Mini-Albert Heijn bij Krabbendijke mag wél op zondag open 8 ZEELAND Miljoenennota willigt wensenlijstje gedeputeerden nog niet in Boven aan het verlanglijstje van gedepu teerde Jo Annes de Bat (CDA) staat vol- doende geld om de industrie te verduurzamen. „Zeeland is er klaar voor. We weten precies waar we in moeten investe ren om de uitstoot van CO2 terug te dringen en waterstof toe te pas sen. Daar moet nu geld voor ko men." Hiervoor trekt het demissionaire kabinet inderdaad de portemon nee, al is nog niet duidelijk hoeveel euro's precies naar Zeeland vloeien. Boven op het bestaande klimaatbeleid investeert het kabi net volgend jaar nog eens 6,8 mil jard euro in klimaatmaatregelen. Daarvan is 3 miljard euro bestemd voor de verduurzaming van wo ningen en industrie. Voor de aanleg van infrastruc tuurprojecten op het gebied van warmte en waterstof komt 1,3 mil jard euro beschikbaar. De chemi sche industrie in Zeeland zit met smart op een deel van deze budget ten te wachten. Vergeleken bij die bedragen lijkt het budget voor wal- stroom in zeehavens, zeg maar stopcontacten voor schepen zodat ze hun dieselmotoren niet con stant laten draaien, klein bier: 150 miljoen euro. moest het af gelopen jaar I 7 slikken. Zee land profiteert niet van het vele geld dat is uitge trokken om nieuwe woningen te bouwen, want dat gaat naar projec ten met meer dan 500 woningen. Die zijn er in Zeeland niet of nau welijks. Dus was zijn hoop geves tigd op het volkshuisvestingsfonds, waarin geld zit om huizen te slopen of op te knappen. Daar heeft Zee land er wel veel van, maar toch viste de provincie achter het net. ,,Als er nu extra geld voor nieuwbouw komt, hoop ik dat het ook voor ons - Gedepu teerde Harry van der Maas (SGP) r IT23H bekommert zich om de bereikbaarheid van Zeeland. Via Rijkswaterstaat heeft hij enkele maanden geleden al gehoord dat het onderhoud aan veel wegen en bruggen wordt uitgesteld, omdat Geld is niet het eerste m ||n waar com missaris I van t'e k°" denkt bij de Mil joenennota. ,,Het Rijk moet met de regio's om de tafel om zaken te doen. We moeten als partners op trekken. Top down werkt niet meer. Je moet kijken naar de kracht van de regio's. Ik hoop en verwacht dat daar iets over is geregeld." Uiteraard staat nergens in de Mil joenennota en de bijbehorende be grotingen dat Den Haag dat met gaat doen, maar de formulering die Polman voor ogen heeft, is net zo min te vinden als extra euro's die exclusief voor Zeeland zijn be stemd. Het is zo geregeld dat voor sommige winkels een landelijke vrijstelling geldt geldt. Deze winkels mogen altijd op zondag open zijn", legt wethouder Kees Verburg (PvdA, economie) uit. ,,Dan hebben we het onder andere over winkels in ziekenhuizen, luchthavens en benzinestations." Brandstoffen Beperkter graag meer aandacht zien voor cultuur in de regio. Daarvan is geen sprake. Dit jaar zijn er flink wat miljoenen uitgetrokken aan steunmaatregelen voor de cultuur sector die zwaar getroffen is door de coronamaatregelen, maar in de be- woensdag 22 september 2021 Zeeland is niet zeker van geld Met spanning hebben de Zeeuwse provinciebestuurders gisteren naar de troonrede ge keken. Honoreert het kabinet hun wensen? De oogst valt tegen. Misschien kan Zeeland meeprofiteren van extra miljar den, maar nog geen euro is zeker. Ernst Jan Rozendaal Middelburg De leden van Gedeputeerde Staten kijken samen naar de koning die de troonrede uitspreekt. fotos dirkjan gjeltema het demissionaire kabinet daarvoor geen extra geld uittrekt en dat is wel nodig. ,,Ik ben benieuwd wat daar over in de begroting staat. Kan me niet voorstellen dat daar niks over wordt gezegd." En dat klopt. Per jaar is er een miljard euro extra nodig. Door wat met posten te schuiven, komt er voor het onderhoud van netwerken van Rijkswaterstaat in 2023 300 miljoen euro bij. Lang niet genoeg, schrijft minister Barbara Visser, waardoor achterstallig onderhoud toeneemt met een grotere kans op storingen. Er is geen enkele garan tie dat van die 300 miljoen ook maar 1 euro in Zeeland wordt uitge geven. Extra woningen vragen om slimme oplossingen voor bereik baarheid. ,,Koppel die zaken", zegt Van der Maas. Dat doet het kabinet inderdaad, maar voorlopig alleen op de plek waar zeker nieuwe wonin- groting voor volgend jaar zit geen extra geld voor de kunst, laat staan die in de regio. Gedepu teerde Dick van der Velde (VVD) bereikbaar wordt", spreekt Van der Velde als wens uit. ,,En hopelijk wordt het volkshuisvestingsfonds structureel." Zoals te verwachten was, komt het kabinet inderdaad met extra geld voor nieuwbouw: tot en met 2032 is er jaarlijks 100 miljoen euro beschikbaar. Structureel geld voor nieuwe woningen dus, maar het is volstrekt onduidelijk hoe Zeeland daarvan kan profiteren. gen komen: in de Randstad. ning Han M', Polman aan Een Albert Heijn in het streng- christelijke Krabbendijke die op zondag open is? Het klinkt mis schien onvoorstelbaar, maar dat is het niet. Maandag opende een mini-versie van de supermarkt de deuren bij BP-tankstation Vliete langs de A58. Later deze week volgt nog zo'n AH to go. Dan aan de andere kant van de snelweg, bij de Voetpomp. Joeri Wisse Krabbendijke Boodschappen doen op zondag is anno 2021 in grote delen van Zee land de normaalste zaak van de we reld. Maar in het overwegend chris telijke Reimerswaal is de zondags rust nog heilig. En zolang de chris telijke partijen hun comfortabele meerderheid in de gemeenteraad (nu twaalf van de negentien zetels) weten te behouden, verandert daar helemaal niets aan. Hoe is het dan toch mogelijk dat onder de vlag van Albert Heijn straks twee winkels op Reimers- - Kees Verburg, wethouder waals grondgebied open mogen op zondag? ,,Het is zo geregeld in de winkeltijdenwet dat voor sommige winkels een landelijke vrijstelling Voorwaarde is volgens hem wél dat ze hun omzet grotendeels halen uit brandstoffen. Voor de locaties langs de A58 twijfelt de wethouder daar niet aan. ,,Ze hebben daar geen AH to go neergezet zodat die groter kan worden dan het BP-tanksta- tion. Het is ook niet de meest ge schikte locatie voor een grote su permarkt." Volgens hem hebben de winkels ook geen aanzuigende werking op de omgeving. ,,Als in je in Krab- bendijke of Waarde woont, ben je sneller in Goes of Hoogerheide dan bij zo'n tankstation waar het assortiment ook nog eens veel be perkter is." Gedepu teerde Anita Pijpelink (PvdA) zou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40