Heisessie Duo langer vast voor cokesmokkel Sport op Prinsjesdag: gissen hoeveel geld Zeeland krijgt 2 JAN VAN DAMME Column DE STELLING Vandaag: De troonrede is een prachtige traditie Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters 6 OP tO NEbERLANbERS HEEPT SEEN VERTROUWEN MEER IN POLITIEK Drugspanden gesloten DOOK WIZE. Hulpproject voor ondernemers met een jaar verlengd VLISSINGEN Ruim 28.000 bezoekers FbtS B. zit al tien maanden achter de tra lies, omdat het Openbaar Ministe rie denkt dat hij betrokken is bij de smokkel van een grote partij co caïne via de haven van Vlissingen. De drugs zaten verstopt in een la ding bananen en werden ontdekt tijdens een kwaliteitscontrole. Met 4500 kilogram was het vorig jaar in april de grootste cocaïnevangst ooit in de Zeeuwse haven. Een tweede verdachte, de 34-ja- rige M.B. uit Bergen op Zoom, zit al zes maanden vast voor twee smok- kelacties in Vlissingen. In totaal Voor het eerst in zijn leven zit hij lange tijd achter de tralies gaat het om 9000 kilo cocaïne. De verdenkingen aan het adres van B. en B. zijn vooral gebaseerd op ge kraakte Encrochat-berichten. ,,In veel zaken die draaien om PGP- en Sky-berichten zijn verdachten bui ten gelaten", zei Van der Want in een voorbereidende zitting tegen de rechter. De Middelburger noemde onder meer de Zeeuwse zaak-Portunus, waarin tien ver dachten van cocaïnesmokkel vorig jaar zijn vrijgelaten. Onder hen zijn zeven havenwerkers. Als het aan Van der Want ligt, mag A.B. ook de gevangenis uit, on der dezelfde voorwaarden. Dus: geen contact met medeverdachten, meldingsplicht bij de politie, een havenverbod en inleveren van reis documenten. ,,Voor het eerst in zijn leven zit hij lange tijd achter de tra lies en nog nooit is hij veroordeeld voor overtreding van de Opium wet", zei Van der Want over A.B. Guy Weski, advocaat van M.B, kon zich helemaal vinden in Van der Wants verhaal. Hij noemde za ken waarin sprake is van nog veel grotere hoeveelheden drugs die waren onderschept en waarbij ver dachten het proces ook in vrijheid mogen afwachten. ,,10.300 kilo, 22.000 kilo. En steeds was er geen sprake van maatschappelijke on rust." Vluchtgevaarlijk Beide advocaten vroegen de recht bank om schorsing van het voorar rest. Het Openbaar Ministerie bracht er tegenin dat zowel A.B. als M.B. actief is in een strak georgani seerde wereld vol geweld, die lucra tief is en waarvan het moeilijk is om eruit te stappen. ,,Ik wijs op het jubelgesprek waarin verdachte zich rijk rekende en na een geslaagd transport sprak over een bedrag van 1,7 miljoen euro", zei de officier over M.B. Volgens de officier zijn beide verdachten vluchtgevaarlijk. Na een korte pauze bepaalde de Zwolse rechtbank dat zowel A.B. als M.B. zeker tot 23 november in de cel blijft. Dan is de volgende voorberei dende zitting. koop- en huurhuizen in deze pro vincie staan, valt bij benadering te zeggen wat de bijdrage aan Zeeland is. Lastig dus. Duidelijk is wel dat de Zeeuwse industrie profiteert van de 6,8 mil jard euro die het demissionaire ka binet uittrekt voor het klimaat. Daarvan gaat 1,3 miljard naar het verduurzamen van fabrieken die schadelijke stoffen uitstoten en daar heeft Zeeland er veel van. Ook is er 150 miljoen euro beschikbaar voor stopcontacten voor zeeschepen. Daar zal North Sea Port van profite- Het is een jaarlijkse sport. Op Prins jesdag spitten regionale bestuurders en journalisten de begrotingen van de ministeries door op zoek naar nieuws. Het liefst een meevaller na tuurlijk, hoewel in het Meerjaren programma Infrastructuur, Ruimte en Transport (MIRT) soms een strop kan schuilen, als bijvoorbeeld de aanpak van een weg is uitgesteld. Daarvan is dit jaar geen sprake. Maar waar zitten dan die meeval lers? Als de regering 514 miljoen euro steekt in de isolatie van wonin gen, zullen daar ook Zeeuwse hui zen bij zitten. Maar pas als je weet hoeveel van de 20 procent slechtste Kernongevallen Zo blijft het zoeken. Tot er ineens een flink bedrag opduikt in de risi coregeling bij kernongevallen. Tot dusver kon EPZ, de exploitant van de kerncentrale Borssele, bij een Tsjernobyl-achtig ongeval rekenen op een schadevergoeding van 2,3 miljard euro van het Rjjk. Dat wordt 3,2 miljard. Maar ja, van die euro's hoop je juist dat ze nooit naar Zee land komen. ZEELAND 8 Dat de heisessie van onze po