verwachten? Geveld door een ziekte die niet bestaat e ene zorgverzekering is de andere niet 23 Waarvan akte STAP 4 BEGELEIDEN Koopakte onder de loep ,,De aankoopmakelaar kan een hypo theekadviseur of bank, een taxateur en een notaris aandragen uit zijn net werk'', zegt Spierenburg. ,,Verder controleert hij of zij de voorlopige koopakte op fouten en voor jou on gunstige bepalingen. Je makelaar mag geen taxatie uitvoeren en meestal be moeit hij of zij zich ook niet met de hypotheek. Sommigen willen eerst een recent hypotheekadvies zien voordat ze voor je aan de slag gaan.'' Het takenpakket van een aankoop makelaar ligt nergens officieel vast, waarschuwt Spierenburg. ,,Je moet daarover zelf goede afspraken maken. Leg vooraf schriftelijk vast welke stappen en werkzaamheden de aan koopmakelaar voor zijn rekening neemt en tot aan welk moment. Leg vast op welk moment en tegen welke voorwaarden de opdracht mag wor den ingetrokken. Vraag na of hij in- trekkingskosten rekent en hoeveel die bedragen.'' Een aankoopmakelaar heeft een in spanningsverplichting, geen resul- 'De hoofdptrijs is nu niet een paar honderd euro besparen maar überhaupt een huis te bemachtigen' taatverplichting, stelt Spierenburg. ,,Het kan gebeuren dat je vindt dat de makelaar te weinig voor je doet. Als hij of zij aantoonbaar tekortschiet, dan mag je de overeenkomst koste loos ontbinden.'' Wat kost een aankoop makelaar? Elke makelaar hanteert zijn eigen prijsopbouw; daardoor zijn de pre cieze kosten niet altijd even duide lijk. Welink: ,,Hij maakt kosten vanaf het moment van inschakeling. Het is gebruikelijk die opstartkosten, vaak zo'n 500 euro, vooraf te betalen. Veel makelaars brengen die na aankoop van een huis alsnog in mindering op de totale kosten.'' Belangrijker dan de opstartkosten is de courtage die hij in rekening brengt. Welink: ,,Dat is een procentuele vergoe ding voor geleverde diensten, berekend over het onderhan delingsresultaat (het verschil tussen de door hem onder handelde koopsom en oorspronkelijke vraagprijs, red.) of over de koopsom van het huis. Het kan ook een vast bedrag zijn.'' Spierenburg: ,,Een vast bedrag is duidelijk, maar neemt wellicht de prikkel weg een scherpe prijs te be dingen. Een percentage van de aan koopsom heeft iets merkwaardigs, omdat de aankoopmakelaar dan ge baat is bij een hogere prijs. Het best is een combinatie met een prestatiebe loning die afhangt van het onder handelingsresultaat. Benader meer dere makelaars en vergelijk offertes.'' De toegevoegde waarde van de aankoopmakelaar zit hem normaliter in de aankoopprijs, zegt Spierenburg. ,,Die hoort uiteindelijk lager te zijn dan de prijs die je zelf had kunnen bereiken. Anders had je het net zo goed zelf kunnen doen. Maar omdat huizen tegenwoordig voor de vraag prijs en daarboven worden verkocht, maakt de aankoopmakelaar moeilijke tijden door. Op sommige plekken is de woningmarkt daarentegen zó overspannen dat je er zonder aan koopmakelaar niet tussenkomt." Herssen: ,,Twee jaar geleden was de situatie nog: hoe meer je makelaar kan besparen, hoe meer je hem be loont. Maar dat geldt niet meer. Nu overbieden normaal is en er te wei nig huizen zijn, is de hoofdprijs niet die paar honderd euro besparen, maar überhaupt een huis bemachti gen. Daarom zeggen veel makelaars: 'Als ik jouw huis mag verkopen, doe ik de aankoop van je nieuwe huis gratis.' Dan moet je wel al een eigen huis hebben, natuurlijk.'' Het is wel zeer onwenselijk als een makelaar optreedt als zowel verkoop als aankoopmakelaar bij hetzelfde pand, want dan onderhandelt hij met zichzelf. Bij de Nederlandse Vereni ging van Makelaars en Taxateurs in onroerende goederen (NVM) is dat dan ook verboden. