O \^m ANVR: Besluit VS eindelijk iets positiefs Er wordt een beetje aan de knopjes gedraaid 20 Kort Milieugroep start rechtszaak tegen Daimler en BMW De Duitse milieugroepering Deutsche Umweltshilfe (DUH) heeft een rechtszaak aangespannen tegen de autobouwers BMW en Daimler, moederconcern van Mercedes- Benz. DUH eist van de autofabrikanten dat ze tegen 2030 stoppen met de productie van auto's met verbrandingsmotoren om zo te voldoen aan de klimaatafspraken van Parijs en de Duitse klimaatwetgeving. Er wordt nog gewerkt aan een zaak tegen het Duitse olie- en gasbedrijf Wintershall Dea. De rechtszaken zouden worden gemodelleerd naar de zaak die vorig jaar in Nederland tegen Shell werd aangespannen. Duizenden ondernemers vragen niet om coronapas Duizenden ondernemers hebben zich aan gemeld bij een site die laat zien welke be drijven nooit naar een coronatoegangsbe wijs zullen vragen. Daaronder zijn ook tien tallen horecagelegenheden. Die moeten gas ten vanaf 25 september wel vragen naar een coronapas voor toegang tot binnenruim tes. Op keuzevrijbijmij.nl zijn namen van 3684 bedrijven te vinden. Het gaat volgens de oprichters om ondernemers die vinden dat de verplichte coronapas een tweedeling veroorzaakt. Ook op de site horecazonder- prik.nl hebben zich zo'n 500 eet- en drink- gelegenheden aangemeld als protest. Britse varkens niet geslacht door personeelstekort Britse slachterijen hebben te maken met grote personeelstekorten, waardoor 95.000 extra varkens vastzitten op varkenshoude rijen omdat ze niet kunnen worden geslacht. Dat probleem kan nog verder worden ver groot door de tekorten aan CO2 dat wordt ge bruikt om de dieren in het slachthuis te be dwelmen. Dat heeft de voorzitter van de Britse branchevereniging voor varkenshou ders gezegd. Volgens haar gebruiken var kenshouders alle mogelijke manieren om de dieren te huisvesten, zoals schuren en op slagruimtes voor aardappelen. Shell ASML Aegon Arcelor Mittal was de grootste daler Het is het demissionaire kabinet op de valreep alsnog gelukt, de koopkracht stijgt. Wel minimaal, we hebben volgend jaar gemiddeld 0,1 procent meer te besteden heeft het Centraal Plan Bureau berekend. De opvallendste plussen en minnen op een rij. Het kabinet is demissi onair en dat betekent dat er geen grote be sluiten worden geno men. Dat is te merken. Links en rechts wordt een beetje aan knopjes gedraaid. Een van de spannendste aanpassingen is 'dat we onbelast wc-papier kunnen kopen' zoals een belastingexpert de fiscale vrijstelling van de thuis werkvergoeding omschrijft. We zetten enkele in het oog sprin gende maatregelen voor de huis houdens en de bedrijven achter el kaar. Inkomensbeleid Het is een apart hoofdstuk in het Belastingplan 2022: de fiscale maatregelen die de inkomens van mensen verhogen of verlagen. Met kleine ingrepen probeert het kabi net de koopkracht van mensen op peil te houden. De verlaging van de algemene heffingskorting en de arbeidskor- ting, allebei bedragen die van het inkomen mogen worden afgetrok ken, wordt verminderd. Het is nog steeds een korting, maar minder groot dan eerder aangekondigd. In de Haagse werkelijkheid is dat een koopkrachtverbetering. Ook wordt kindgebonden budget ver hoogd. Het kabinet heeft besloten dat de thuiswerkvergoeding, 2 euro per dag die je thuiswerkt, mag worden betaald uit de onbelaste C Een van de meest spannende aanpassingen: we kunnen 'onbelast wc-papier kopen' werkvergoeding. Daaruit kan een werknemer bijvoorbeeld ook een fiets van de zaak kopen. Ook de onbelaste kilometervergoeding van 19 cent blijft bestaan. Vervoer Rond de heilige koe blijft het ook relatief rustig. Twee zaken vallen op. Het fiscale voordeel van elek trische leaseauto's wordt beperkt. De korting van 6 procent op de bij telling gaat gelden tot een grens van 35.000 euro in 2022 en 30.000 euro in 2023. Nu is die grens 40.000 euro. Vervuilende auto's worden duurder. Hoe hoger de CO2 uit stoot van een auto, hoe hoger de bpm belasting. Nu nieuwe auto's steeds minder CO2 uitstoten dreigt de bpm minder op te brengen. Daarom worden de tarieven voor de bpm verhoogd. Dat betekent in de praktijk dat vuile auto's duur der worden. Voor een Volkswagen Polo die 124 gram CO2 per kilome- ,,Hier zijn we superblij mee'', rea geert Frangken Tuhumena van 333travel opgelucht. Amerika is voor zijn reisbedrijf een 'top drie bestemming'. Hij verwacht dat het besluit van Amerika zal zorgen voor een stroom aan boekingen. Ook vermoedt hij dat andere landen die nu nog op slot zijn, het voorbeeld zullen volgen. ,,Goed nieuws dit. Eindelijk weer iets positiefs'', zegt Mirjam Dresmé van de reiskoepel ANVR. Nog beter nieuws zou het volgens haar zijn als Nederland het reisadvies voor de wereld snel versoepelt, zoals eind juli met Europese bestemmingen. Buitenlandse Zaken heeft aange kondigd dat te zullen doen maar een datum is nog niet geprikt. Veel reisbedrijven willen niet wachten en zij n al begonnen met het aanbie den van reizen naar oranje bestem mingen. Volgens de ANVR kan dat prima, zeker nu meer dan 80 pro cent volledig is gevaccineerd. Om de druk op de overheid op te voeren dreigen reisbedrijven met een kortgeding. Inmiddels hebben zich al bijna zeventig reisonderne mingen hierbij aangesloten. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2021 GO KLIMAATAFSPRAKEN PROTEST SLACHTERIJEN Aandeel plust na aankondiging om schalieolievelden te verkopen. Beleggers blijven positief door wereldwijd chiptekort. Aandeel zakt na nieuws over rechtszaak tegen regering Hongarije Staalproducent E o Kabinet doet weinig aan verbetering koopkracht Peet Vogels Den Haag Vervuilende auto's worden duurder. foto tass DEN HAAG De reisbranche is blij dat de VS vanaf begin november weer ge vaccineerde zakenreizigers en vakantiegangers welkom heet. Hoewel Nederland nog het predicaat oranje (ga niet, tenzij noodzakelijk) hanteert voor Amerika, zijn reisbedrijven niet van plan om te wachten met het uitvoeren van reizen. De reisbranche rekent op veel boekingen. foto getty images -Natasja de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20