litieke kopstukken een fiasco werd, dat was te voor zien. Ook al werden de maatpak ken ingeruild voor een Superdry- shirt (Wopke Hoekstra) en polo's al dan niet van het merk Ralph Lauren (Sigrid Kaag en Mark Rutte), de sfeer was op het Hilver- sumse landgoed De Zwaluwen berg nooit om over naar huis te schrijven. gezegd, de heisessie van mijn ge zin. Zoals ik vorige week al liet we ten, ben ik onlangs tot het leger van de 65-plussers toegetreden. Die mijlpaal wilden mijn echtge note en kinderen niet ongemerkt voorbij laten gaan. In het diepste geheim werd er maandenlang ge werkt aan een uitje naar een huis van Staatsbosbeheer op de Dui velsberg bij Nijmegen. Heuvels vol op het oog eeuwenoude bomen aan een pad dat alleen in gebruik is voor wandelaars en verdwaasde mountainbikers. Het was er stil, op wat geruis van bladeren en een beek na. een voor mij nog onbekende loca tie te rijden. De aanwijzingen volgden stapsgewijs: eerst Roo sendaal en Breda, daarna Waal wijk, Den Bosch, Nijmegen, Kleef. Naarmate er meer bomen langs het pad opdoken, groeide de ver onderstelling dat mijn Nicolette voor de aardigheid een nacht in een boshut of -hotel had geboekt. Ha, daar was het boerderijtje waar we de sleutel konden ophalen. Ja, kom maar mee, de eigenaresse wilde me ook nog even feliciteren, niet al haar klanten werden 65 jaar. open en daar stond het hele stelle tje: zoons, schoondochters, klein zoons. Het 'lang zal-ie leven', het heeft me zelden zo als muziek in de oren geklonken. In mijn agenda had ik hen voor een vluchtig ver- jaardagsbezoek op zondag staan. En nu dit! Het hele weekeinde werd ge denkwaardig. Overladen met zo veel liefs dat ik er wel weer twintig jaar tegen kan. Kijk Mark, Sigrid, Wopke, zo doe je dat. Kijk Mark, Sigrid, Wopke, zo doe je dat SCHOKKENfc» IK BEdOEL dIE ANdERE woensdag 22 september 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik heb geen vertrouwen in de kabinetsplannen 2214 reacties SLUISKIL/BIERVLIET De Terneuzense burge meester heeft twee drugspanden in zijn ge meente gesloten. In Sluiskil werd op 13 sep tember een woning aan de Regentenstraat geslo ten na de vondst van 3386 gram hennep. Het huis is voor drie maanden dicht. Drie dagen later besloot burgemeester Erik van Merrienboer een woning aan de Stads weide in Biervliet te slui ten voor een half jaar na de vondst van 312,7 gram hennep en hasj. MIDDELBURG Door een subsidie van de provincie van 374.994 euro kan het project SOS Dockwize nog een jaar doorlopen. Al meer dan 140 ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf hebben bij Dockwize aangeklopt met een hulp vraag om uit de corona crisis te komen. Met hulp van Dockwize leren on dernemers hun bedrijf beter kennen en kunnen daardoor financieel beter sturen. Zo komen ze met een robuuster business plan uit de penarie. Omdat juist nu het aantal spoedverzoeken erg toe neemt, heeft het dage lijks provinciebestuur be sloten de subsidie te ver lengen. Film by the Sea heeft dit jaar 28.433 bezoekers getrokken. Dat zijn er ruim 6000 meer dan vorig jaar, toen het film festival ook al te maken had met beperkingen. Vóór de coronaperiode werd het evenement jaarlijks bezocht door 45.000 mensen. De 23ste editie van Film by the Sea werd zondag af gesloten. Eén prijs was nog niet bekend: de pu blieksprijs. Deze is ge wonnen door Nowhere Specialvan regisseur Uberto Pasolini. Deze film is vanaf 4 november te zien in de Neder landse bioscopen. Waarom mogen tien andere ver dachten van cocaïnesmokkel hun proces in vrijheid afwachten en de 40-jarige A.B. uit Goes niet? Advocaat Martijn van der Want kon het gisteren voor de rechtbank in Zwolle maar moei lijk begrijpen. „Gelijke monniken, gelijke kappen." Eldridge Pentury Zwolle - Martijn van der Want advocaat van A.B. In de Miljoenennota komt het woord Zeeland nul keer voor. Dat betekent niet dat er geen extra geld naar de provincie komt. Uit diverse budgetten zul len zeker euro's in Zeeland lan den, maar niemand weet nog hoeveel. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen ren. Nee, dan mijn heisessie. Beter Vrijdag kreeg ik de opdracht naar In de boerderij deed ik een deur SCHOKKENd? HET IS TOCH LOS1SCH dAT NEdERLANd KLAAR IS MET dIT dEMISSIONAIRE FLAPdROLLENKABlNET EN dIE FLUTFORMATIE p NEdER LANdERS. HENK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2