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. n mijn kantoor ben ik koning. Iedereen is wel kom, maar wel onder mijn voorwaarden. En ik wil dat mensen zich aan mijn coronaregels hou den. Tot voor kort was dat: afstand nemen, han den ontsmetten, mondkapje voor in de gangen, waar mogelijk alleen en petit comité aan tafel. Heb je daar geen zin in? Even goede vrienden, maar dan moet je je heil maar elders zoeken. Verreweg de meeste cliënten hebben begrip voor de regels en houden zich eraan. Maar bij sommi gen roepen ze heftige reacties op. Boze telefoon tjes, scheldpartijen, verdachtmakingen en beledi gingen op internet. Ik raak er klanten door kwijt. Ik haal er m'n schouders over op, maar leuk is anders. Ook mijnheer De A. wilde niets van mijn regels weten. Hij geniet in onze regio bekendheid als suc cesvolle ondernemer en maatschappelijk betrok ken mens. Een aardige vent met een grote mond en een klein hartje. Hij is al jaren vaste klant en we kunnen het goed vinden. Totdat hij een afspraak maakt omdat hij een stichting wil oprichten die zich, zoals hij zegt, 'tegen de coronaterreur' wil verzetten. Hij heeft 'eigen onderzoek' gedaan en is tot de conclusie gekomen dat corona niet bestaat. Mijnheer De A. moet zijn afspraak afzeggen: hij is besmet en ligt op de ic Prima, ieder zijn opvattin gen. Maar hij wil met twin tig medestanders naar mijn kantoor komen om de oprichtingsakte te bespre ken. Als ik hem vertel dat dat niet gaat gebeuren, ontsteekt hij in woede. Wat?! Hoe durf ik!? Dit is pure discriminatie! Hij dreigt: ik ga naar een andere notaris! Dat zou jammer zijn, zeg ik, maar ik blijf bij mijn standpunt. Hij mag één persoon mee nemen naar de afspraak en die moet in de gang wach ten. Hij sputtert eerst nog flink tegen, maar gaat toch akkoord. Ons gesprek verloopt heel plezierig, geen vuiltje aan de lucht, en we maken een vervolgafspraak voor over enkele weken voor de ondertekening van de stichtingsakte. Zover komt het niet. Een week later belt zijn secretaresse om de afspraak af te zeggen: mijnheer De A. is besmet met corona en vecht op de inten sive care van ons plaatselijke ziekenhuis voor zijn leven. Geveld door een ziekte die volgens hem niet eens bestaat: ik zie er de ironie wel van in. Maar zo'n ziekte gun je niemand en ik hoop van harte dat hij het redt. Dat doet hij. Na zijn verblijf in het ziekenhuis belt hij me. Het was een helse periode, vertelt hij, en hij is nog steeds een groot deel van zijn energie kwijt. Maar hij leeft nog en dat is wat telt. En o ja, die stichting tegen de coronaterreur komt er niet, want hij weet nu uit eigen ervaring wat corona kan aanrichten. Ook tussen mensen, bedenk ik me als hij heeft opgehangen. Ik zal blij zijn als we helemaal van die corona-ellende zijn verlost. Tja, wie niet? welkom bij independer GO WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2021 van een huis c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl i best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. De een wandelt is. Een ander rent liever buiten de gebaande paden. Ook elke zorgverzekering is rs. Bij Independer zie je eenvoudig wat die verschillen zijn. Wij vinden er een die w killerbody past. Straks als eerste de nieuwe zorgpremies ontvangen? Scan de onze gratis Zorgpremie Alert of kijk op independer.nl nu vergelijken door de QR-code te scannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23