen in de wet moet vastleggen. De indieners combineerden de oproep uitein delijk met de twee andere peti ties. Bij elkaar hebben in totaal 500.000 mensen de drie petities tegen de lockdown ondertekend. Engel: ,,Ik heb destijds als ge zant deze grootste petitie ooit in Nederland aangeboden. Daarin roepen we op tot het stoppen van alle illegale en grondrechtbeper- kende maatregelen. In vele 1 fM GO WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2021 om tweedeling Het demissionaire kabinet trekt in de Miljoenennota niet nog een keer extra geld uit voor het onder wijs. Eerder dit jaar deed het kabinet dat wel. Zo is er voor dit jaar en de komende twee jaar 8,5 miljard euro gereserveerd om de ont stane leervertraging door corona bij leerlingen in te lopen. Met dat geld kunnen scholen bijvoorbeeld meer begeleiders inhuren. Ook is met die bijdrage het collegegeld voor dit studie jaar gehalveerd. Om het le rarentekort op te lossen, is het onderwijsbudget deze kabinetsperiode met 800 miljoen euro per jaar opge hoogd. Daarbovenop is nog eens eenmalig 360 miljoen euro uitgetrokken om de ergste tekorten op te lossen. Zo kunnen bijvoorbeeld scho- len in achterstandswijken hun personeel een hoger salaris geven. Nu de overheid vanaf 1 ok tober stopt met corona- steun moet blijken welke bedrijven overleven en welke niet. Feit is dat de economie als een tierelier draait en dat de vooruitzich ten goed zijn. Toch snakken veel werkne mers al jaren naar betere arbeidsvoorwaarden en een hoger (minimum) loon. Ook voor zzp'ers is er nu te weinig geregeld, vinden deskundigen én politieke partijen. Maar daarover zijn in de begroting voor ko mend jaar geen nieuwe af spraken gemaakt. De her vorming van de arbeids markt ligt op het bordje van een nieuw kabinet. ZORG WELZIJN Ook komend jaar gaat er een duizelingwekkend be drag naar de zorg: 100 mil jard euro. Maar voor patiën ten en cliënten verandert er niet veel: het eigen risico blijft op 385 euro per jaar. De zorgpremie zal wel wat duurder uitpakken, naar schatting stijgt die met 2,75 euro per maand voor de ba sisverzekering. Lagere inko mens worden gecompen seerd via de zorgtoeslag. Het prijskaartje van de co- ronabestrijding bedraagt in 2022 nog dik 2 miljard; dat geld gaat vooral naar test- infrastructuur, vaccins en vaccinatiestraten. Tot en met 2025 is dik 20 miljard euro nodig voor de bestrij ding van corona. Duidelijk is: Den Haag wil niet weer zo verrast worden door een eventueel nieuw virus. Om een 'volgende pandemie' aan te kunnen, trekt het kabinet alvast 22 miljoen euro uit. Daar mee wordt een begin ge maakt om meer 'zelfvoor zienend' te worden, dus zelf hulpmiddelen en medicijnen te kunnen produceren en meer zorgcapaciteit te re- gelen. Er gaat ook 5 miljoen euro naar de opbouw van een 'nationale zorgreserve', zodat zorgpersoneel snel ingezet kan worden. De GGD's krijgen een nieuwe centrale aansturing: 'een landelijke infrastructuur om de 25 regio's aan te stu ren in tijden van crisis' moet voorkomen dat de regionale diensten als eilandenrijk uit eenvallen en allemaal ander beleid voeren. Het salaris voor zorgpersoneel stijgt - ondanks een wens van een Kamermeerderheid - voor alsnog niet extra. Per jaar gaat er ongeveer 500 miljoen euro extra naar de bestrijding van de georganiseerde misdaad. Een deel van het geld is bedoeld voor het stelsel van bewaken en beveiligen. Ook gaat er 100 miljoen euro naar wijkagenten, en 100 miljoen euro naar de re cherche en andere politie diensten. Hoeveel extra agenten, re chercheurs en beveiligers dat precies gaat opleveren is nog onbekend; het valt al jaren niet mee om goede mensen te vinden voor al die verschillende diensten. Politievakbonden wijzen er al langer op dat er vooral 'gaten gedicht' worden, er waren al bestaande tekor ten, zeggen zij, die zijn niet een-twee-drie opgelost met een smak geld. Onder druk van vooral PvdA en GroenLinks gaat daarbo venop ook nog extra geld naar de sociale advocatuur, ruim 150 miljoen euro. Op die advocatuur is de afgelo pen jaren steeds bezuinigd, maar de Tweede Kamer nam een motie aan om deze rechtsbijstand juist weer toegankelijke te maken. De toeslagenaffaire bewees voor veel fracties de nood zaak daartoe. Veel slachtof fers van dat schandaal kre gen geen rechtsbijstand. Ook de krijgsmacht krijgt er opnieuw geld bij. In totaal gaat het om bijna 200 mil joen euro, waarvan de helft eenmalig. Het geld wordt onder meer gebruikt om extra munitie te kopen, waarmee soldaten kunnen oefenen. Ook is er extra budget voor de zorg voor veteranen (20 miljoen euro) en de Militaire Inlichtingen en Veiligheidsdienst (15 mil joen). Toch waarschuwt het minis terie van Defensie dat de in zetbaarheid van de krijgs macht nog altijd onder druk staat. - Peter Winterman Niels Klaassen AFSCHAFFEN HONDENBELASTING 23 APRIL 2019 Toenmalig hondenbezitter Gary Yanover komt in de Kamer met ruim 60.000 hand tekeningen van mensen die willen dat het heffen van hon denbelasting uit de gemeente wet wordt geschrapt. Overal in het land gelden andere bedragen voor de 'blaftaks'. foto anp TEGEN CORONAREGELS 23 JUNI 2020 Activist Willem Engel overhan digt de Tweede Kamer digitaal een petitie over de maatrege len die de overheid heeft geno men ter bestrijding van het co ronavirus. #CPhlm Willem Engel overhandigt digitaal zijn petitie. foto tweede kamer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5