JU v 7 Op naar een groene vloot VRIJBUITER DRIE WEKEN VAREN DOOR HEEL NEDERLAND Zeilend het land door, onder schooltijd. En nog superveel leren ook. Het kan op Vrijbuiter. Het schip, ooit vrachtschip, vaart nu met scholieren rond. I ven niet de sleur van 's ochtends naar school, I 's middags naar huis, weekend en dan alles weer opnieuw, zegt Jesse Evers (15) uit 's-Heer Arendskerke - leerling aan de Pontes Oranjeweg in Goes. Hij is verzot op schepen en kan op de tjalk uit 1901 zijn lol op. Ruben Vermeule (15) uit Borssele van het Ostrea in Goes is juist meer in de ban van het klimaat. ,,Dat houdt me écht heel erg bezig." „Iedereen heeft z'n eigen reden om mee te gaan", merkt Nina Ale- ven (16) uit Kamerik. En toch klikt het onderling alsof ze elkaar al ja ren kennen. ,,We kiezen hier alle maal zelf voor en zijn daardoor toch wel een beetje van dezelfde doelgroep. Dat maakt het ver schil", klinkt het in koor. Drijvende boerderij Aan boord van Vrijbuiter wordt gezeild, gekookt en gestudeerd. Ook ddt gaat gewoon door. Vier uur zelfstudie per dag, in overleg met de scholen. Ondertussen va rend langs bijzondere duurzaam heidsprojecten. Van wierwande- len op de Neeltje Jans tot een be zoek aan Bunder Kunst in Wol- phaartsdijk en van Floating Farm ('s wereld eerste drijvende boerde rij) in Rotterdam tot aan het IJssel- meer. ,,Het is voor ons ook een avon tuur", zegt Wiebe Radstake van Vrijbuiter. Hij zette de tocht sa men met stichting 't Wylde Leren t ECOTOERISME Een avontuur dat helemaal past in wat Radstake en zijn vrouw Suzan met hun Vrijbuiter voor ogen heb ben. ,,Ik was er zo klaar mee dat het steeds maar gaat over dat het zo verkeerd loopt met de wereld. Je Uithangbord Je kunt laten zien dat er best wel hele toffe initiatieven ontstaan langs het water én dichtbij huis woensdag 22 september 2021 SD Leren met de wind in je haren Esme Soesman Zierikzee Zeewier proeven en rapen op de Neeltje Jans. Het is één van de activiteiten tijdens De Groene Koers. op poten. ,,Aan de ene kant wil je zoveel mogelijk leuke dingen doen. Aan de andere kant moet je wel rekening houden met getij en weer enzovoorts. Het is een inte ressante puzzel." De tocht, De Groene Koers ge naamd, is dit weekend begonnen. De Italiaanse kokkin Sonia Genoese kookt drie weken lang biolo gisch, met hier en daar ook eten dat door de leerlingen zelf bij el kaar is gescharreld. Ook het zeewier van de Neeltje Jans wordt ge bruikt. kunt dat ook omdraaien en laten zien dat er best wel hele toffe ini tiatieven ontstaan langs het water én dichtbij huis." Dat laatste is ook voor 't Wylde Leren een zwaar pluspunt. Wer- Ook Vrijbuiter zelf werkt hard aan duur zaamheid. Nu moet het schip het nog hebben van wind in de zeilen in combinatie met een dieselmotor. In het najaar van 2022 hopen eigenaren Wiebe Radstake en Suzan Damen de dieselmotor voor een elektrische in te ruilen. Met gemeente en provincie zijn ze in gesprek over het optui gen van een laadsys teem in heel Zeeland. ,,Het is heel mooi als we hier de eerste groene vloot zouden hebben. Dan heb je zoiets ico nisch als een platbo dem, die hier vroeger de vracht tussen de ei landen vervoerde, die je kunt combineren met ecotoerisme en educa tie. Dat zou een mooi uithangbord voor de provincie zijn." Vrijbuiter wordt in de toekomst uitgerust met zonnepanelen aan dek, windmolens aan boord en een schroef die de accu's kan opladen. Ook is het plan het schip uit te rusten met zoutaccu's in plaats van lithiumaccu's, omdat die veel minder vervuilend zijn. Medeoprichtster en begeleid ster Merel Collenteur van 't Wylde Leren (links) reist met twaalf leerlingen op de tjalk Vrij buiter kris-kras door Nederland. Naast haar staat Nina Aleven (16) uit Kamerik en op het schip staan onder anderen Jesse Evers (15) uit 's-Heer Arends kerke, Ruben Vermeule (15) uit Borssele en Aaron Smit (15) uit Heinkenszand. FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK -Wiebe Radstake, schipper en eigenaar van Vrijbuiter den er voorheen vooral buiten landreizen met scholieren ge maakt: ,,Door corona is er eindelijk ruimte en ook animo gekomen voor reizen in Nederland. Zeker met een onderwerp als duurzaam heid is dat goud", denkt mede-op richtster en begeleidster van de stichting Merel Collenteur. ,,Buiten het klaslokaal is zoveel te leren wat enorm waardevol is voor jongeren. Zowel sociaal als cognitief', vat zij de waarde sa men. De belangrijkste les die de jonge bemanning deze weken kan leren? ,,Hoe erg ze verbonden zijn met de natuur en dat de natuur ook is wat ze zelf zijn. Zij kunnen zelf die impact maken." Zie: vrijbuiterzeilen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58